Jövőre a kormány bruttó 50 ezer forintos minimálbér-emelést javasolt. A munkavállalói oldalnak tegnap még nem volt egységes álláspontja az összegre vonatkozóan. Az elvekben viszont egyetértettek. Eszerint a legkisebb bér nettó összegének jövőre el kell érnie az általuk kikalkulált 40 ezer forintos létminimumot, illetve törekedni kell arra, hogy minél inkább megközelítse a nettó átlagbér 60 százalékát. A különböző megoldási javaslatok egyike szerint a minimálbér 40 ezer forint maradna, ám adó- és járulékmentes lenne. A másik markáns álláspont szerint bruttó 57 500 forintra emelkednék a legkisebb bér összege, így a dolgozók mintegy 40 ezer forintot vihetnének haza.
A munkaadók képviselői egységesen 40 ezer forintra tettek javaslatot, amit a munkavállalói javaslathoz hasonlóan adó- és járulékmentesen képzelnek el. Dávid Ferenc, a munkaadók szóvivője elmondta: azzal, hogy a minimálbért szja-mentessé tennék, biztosítanák, hogy a dolgozók az ideinél több pénzt vihessenek haza jövőre, s a járulékok átvállalásával a kormány elérné, hogy a munkaadók terhei se növekedjenek. Dávid megjegyezte: ha a kormány továbbra is ragaszkodik a bruttó 50 ezer forintos javaslatához, azt csak úgy látják megvalósíthatónak, ha jelentős kompenzációt biztosítanak.
Herczog László, a Gazdasági Minisztérium megbízottja a munkaadóknak arra a véleményére, amely szerint a minimálbér-emeléssel a kormány szociális probléma megoldását hárítja rájuk, elmondta: a munkabérnek a megélhetés költségét kell fedeznie. A kormány elképzelései szerint a minimálbér-emelés kompenzálásaként fogható fel, hogy jövőre a tb-járulék két százalékkal csökken.
*
A bizottság megállapodásra jutott a jövő évi munkaszüneti napokról szóló GM-rendelettervezetet illetően. Eszerint jövőre augusztus 10., szombat munkanap, augusztus 19., hétfő pihenőnap, december 24., kedd pihenőnap, december 28., szombat munkanap lenne.
Miért fenyegeti meg jogerős ítéletekkel politikusokat újságírókat Magyar Péter