Bernd Posselt, a Bajorországban működő Keresztényszociális Unió (CSU) európai parlamenti képviselője, a szudétanémetek egyesületének elnöke a Benes-dekrétumok ügyében újabb vitafordulót kezdeményezett, amikor a strasbourgi testülethez továbbította a nemzetközi joggal foglalkozó würzburgi jogász, Dieter Blumenwitz szakvéleményét. A vélemény lényegi pontokban mond ellent Jochen Frowein heidelbergi jogász tételeinek – írta tegnap a Die Welt.
A második világháború után a Benes-dekrétumok alapján fosztották meg jogaiktól és telepítették ki Csehszlovákiából a németeket és a magyarokat. Blumenwitz azt az álláspontot képviseli – írta Die Welt –, hogy az akkor hozott faji rendeletek és törvények közül számos még mindig a cseh jogrend része, diszkriminálja a német kisebbség tagjait, de EU-polgárokat is hátrányos helyzetbe hoz. Ezek a törvények összeegyeztethetetlenek az EU-joggal, s Csehország EU-csatlakozása előtt törölni kell őket. Frowein ezzel szemben egy svéd és egy brit jogásszal együtt úgy gondolja, hogy a Benes-dekrétumok nem akadályai a cseh csatlakozás előtt.
Blumenwitz szakértői véleményében rámutat arra, hogy senkit sem vontak felelősségre a németekkel és a magyarokkal szemben elkövetett erőszakcselekmények miatt, ilyen esetek nem ismeretesek, s a büntetlenséget biztosító törvény még mindig hatályos. A cseh hatóságok a törvény alapján nem vizsgálják ki, s nem emelik büntetőjogi szintre az emberi jogok megsértését, ami kirívóan ellentétes az európai emberi jogi normákkal – közli Blumenwitz.
Nigel Farage pártja a legnépszerűbb a brit keresztények körében
