A Benes-ügy vitát kavar Bajorországban is

MTI
2002. 10. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bernd Posselt, a Bajorországban működő Keresztényszociális Unió (CSU) európai parlamenti képviselője, a szudétanémetek egyesületének elnöke a Benes-dekrétumok ügyében újabb vitafordulót kezdeményezett, amikor a strasbourgi testülethez továbbította a nemzetközi joggal foglalkozó würzburgi jogász, Dieter Blumenwitz szakvéleményét. A vélemény lényegi pontokban mond ellent Jochen Frowein heidelbergi jogász tételeinek – írta tegnap a Die Welt.
A második világháború után a Benes-dekrétumok alapján fosztották meg jogaiktól és telepítették ki Csehszlovákiából a németeket és a magyarokat. Blumenwitz azt az álláspontot képviseli – írta Die Welt –, hogy az akkor hozott faji rendeletek és törvények közül számos még mindig a cseh jogrend része, diszkriminálja a német kisebbség tagjait, de EU-polgárokat is hátrányos helyzetbe hoz. Ezek a törvények összeegyeztethetetlenek az EU-joggal, s Csehország EU-csatlakozása előtt törölni kell őket. Frowein ezzel szemben egy svéd és egy brit jogásszal együtt úgy gondolja, hogy a Benes-dekrétumok nem akadályai a cseh csatlakozás előtt.
Blumenwitz szakértői véleményében rámutat arra, hogy senkit sem vontak felelősségre a németekkel és a magyarokkal szemben elkövetett erőszakcselekmények miatt, ilyen esetek nem ismeretesek, s a büntetlenséget biztosító törvény még mindig hatályos. A cseh hatóságok a törvény alapján nem vizsgálják ki, s nem emelik büntetőjogi szintre az emberi jogok megsértését, ami kirívóan ellentétes az európai emberi jogi normákkal – közli Blumenwitz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.