A polgári oldal győzelemre készül vidéken

Négy évvel ezelőtt a Fidesz és a Fidesz–MDF együttműködés juttatta a legtöbb képviselőt a megyei közgyűlésekbe, az MSZP– SZDSZ várható, korábbinál jelentősebb mandátumszerzése ellenére ennek a tendenciának a folytatása várható az idei önkormányzati választásokon is. Az országban vannak fideszes és szocialista fellegvárak, azaz olyan megyeszékhelyek, ahol könnyen megjósolható a befutó polgármesterjelöltek személye is.

Varga Attila
2002. 10. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Debrecenben Kósa Lajos fideszes polgármester biztos befutó kihívójával, az MSZP-s Szathmári Károllyal szemben. Az MSZP arra számít, hogy ha Szathmári nem is tudja legyőzni Kósát, de a Fidesz debreceni önkormányzati képviselőinek túlsúlya csökken. A szolnokiak elégedettek Szalay Ferenccel, aki az elmúlt négy évben a város polgármestere volt. A Fidesz, MDF és számos civil szervezet polgármesterjelöltjeként esélyesebb, mint Botka Lajosné MSZP-s jelölt. Salgótarjánban Puszta Béla országgyűlési képviselő (MSZP) újraválasztásának esélyeit növeli, hogy a Munkáspárt visszaléptette saját jelöltjét az ő javára. Jelölt még Fenyvesi Gábor, aki a polgári koalíció bizalmát élvezi, Gusztos Péter országgyűlési képviselő (SZDSZ), valamint Vass Csaba, akit a MIÉP támogat. A Pest megyei Gödöllőn a polgármesteri poszt egyértelmű esélyese az MDF-es Gémesi György. Csapata, a Lokálpatrióta Klub ciklusról ciklusra eredményesebben szerepelve 1998-ban valamennyi választókerületben nyert. Vácon nem lesz a Fidesznek polgármesterjelöltje, miután Imre Zsolt bejelentette visszalépését, így a legesélyesebbnek Bóth János, az MSZP– SZDSZ jelöltje látszik.
Nyíregyházán a Fidesz Fazekas János jogászt indítja polgármesterjelöltként, aki népszerű a városban, igaz, a jelenlegi MSZP-s polgármester, Csabai Lászlóné az esélyesebb jelölt. Miskolcon a Fidesz, az MDF és az MKDSZ megyei egységfrontja megbomlott. Nem a kereszténydemokrata – és MIÉP-es támogatottságú – polgármestert, Kobold Tamást támogatja a két párt, hanem az Összefogás Miskolcért Egyesület új arca, Pelczné Gáll Ildikó egyetemi oktató mögött sorakozott fel. Szakértők az MSZP győzelmét valószínűsítik, a szocialisták jelöltje Káli Sándor országgyűlési képviselő, korábbi alpolgármester.
Szegeden a jobboldal polgármesterjelöltje a függetlenként induló Balogh Elemér. A baloldal jelöltje Botka László. Pécsett Toller László országgyűlési képviselő az MSZP polgármesterjelöltje, aki az előző ciklusban is vezette a várost. A Fidesz–MDF közös jelöltje Ternák Zoltán esélyeit növeli, hogy a polgármesteri székért az SZDSZ is ringbe száll Bretter Zoltán indításával.
Székesfehérváron a város jelenlegi polgármestere Warvasovszky Tihamér, a szocialisták és a szabad demokraták jelöltje. Esélyeit növeli, hogy az MDF kihátrált a Fidesz által támogatott Gógl Árpád mögül, és Viniczai Tibor személyében önálló jelöltet indít. Győrött a polgármesteri tisztség elnyeréséért Balogh József szocialista polgármester, országgyűlési képviselő lehet esélyes Dézsi Csaba András, a Fidesz vezette polgári erők jelöltjével szemben. Esztergomban jó esélyekkel indul a jelenlegi polgármester, a Fidesz és az MDF által támogatott Meggyes Tamás. Három vetélytársa lesz: a független Kocsi Ferenc – őt az MSZP–SZDSZ is támogatja –, az ugyancsak független Juhász Albin és Urbánné Harcz Mária, valamint Tamáshidy Viktória MIÉP-es jelölt.
Kaposváron a Fidesz egyik emblematikus figurája, Szita Károly lehet a befutó Pintér Attila MSZP–SZDSZ-jelölttel szemben. Veszprémben a várost már 12 éve irányító, a szocialisták által is támogatott szabad demokrata Dióssy László az egyértelmű esélyese a polgármester-választásnak a polgári összefogás jelöltjével, Lakatos Antallal szemben. Pápán, amely hagyományosan a Fidesz fellegvára, biztos győztesnek tartják a várost ugyancsak 12 éve irányító fideszes országgyűlési képviselőt, Kovács Zoltánt az MSZP–SZDSZ-jelölt Németh Márta ellenében. Zalaegerszegen a fideszes Gyimesi Endre eddigi polgármester jóval esélyesebbnek tűnik Horváth László szocialista jelöltnél, az viszont könnyen előfordulhat, hogy a megyeszékhelyen a közgyűlés eddig többségben lévő polgári frakciója ellenzékbe szorul.
*
A szakértők egyetértenek abban, hogy nehéz jóslásokba bocsátkozni a választás eredményét illetően. Fricz Tamás politológus úgy véli: a választások tétje az, hogy a kormányváltás után kezdődött és a politika, a gazdaság, a kultúra minden szegmensében folyó durva baloldali offenzíva megállítható-e, vagy még nagyobb lendületet kap. Kérdés, hogy a baloldal a tavaszi választásokhoz hasonlóan ismét képes-e totálisan mozgósítani a szavazóbázisát. Kulcsszerepe lehet az egyre intenzívebben jelen lévő polgári köröknek, annak, hogy mennyire képesek a jobboldali szavazók aktivizálására. Fricz úgy látja, a közepes és nagyvárosokban jobboldali fordulatra lehet számítani, a kistelepüléseken a helyi adottságok döntenek, Budapesten viszont további baloldali előretörésre számíthatunk.
Török Gábor politológus szerint elképzelhető, hogy a jobboldal erősebb pozíciókat szerez a megyei közgyűlésekben, a fővárosban viszont biztosnak látszik a baloldal előretörése. Mint mondta, a megyei jogú és a kisebb városokban „minden elképzelhető”. Hozzátette: az uniós csatlakozás során a megyei közgyűlések politikai szerepe jelentősen felértékelődik, hiszen a változásokat nélkülük nem lehet végrehajtani. Ha a jobboldal megtartja jelenlegi pozícióit, döntő szava lehet a regionális politikában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.