Debrecenben Kósa Lajos fideszes polgármester biztos befutó kihívójával, az MSZP-s Szathmári Károllyal szemben. Az MSZP arra számít, hogy ha Szathmári nem is tudja legyőzni Kósát, de a Fidesz debreceni önkormányzati képviselőinek túlsúlya csökken. A szolnokiak elégedettek Szalay Ferenccel, aki az elmúlt négy évben a város polgármestere volt. A Fidesz, MDF és számos civil szervezet polgármesterjelöltjeként esélyesebb, mint Botka Lajosné MSZP-s jelölt. Salgótarjánban Puszta Béla országgyűlési képviselő (MSZP) újraválasztásának esélyeit növeli, hogy a Munkáspárt visszaléptette saját jelöltjét az ő javára. Jelölt még Fenyvesi Gábor, aki a polgári koalíció bizalmát élvezi, Gusztos Péter országgyűlési képviselő (SZDSZ), valamint Vass Csaba, akit a MIÉP támogat. A Pest megyei Gödöllőn a polgármesteri poszt egyértelmű esélyese az MDF-es Gémesi György. Csapata, a Lokálpatrióta Klub ciklusról ciklusra eredményesebben szerepelve 1998-ban valamennyi választókerületben nyert. Vácon nem lesz a Fidesznek polgármesterjelöltje, miután Imre Zsolt bejelentette visszalépését, így a legesélyesebbnek Bóth János, az MSZP– SZDSZ jelöltje látszik.
Nyíregyházán a Fidesz Fazekas János jogászt indítja polgármesterjelöltként, aki népszerű a városban, igaz, a jelenlegi MSZP-s polgármester, Csabai Lászlóné az esélyesebb jelölt. Miskolcon a Fidesz, az MDF és az MKDSZ megyei egységfrontja megbomlott. Nem a kereszténydemokrata – és MIÉP-es támogatottságú – polgármestert, Kobold Tamást támogatja a két párt, hanem az Összefogás Miskolcért Egyesület új arca, Pelczné Gáll Ildikó egyetemi oktató mögött sorakozott fel. Szakértők az MSZP győzelmét valószínűsítik, a szocialisták jelöltje Káli Sándor országgyűlési képviselő, korábbi alpolgármester.
Szegeden a jobboldal polgármesterjelöltje a függetlenként induló Balogh Elemér. A baloldal jelöltje Botka László. Pécsett Toller László országgyűlési képviselő az MSZP polgármesterjelöltje, aki az előző ciklusban is vezette a várost. A Fidesz–MDF közös jelöltje Ternák Zoltán esélyeit növeli, hogy a polgármesteri székért az SZDSZ is ringbe száll Bretter Zoltán indításával.
Székesfehérváron a város jelenlegi polgármestere Warvasovszky Tihamér, a szocialisták és a szabad demokraták jelöltje. Esélyeit növeli, hogy az MDF kihátrált a Fidesz által támogatott Gógl Árpád mögül, és Viniczai Tibor személyében önálló jelöltet indít. Győrött a polgármesteri tisztség elnyeréséért Balogh József szocialista polgármester, országgyűlési képviselő lehet esélyes Dézsi Csaba András, a Fidesz vezette polgári erők jelöltjével szemben. Esztergomban jó esélyekkel indul a jelenlegi polgármester, a Fidesz és az MDF által támogatott Meggyes Tamás. Három vetélytársa lesz: a független Kocsi Ferenc – őt az MSZP–SZDSZ is támogatja –, az ugyancsak független Juhász Albin és Urbánné Harcz Mária, valamint Tamáshidy Viktória MIÉP-es jelölt.
Kaposváron a Fidesz egyik emblematikus figurája, Szita Károly lehet a befutó Pintér Attila MSZP–SZDSZ-jelölttel szemben. Veszprémben a várost már 12 éve irányító, a szocialisták által is támogatott szabad demokrata Dióssy László az egyértelmű esélyese a polgármester-választásnak a polgári összefogás jelöltjével, Lakatos Antallal szemben. Pápán, amely hagyományosan a Fidesz fellegvára, biztos győztesnek tartják a várost ugyancsak 12 éve irányító fideszes országgyűlési képviselőt, Kovács Zoltánt az MSZP–SZDSZ-jelölt Németh Márta ellenében. Zalaegerszegen a fideszes Gyimesi Endre eddigi polgármester jóval esélyesebbnek tűnik Horváth László szocialista jelöltnél, az viszont könnyen előfordulhat, hogy a megyeszékhelyen a közgyűlés eddig többségben lévő polgári frakciója ellenzékbe szorul.
*
A szakértők egyetértenek abban, hogy nehéz jóslásokba bocsátkozni a választás eredményét illetően. Fricz Tamás politológus úgy véli: a választások tétje az, hogy a kormányváltás után kezdődött és a politika, a gazdaság, a kultúra minden szegmensében folyó durva baloldali offenzíva megállítható-e, vagy még nagyobb lendületet kap. Kérdés, hogy a baloldal a tavaszi választásokhoz hasonlóan ismét képes-e totálisan mozgósítani a szavazóbázisát. Kulcsszerepe lehet az egyre intenzívebben jelen lévő polgári köröknek, annak, hogy mennyire képesek a jobboldali szavazók aktivizálására. Fricz úgy látja, a közepes és nagyvárosokban jobboldali fordulatra lehet számítani, a kistelepüléseken a helyi adottságok döntenek, Budapesten viszont további baloldali előretörésre számíthatunk.
Török Gábor politológus szerint elképzelhető, hogy a jobboldal erősebb pozíciókat szerez a megyei közgyűlésekben, a fővárosban viszont biztosnak látszik a baloldal előretörése. Mint mondta, a megyei jogú és a kisebb városokban „minden elképzelhető”. Hozzátette: az uniós csatlakozás során a megyei közgyűlések politikai szerepe jelentősen felértékelődik, hiszen a változásokat nélkülük nem lehet végrehajtani. Ha a jobboldal megtartja jelenlegi pozícióit, döntő szava lehet a regionális politikában.
Orbán Viktor a román miniszterelnökkel tárgyalt
