Arccal a múlt felé

2002. 10. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nehéz nem észrevenni, hogy valóságos offenzívát indított a baloldal a történelmi múlt hatalmi-politikai célokat szolgáló átrajzolása, átértelmezése érdekében. Meglepőnek tűnik ez az igyekezet azok után, hogy a Kossuth-emlékünnep kisajátítási kísérlete a saját táborban sem váltott ki rezonanciát, s a méltatlan rendezvény egyetlen „eredménye” az volt, hogy sikerült némi közpénzt az „SZDSZ” közeli klientúra zsebébe terelni. Az MSZP egyik szélsőséges, provokatív kijelentéseiről ismert politikusa, Szanyi Tibor nem kevesebbet állított a napokban, mint hogy október 23-a igazi szocialista forradalom volt. A közvéleményt naponta új és új sztrádaépítési tervekkel kábító Csillag István „SZDSZ”-es miniszter pedig azért lelkesedett az uniós népszavazás megtartásának tervezett március 15-i időpontjáért, mert szerinte az 1848-as forradalom évfordulója a magyar liberalizmus legnagyobb ünnepe.
Az idézett mondatok nem is annyira a tartalmuk, mint inkább a kijelentést tevők személye, a mögöttük állók erők tevékenysége, de leginkább aktuálpolitikai szándékuk miatt vérlázítóak. 1956 hősei közül valóban nem lehet kiretusálni a baloldali indíttatású, szocialista eszméket valló résztvevőket. Most nem is a kommunista Nagy Imrére és társaira gondolok, hanem például Angyal Istvánra, Krassó Györgyre és a társadalmi tulajdon pártján álló munkástanácsokra. Csakhogy ehhez a baloldali hagyományhoz sem az államszocializmust védelmező elődpártnak, sem a vadkapitalizmus élcsapatának tekinthető, a privatizációt túlhajtó mutánsnak nincsen semmi köze. Ráadásul ’56 ezen vonulatának képviselőivel bánt el a legkegyetlenebbül a kádári megtorló gépezet, ők még a nyugati értelmiség szolidaritására sem számíthattak. De Szanyi kijelentése azért is sántít, mert egyszerűen „kihazudja” a történelemből mondjuk Mindszenty Józsefet és a forradalom napjaiban újjászerveződő polgári pártokat.
A magyar szabadelvűség és 1848 kapcsolatát épeszű ember nem vitatja e hazában, de ugyan mi a közös pont a XIX. század ezerarcú, az érdekegyesítés eszméjét hirdető, toleráns liberalizmusában és az elveit néhány bársonyszékért másodszor feladó, megélhetési politikusok által megszállt úgynevezett SZDSZ-ben és fundamentalista holdudvarában?
A múlttal való foglalkozás igen jelentős mértékben politikai csatatér is – állapította meg Romsics Ignác a Mindentudás Egyetemének negyedik, lapunk hétvégi Magazinjában is olvasható előadásában. Tulajdonképpen örülhetnénk annak, hogy a baloldal már túljutott a Ne foglalkozzunk a múlttal! jelszóban megtestesülő nihilista korszakán. Kár, hogy a sok elemében feldolgozatlan magyar múltról a legarcátlanabb történelemhamisításon és a nemzeti ünnepek kisajátításán túl még mindig nincs érdemi mondandója.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.