Eléri a kétszázmilliárd forintot az az állami vagyon, amelynek várható értékesítését vagy maguk irányítják, vagy közvetlenül ellenőrzik azok a személyek, akiket az MSZP és a kormányfő bizalmasaiként korábban az Altus Rt.-be „toboroztak”. Az eladásra szánt cégek közül a legnagyobb értéket a Mol Rt. 25 százalékos állami részvénypakettje képviseli, amely – keddi tőzsdei záróárakon számítva – 125,75 milliárd forintra rúgott. Nehéz árazni, tekintettel arra, hogy nincs tőzsdén a Postabank Rt., a Budapest Airport Rt., a Hungexpo Rt., illetve a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Rt. több leányvállalata, amelyet szintén értékesíteni kíván a kormány, s amelynek felügyelőbizottságában, igazgatóságában ott ülnek Medgyessy Péter miniszterelnök bizalmi emberei, az Altus Rt.-ben korábban vezető szerepet betöltő személyek. Az MFB-ben és a Molban Simóka Kálmánné, a Budapest Airport Rt.-ben és a Postabankban Apró Piroska, a Hungexpo Rt.-ben pedig Tunyogi László, az Altus-színekben tevékenykedő Perfekt Rt. ágazati igazgatója.
Kétségtelenül Apró Piroska, az Altus Rt. korábbi elnöke, Horn Gyula volt miniszterelnök korábbi kabinetfőnökének személye áll a legközelebb Medgyessy Péter kormányfőhöz. Az utolsó pártállami kormányban, amelyben Magyarország jelenlegi miniszterelnöke kormányfő-helyettesi beosztást töltött be, Apró Piroska miniszterhelyettesként tevékenykedett. Apró Piroska rendelkezik privatizációs tapasztalatokkal, hiszen a Magyar Hitel Bank elnöki székében ült Horn Gyula megbízásából, amikor a pénzintézetet privatizálták. Most a nyolcmilliárd forintos alaptőkével és a legalább 25 milliárd forintos tárgyi vagyoneszközzel rendelkező, tisztán állami tulajdonban álló Budapest Airport Rt. eladásával kell megküzdenie. Mint a felügyelőbizottság elnöke, a Postabank Rt. privatizációjára is rálátással bír. (A 38–40 milliárd forintos saját tőkével rendelkező pénzintézetet már az Orbán-kabinet is értékesíteni kívánta, csakhogy kevesellte az OTP Rt. által kínált – sajtóhírek szerint – 25 milliárd forintos vételárat.)
Az állami vagyon értékesítését a továbbiakban szintén „testközelből” szemlélő személy Simóka Kálmánné, a Medgyessy Tanácsadó Kft. egykori munkatársa, s az Altus Rt. felügyelőbizottságának tagja. Simóka Kálmánné az új kormány megalakulása után nem sokkal bekerült a Magyar Fejlesztési Bank felügyelőbizottságába, s múlt péntek óta pedig igazgatósági tagja a Mol Rt.-nek is. Az ma még ismeretlen, hogy az állam az MFB milyen értékű érdekeltségeitől kíván megválni a jövőben, az viszont nem kérdés, hogy a Mol Rt. állami kézben lévő, 25 százalékos részvénycsomagjának kiárusítása nem várat sokat magára. Ezt tegnap Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter ismételten megerősítette, mondván, hogy: „a Mol maradék 25 százalékos állami részének eladása elvileg lehetséges, akár még ez év végéig”. Igaz hozzátette, hogy a gyakorlatban legközelebb „csak” a jövő év közepén válhat meg az állam a részvénypakettől, amikor a kiárusítás piaci felté-telei (mint a földgáz árazásának új modellje, a piacliberalizációs törvény megszületése) teljesülnek.
Miután a Mol maradék állami részvénycsomagja kikerül a köztulajdonból, hamarosan minden állami kontroll megszűnik a cégben. Az ÁPV Rt. ugyanis korábban közölte, hogy a szavazatelsőbbséget biztosító, az úgynevezett aranyrészvényét is megszünteti, tekintettel arra, hogy az állami kontroll összeegyeztethetetlen az Európai Unió normáival.
A család pártján. A milliárdos vagyonnal rendelkező Altus Rt. első embere Apró Piroska veje, Gyurcsány Ferenc, a KISZ KB egykori titkára. Felesége, Dobrev Klára korábban a Pénzügyminisztériumban, majd Medgyessy Péter kabinetfőnökeként, ma pedig Baráth Etele elnök helyetteseként tevékenykedik az előreláthatólag 1500-1600 milliárd forintnyi uniós pénzt kezelő-koordináló Nemzeti fejlesztési terv és EU-támogatások Hivatalában.
Szombaton érkezik az ítéletidő, így tudja megelőzni a károkat
