Budapest a Duna legnagyobb szennyezője

A magyarországi Duna-szakasz szennyező gócai, mint például Győr és Dunaújváros, eltörpülnek Budapest mellett, ahol a napi átlagos szennyvízmennyiség meghaladja az egymillió köbmétert. A főváros szennyvizének kétharmada tisztítatlanul ömlik a Dunába, így bár az viszonylag tisztán ér Budapesthez, itt olyan szennyeződés jut a vízbe, amely csak a bajai folyamszakasznál oldódik fel.

Csont Szandra
2002. 10. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Duna szervesanyag-telítettsége az elmúlt években olyan mértékben megnövekedett, hogy a folyó vize ivóvízként és fürdésre egyaránt alkalmatlan; a gyakori olajfoltok és a fenolszag miatt a laikusok is egyértelműen érzékelik a folyó szennyezettségét. Az előzményekhez tartozik, hogy a Magyarországra érkező víz minősége az 1950-es évektől kezdve romlott drámai mértékben. A külföldi és belföldi szennyezőforrások közül a cellulóz- és a cukoripar, valamint a városi szennyvízkibocsátások a legveszedelmesebbek. A Rajkánál az országba lépő Duna szervesanyag- tartalma ugyan néhány éve már nem nő, a Komáromnál beömlő Vágon azonban olyan nagymértékű szennyezés éri a folyót, hogy csak közvetlenül Budapest előtt lesz közel azonos vízminőségű, mint az országba belépéskor. Budapesten azonban a folyó további jelentős szervesanyag-terhelést kap, amelylyel a jugoszláv határig a Duna-szakasz öntisztító kapacitása nem tud megbirkózni. A magyar Duna-szakasz egyéb szennyező gócai, mint például Győr és Dunaújváros eltörpülnek Budapest mellett, ahol a napi átlagos szennyvízmennyiség meghaladja az egymillió köbmétert. A Duna további „csatornává” válását elsősorban Budapest szennyvizeinek tisztításával kellene meggátolni, mert a fővárosban kerül a legtöbb szennyeződés a folyóba, és csak Bajánál – az öntisztulásának köszönhetően – lesz ismét elfogadható tisztaságú.
A főváros területén a Dunába vezetett szennyvíz 12%-a teljesen tisztítatlan, 55,7%-a csak mechanikailag tisztított, és csak 32,3%-a kap megfelelő biológiai tisztítást. Budapest vállalása szerint a teljes körű tisztítás 2010-re lesz megoldott. A tervek szerint tíz éven belül megépül a dél-budai térség saját közös szennyvíztisztítója. Jelenleg is zajlik az észak-pesti tisztító kapacitásának bővítése, napi 200 000 köbméterre. Az iszapkezelő megépítése már befejeződött, a szennyvízvezeték kiépítése pedig most van folyamatban. Dél-Pesten is befejeződött a teljes átépítés és a technológiai javítás, a tisztítókapacitás így 80 000 köbméter naponta.
Ugyanakkor a 104 milliárd forint költséggel tervezett budapesti központi szennyvíztisztító építésének támogatásáról csak a jövő év végéig dönt Brüsszel. Becker László, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium főosztályvezetője szerint optimális esetben a beruházás 2004-ben indítható, és legalább négy évet vesz igénybe. A Csepel északi részére tervezett berendezés átadásával, 92 százalékban biológiailag is tisztított szennyvíz kerül majd a fővárosból a Dunába. A létesítmény Kelet-Közép-Európa legnagyobb környezetvédelmi programjaként készülhet el. A tervek szerint a létesítmény teljesen zárt rendszerű lesz, hogy ne zavarja majd a közelbe épülő házak lakóit. A fővárosi lakosság több mint felének szennyvizét tisztítja majd az uniós követelményeknek megfelelő minőségben: a szennyvíztisztítás, iszapkezelés fedett, zárt térben történik majd, a keletkező szennyezett levegőt különféle eljárásokkal szűrik, így engedik a szabadba.
Ez a tisztító fogadja a belváros, a Nagykörút menti belső kerületek, illetve Kőbánya és szinte Buda egészének szennyvizét. A beruházás révén nagyobb védelem érhető el a Csepel-szigeti ivóvízbázisoknál is. A részletes hatásvizsgálat már készülőben, a létesítmény megvalósíthatósági tanulmányának pedig az év végére kell elkészülnie.
A víz minőségét védő jogszabályok közvetlen és közvetett hatásúak. Közvetlen ösztönző tényező a vízminőség megóvására a hatósági kényszer, mint például a vízjogi engedély. Ez az engedély szükséges olyan létesítmények építéséhez, beavatkozáshoz, amelyek a vizek lefolyását áramlási viszonyait, mennyiségét és minőségét megváltoztatják. Amennyiben a létesítmény vagy beavatkozás káros mértékben szennyezi a vizeket, a vízügyi hatóság átalakításra vagy megszüntetésre kötelezheti az üzemeltetőt. A vízminőség megóvására sarkallhat a tisztítótelep építési költségeit meghaladó szennyvízbírság, valamint a szennyvíztisztító építéséhez kapható központi – Központi Környezetvédelmi Alap – támogatás.
A szigorúnak tűnő szabályozás ellenére, a Dunába vezetett szennyvíz 74,3%-a, ami 179 813 000 köbméter nem megfelelően tisztított, ezért valamilyen komponense(i) után bírságolt. A vizeket szennyező anyagok bírságtételei közül a legnagyobb bírságot a könnyen felszabaduló cianidok, a kadmium, a higany és az ezüst után kell fizetni. A szennyvíznek csak 25,7%-a, ami
62 217 000 köbméter, olyan minőségű, hogy megfelel az érvényben lévő rendeletnek. Sok vállalkozás azonban illegálisan veszélyes hulladékokkal szennyezi a csatornákat, így a Dunát. Egy ilyen esetre derült fény a napokban. A Dimer Kft. olajat, zsírmaradékokat, veszélyes hulladékokat engedett, több éven keresztül közvetlen a közcsatornába – legalább is ezt állította a Nap-kelte című televíziós műsorban a társaság egykori alkalmazottja. Szerinte 2-3 hetente engedtek megközelítőleg 10 000 liter nehézfémtartalmú galvánt, valamint heti rendszerességgel, alkalmanként 15 ezer liter olajos iszapot a csatornába. Ez több milliárd forint megtakarítást jelentett a kft.-nek – állította a cég volt munkatársa.
***
Vidéken lendületben a csatornaprogram. Négymilliárd forintba került a pénteken átadott, tizenkét zempléni település szennyvízcsatorna-építési és szennyvíztelep-bővítési beruházása. Száznegyven kilométer hosszú új csatornahálózatot építettek, a már korábban meglévő, sárospataki szennyvíztisztító mű teljesítményét pedig napi 3500-ról 4500 köbméterre emelték. A beruházás 65 százaléka állami céltámogatással valósult meg, 12 százalékát a megyei területfejlesztési tanács pályázati úton biztosította, a fennmaradó részt pedig a 12 település önkormányzatai, illetve lakossága adta össze. Szennyvízelvezető és szennyvíztisztító rendszert adtak át pénteken a Rábaközben. Az 1,7 milliárd forintos beruházás hat kistelepülés közel 5000 lakóját szolgálja ki. A fejlesztési összegből a hat községben több mint 160 kilométer szennyvízelvezető hálózat épült ki. Ezen túl 19 nagy átemelő létesült, amelyek továbbítják a szennyvizet a Rábacsécsény határában épített 600 köbméter napi kapacitású biológiai szennyvíztisztítóhoz.
***
Ezermilliárd a tiszta víz ára. Magyarországon 2015-ig mintegy ezermilliárd forint szennyvízelvezetési és tisztítási beruházásra van szükség ahhoz, hogy az ellátottság megfeleljen az európai uniós elvárásoknak – közölte Varga Miklós, az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetője a napokban. Az EU elvárása, hogy 15 ezer lakosúnál nagyobb településeken 2010-ig, a kétezernél nagyobbak esetében pedig 2015-ig kell megoldani a szennyvíztisztítást. Simonfai György, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szakfőtanácsosa szerint a kétezernél kisebb lakosú települések szennyvízkezelésének megoldására a szaktárca az év végéig egy kormányrendeletet készít, ami nyolcvanszázalékos támogatást adna a természetközeli alternatív szennyvíztisztítók, illetve az egyedi szennyvíztárolók létesítéséhez. Magyarországon jelenleg 59 alternatív szennyvíztisztító üzemel, amelyekben baktériumok és mikroorganizmusok végzik a szennyvizek szervesanyag-lebontását. A természetközeli tisztítók elterjedését az akadályozta, hogy ezekre állami támogatást eddig nem lehetett igénybe venni. Menyhárt Ildikó, a Belügyminisztérium (BM) főtanácsosa elmondta: a főbb szennyvízkezelési fejlesztéseket az önkormányzatok a BM címzett és céltámogatásaiból pályázat útján igényelhetik, amelyre 2002-ben mintegy 50 milliárd forint jutott. A környezetvédelmi tárca által az egyedi szennyvíztárolók létesítésének támogatására a címzett és céltámogatások nem alkalmasak, mivel ezekre magánszemélyek nem pályázhatnak. Uniós forrásokból csatornázási, szennyvíztisztítási beruházásokhoz általában 50 százalékos támogatás érhető el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.