Néhány távol- és közel-keleti országból érkező textil- és bőráru esetében a vám és az áfa alapjául szolgáló számlákon alacsonyabb árak szerepelnek, mint más régiókból érkező termékek esetében – vélik magyar könnyűipari szakemberek. Az ingek például átlagosan 140 forintos darabáron szerepelnek a számlán, szemben a más területekről érkezett ingek 1266 forintos átlagárával. Megdöbbentő adatot mutat az alsóneműimportot regisztráló statisztika is: ez esetben például a férfi alsónemű esetében 5–9 forintos számlaérték áll szemben a 247 forintos átlagárral. E termékkörben egyébként a behozatal 92 százaléka a papíron olcsóbb kategóriából kerül ki. Az alulszámlázáson kívül a termékek valótlan megnevezése is probléma. Egyes vélemények szerint az elmúlt években jelentős mennyiségű bőráru érkezett műbőrként hazánkba. Míg a gumi és műanyag alsó- és felsőrészű cipőkből 2000-ben 358 ezer pár érkezett, addig tavaly már 13 millió pár. Arra is volt példa, hogy a fehérnemű-szállítmányt géprongyként akarták behozni az országba.
Más szakemberek szerint az sem ritka, hogy a messziről jött termékekkel érkező számlákat valamelyik nagy európai kikötőben „újraírják”, s az áru származási helyeként a közösség valamelyik országát tüntetik fel, ezáltal a termék kedvezőbb feltételek mellett hozható be hazánkba. Lapunk úgy tudja, hogy sok esetben szinte ellenőrizhetetlen a beérkezett áruk darabszáma, hiszen nehéz megítélni, hogy egy konténerben 30 ezer póló van, vagy 100 ezer.
Sipos Jenő, a vám- és pénzügyőrség szóvivője kérdésünkre válaszolva elmondta: a megkötött kétoldalú vámegyezmények is a megoldást szolgálják, hiszen ezáltal sokkal könnyebbé válik a távoli országból az adatok beszerzése. A szóvivő hozzátette: az elmúlt időszakban szigorították az import ellenőrzését, s alkalmazzák az összehasonlító értéket. Könnyűipari szakértők ugyanakkor úgy vélik, a vámstatisztikákat ellenőrizni és elemezni kellene, hiszen akkor szélesebb képet kapnának a helyzetről, a visszaéléseket pedig könynyebben ki lehetne szűrni.
A helyzet ellenőrizhetőségét az is nehezíti, hogy egyes piacokon a könnyűipari termék megvételekor a vevő nem kap számlát vagy nyugtát. Ha mégis a kezébe nyomják, azon nem szerepel mennyiségi egység. Lapunk úgy tudja, a szövetség a helyzet rendezése érdekében dömpingeljárásban próbapereket kezdeményez. Kérdéses viszont, hogy ez a törekvésük sikerrel jár-e, hiszen a korábban más ágazatokban indított ilyen eljárások szinte sosem hozták meg a várt eredményt. A belföldi piaci viszonyok rendezése végett a Magyar Könnyűipari Szövetség azt várja a kormánytól, hogy hatékonyan lépjen fel és zárja be a kiskapukat, hiszen a jelenlegi állapotot az Európai Unió sem fogja eltűrni. A tárgyalások megkezdődtek, információnk szerint a gazdasági tárca vizsgálatot kezdeményezett a helyzet felszámolására. Ezekre a lépésekre s újabb szankciókra mihamarabb szükség lenne, mert a vámosok szigorodó ellenőrzése kevésnek bizonyul, az alulszámlázás miatt pedig bevételkiesést szenvedhet el a költségvetés.
A vám- és pénzügyőrség az év első kilenc hónapjában összesen 1506,3 milliárd forint vám- és adóbevételt szedett be, ami 42 milliárd forinttal, azaz két százalékponttal marad el az időarányos teljesítéstől – tájékoztatta tegnap a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) bevételi főigazgatósága az MTI-t. A 2002. évi módosított költségvetési előirányzat 2064,1 milliárd vám- és adóbevételt tartalmaz, ami 116 milliárddal több az eredeti tervnél és 83,2 milliárddal haladja meg a 2001. évi tényszámot. Vám- és importbefizetésből 120 milliárdot tartalmaz a megváltoztatott büdzsé, míg fogyasztási és jövedéki adóból az új elvárás szerint 581,9 milliárdot kell a vámhatóságnak beszednie. Általános forgalmi adóból 1357 milliárd forintos bevételt vár az idén a költségvetés.
Szeptember végéig a vámbevétel 93 milliárd forinttal haladja meg az egy évvel korábbit. Az idei 73 százalékos időarányos teljesítés kedvezőbb, mint a múlt év azonos időszakában volt. Vám- és importbefizetésből – ez utóbbi tartalmazza a statisztikai illetéket, vámpótlékot és -biztosítékot – 90 milliárd forint érkezett be, ami 2,6 milliárddal kevesebb, mint tavaly. Ez megegyezik az időarányos tervvel. Általános forgalmi adóból 1024,5 milliárd forint bevétel származott, csaknem 65 milliárd forinttal több, mint egy évvel korábban. Fogyasztási és jövedéki adóból 386,1 milliárd forintot szedtek be, ami 29 milliárd forinttal több, mint tavaly szeptember végéig.
Előre megvan az ítélet a Trump-kormányzat elleni perben?
