Demokratikus utakon az FKGP

Réti Miklós, a Független Kisgazdapárt elnöke – akit a Legfelsőbb Bíróság erősített meg tisztségében – lapunknak elmondta: ezután is a jobboldali együttműködésben látja a kisgazdapárt kibontakozásának útját. Szerinte nyitott kapukat dönget a Kisgazda Polgári Egyesület elnöke, mivel ők is az FKGP demokratikus megújításán munkálkodnak, s mindenkit várnak soraikba, akit az előző vezetés elűzött.

2002. 10. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Folytatódik a kisgazdapárt tragikomikus és melodramatikus felhangokkal egyaránt kísért legújabb kori története vagy másik történet kezdődik az ön elnöksége alatt? Sokak szerint a párt igen szerény tavaszi választási szereplése ad esélyt a nyugodtabb építkezésre, hiszen „külső szerzők” számára már nem olyan vonzó egy egy százalék alatti párt.
– Számunkra viszont mindig vonzó marad, mert komolyan gondoljuk, hogy a vidék Magyarországa nem maradhat modern érdekképviselet nélkül. Komolyan gondoljuk azt is, hogy mindenki előtt szélesre tárjuk a székház kapuját, akit eltávolítottak a kisgazdapártból. Éppen az Európai Unióhoz való csatlakozás előtt a legfontosabb, hogy az FKGP ismét egy alulról építkező, demokratikus politikai tömörülés, európai értelemben vett néppárt legyen. A kisgazdahagyományoknak köszönhetően csak nekünk van egy olyan – jelenleg félig-meddig gazdátlan – bázisunk, amelyet talán mi tudunk a leginkább megszólítani. Márpedig erre a kapcsolatteremtésre talán sosem volt annyira szükség, mint most, hiszen a mostani kormányzat tervei ismeretében félő, hogy a csatlakozás pozitívumai helyett a negatívumaiból éppen a gazdálkodók, a családi gazdaságok részesülhetnek leginkább.
– Csakhogy erre a vidéki bázisra egy másik politikai tömörülés is igényt tarthat. Jelesül: az előző elnök által elkergetett képviselők egy része Kisgazda Polgári Egyesület néven a Fidesz parlamenti frakcióját erősíti. Nem erősödhet fel ismét a konkurenciaharc?
– Meggyőződésem, hogy ilyesmi nem következik be, hiszen a kisgazdahagyományokat a parlamentben is felelősségteljes emberek képviselik. Másrészt a Kisgazda Polgári Egyesületben a mai napig vannak olyanok, akiket nem zárt ki az előző vezetés az FKGP-ből. A kereszténydemokraták egy frakcióban vannak a Fidesszel, mégsem mondanak le a KDNP-ről. Ha ezt mindenki természetesnek tartja, nem látom be, miért ne erősíthetné valaki a polgári összefogást úgy, hogy közben a kisgazdapárti tagságát is visszakapná.
– És a parlamenti kisgazdák mindegyike osztja az ön álláspontját?
– Bizonyára még nem mindenki látta át az általam mondottak igazságát, ami nem okoz nagy örömöt a köreinkben, ám nem veszszük fel a kesztyűt. Nemcsak a Turi-Kovács Béla által vezetett Kisgazda Polgári Egyesület, hanem mi is demokratikus átalakulást akarunk véghezvinni, teljes tisztújítást és a pártalapszabály demokratizálását szeretnénk elérni. Turi-Kovács Béla tehát ez ügyben nyitott kapukat dönget.
– A kisgazda egyesület elnökének levele arra is utalást tesz, hogy önök is szerepet játszottak a polgári oldal választási vereségében, mivel 0,76 százalékos eredménnyel 44 ezer szavazó voksa ment veszendőbe.
– Én nem mennék bele ebbe a terméketlen, sehová sem vezető adok-kapokba, ráadásul az előző, köztudottan diktatórikus pártvezető bűneit is kár lenne magunkra vennünk. Nem riposztnak szánom tehát, csak a tényt állapítom meg: a kisgazda egyesületnek nem sikerült „hoznia” azt a kisgazda szavazóbázist, amire vállalkozott. Ez a körülmény viszont arra kell, hogy sarkallja a kisgazdákat, hogy bűnbakkeresés helyett az összefogást válasszák.
– Vagyis ön is a polgári összefogásban látja a politikai kibontakozás útját. Nem lehet, hogy a jobboldalon éppen attól féltek, hogy önök ismét gyengíthetik ezt az összefogást?
– Röviden mondom, nehogy magyarázkodásnak hasson: az FKGP már csak gyökereiből fakadóan is nemzeti, jobboldali és polgári párt, erre predesztinálják hagyományai is. Az volt a természetellenes, hogy eddig ez nem válhatott evidenciává. Mint azonban utaltam rá: elsődleges feladatunk a közeljövőben a párt újbóli, demokratikus felépítése, amelynek keretében végre a talpára állhat a piramis. Először az alapszervezetekben újul meg a vezetés, aztán megyei szinten, s végül, terveink szerint jövő márciusban, összehívhatjuk az országos nagygyűlést is, amely a csökkentett létszámú, a regionális beosztáshoz igazodó hétfős elnökséget is megválasztja. Nyilvánvaló tehát, hogy hol a helyünk, ám csak olyan párt válhat bármilyen összefogás erejévé, amely a saját portáján is rendezett viszonyokat teremtett.
– Lehet, hogy ezek a reakciók csupán egészséges bizalmatlanságot tükröznek. Hiszen miként támogassanak valamit az emberek, ha nem egyértelmű, milyen politikai pályát és szövetségi rendszert kíván követni egy szervezet?
– Ez világos beszéd, és teljesen érthető. Szabadjon azonban emlékeztetnem arra: én voltam az, aki áprilisban a két forduló közt többször is megszólaltam, s mozgósítottam szavazóinkat a polgári jelöltek támogatására. Nem vagyok hintapolitikus: ha egy irány mellett letettem a garast, nem szoktam változtatni rajta.
– És ha azt a vádat fogalmazzák meg egyes kisgazdák, hogy szerintük önök is segédkezet nyújtottak Torgyánnak a kizárásokban?
– Akkor az a válaszom, hogy az előző elnök bűneit nem érdemes egymás nyakába varrnunk, de magunkra se vennünk. Torgyán sok mindenkit nem szeretett – köztük engem sem –, ám még csak szóba sem lehetett hozni a leváltását a legtöbb alapszervezetnél. A választási vereség ébresztette rá a vidéki tagság zömét arra a politikai zsákutcára, amelybe a volt elnök vezette a legtöbbször jó szándékú, ám még sokszor politikailag igen hiszékeny kisgazda tagságot és szimpatizánsi kört. Még egyszer mondom tehát: ne a múltbeli bűnöket, hanem a jövőbeni érdemeket keressük egymásban, s akkor a jobboldal valódi erejévé válhat a Független Kisgazdapárt, s a baloldal nem játszhatja ki ismét a „kisgazda kártyát”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.