Együttműködő triumvirátus

Harkány, Siklós, Villány. Csupán néhány kilométer választja el egymástól a három kisvárost, minden turisztikai szakember álmát. Egymás mellett a hangulatos fürdőváros, a siklósi vár és a varázslatos borvidék. Ebben a pici régióban alig húszezer ember lakik, azonban évente másfél-két millió turista látogat ide.

Farkas Adrienne
2002. 10. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemrégiben lezajlott önkormányzati választásig Siklós kilógott a sorból, a helybéli véleményformálók szerint a szocialista polgármester csak tessék-lássék támogatta az együttműködést, a közös rendezvényeket a két szomszédos jobboldali várossal. A siklósiak úgy látták, hogy a szomszédban több a munka, szívesebben marad a turista, tisztábbak az utcák, gyorsabban épülnek a szállodák.
Múlt vasárnap Siklóson független, a jobboldali pártok által támogatott polgármester győzött. Állítólag a harkányiak még jobban megéljenezték, mint a saját, színtiszta polgári testületet maga mögött tudó vezetőjüket. A három polgármester – Marenics János Siklósról, Bély István Harkány képviseletében és Takács Gyula Villányból – néhány nappal a siker után Villányban, a Bock pincében ültek le elképzeléseiket egyeztetni. A Magyar Nemzet először a frissen megválasztott siklósi polgármestert kérdezte a jövőről.

Marenics János biztos benne, hogy problémamentes lesz a fejlesztési programok összehangolása, hiszen kollégái nemcsak tapasztalt szakemberek, hanem azonos értékek mentén gondolkodnak. Siklósnak turisztikai szempontból több évtizedes lemaradást kell pótolnia a másik két településhez képest. Az új vezetőnek a működésképtelenség szélére sodródott polgármesteri hivatalt és egy némiképpen zavaros városi költségvetést kell gyorsan elfogadható állapotba hoznia. A város működésének újjászervezéséhez Marenics János nagy kedvvel lát neki, hiszen a pénzügyi szférából érkezett és gyakorlata van az ilyesmiben. Eddig minden városi vezetés a gyönyörűséges vár hírének öregbítését ígérte, erre viszont csak a bor- és gyógyturizmussal összekapcsolódva van valódi lehetőség.
Takács Gyula Villány polgármestere már a harmadik ciklusát kezdi, ellenjelölt nélkül nyerte el választói bizalmát. A személyes jó kapcsolatot ő is elengedhetetlennek tartja, és a hosszú távú együttműködésben lát lehetőségeket. Úgy gondolja, Villánynak nem kell tartania a belföldi konkurenciától. A bor kitűnő zamatáért évről évre meg kell küzdeni, de az éghajlat, a föld minősége és az évszázados szaktudás egyedivé varázsol minden palackot. Villány akkor marad erős, ha ragaszkodik a hagyományos szőlőfajtákhoz. Az EU-csatlakozás véleménye szerint kemény feltételeket szab ennek a vidéknek is: talán a régió apró volta megkíméli őket attól, hogy komoly fékeket kapjanak.

Harkány igazi sikertörténetet mondhat magáénak, már ami a rendszerváltozás utáni időszak fejlődését illeti. Bély István, a híres nyaralóhely első embere joggal bizakodó. Azt mondja, Siklós, Villány és Harkány együtt, Baranya megye ékszerdoboza lehetnek. Nincs még egy hely, ahol ennyire különböző adottságok ilyen közel volnának egymáshoz. Úgy látja, Siklósnak a kulturális turizmus lehet a jövője, nemcsak a vár, hanem a máriagyűnyi kegytemplom is kedvelt kiránduló célpont lehet. Egy városnak önmagához képest kell fejlődni, a szomszédok segítsége csak húzóerő lehet ehhez a munkához. Harkány a gyógyászati- és konferenciaturizmus területén erősödik az utóbbi időben, a jó bor és a történelmi látnivalók közelsége számukra is hasznos lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.