Elégedett kormányerők

Nem szerepel az európai uniós népszavazás időpontja az alkotmánymódosítás-tervezet javított szövegében, amely tegnap készült el. Az MSZP és az SZDSZ üdvözli azt, hogy az új változatba bekerült a kormány és a parlament viszonyának szabályozása. Az ellenzéki pártok a hét végén tanulmányozzák a normaszöveg-tervezetet, és ezt követően alakítják ki álláspontjukat.

Munkatársainktól
2002. 10. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A korábbi előterjesztéssel ellentétben nem szerepel az Európai Unióhoz való csatlakozásról szóló népszavazás dátuma a parlamenti frakcióknak eljuttatott új alkotmánymódosítási normaszövegben. Erről és más változtatásokról csütörtökön állapodott meg a négy parlamenti párt és az igazságügyi tárca. A dokumentum leszögezi: a népszavazás idejéről és a népszavazásra bocsátandó kérdésről az Országgyűlés dönt. Az előterjesztés szerint az Országgyűlés döntésével szemben jogorvoslatnak nincs helye.
A tervezetben szerepel a kormány és az Országgyűlés viszonyának szabályozása is. A módosítás értelmében bekerülne az alkotmányba, hogy a kormány az EU intézményeinek döntéseit követően soron kívül tájékoztatja az Országgyűlést azok tartalmáról, illetve a döntéshozatali eljárásban képviselt álláspontjáról. A tervezet a korábbinál részletesebben rögzíti az unió más tagállamai, illetve Magyarország állampolgárainak választással kapcsolatos jogait. A négypárti megbeszélést követő nyilatkozatok szerint a parlamenti frakciók illetékesei jövő szerdán egyeztetnek a most elkészült alkotmánymódosítás-tervezetről.
Az új javaslatba azokat a változtatásokat vezették át az Igazságügyi Minisztériumban, amelyekről a csütörtöki négypárti egyeztetésen egyetértés volt – mondta el lapunknak Vastagh Pál (MSZP). Szerinte a legfontosabb, hogy bekerült a szövegbe a parlament és a kormány viszonyát hosszú távon is szabályozó javaslat. Eszerint a kormánynak általános tájékoztatási kötelezettsége lesz az Országgyűlés felé, és a magyar törvényhozás is véleményt nyilváníthat az uniós jogalkotásról. Vastagh nem nevezte engedménynek, hogy a népszavazás időpontja kikerült a szövegből. Ahogy fogalmazott: nem az időpont a lényeg, hanem a racionális szabályozás.
Fodor Gábor (SZDSZ) örömmel nyugtázta, hogy a mostani előterjesztés főbb irányai megfelelnek a négypárti egyeztetésen született megállapodásnak és a pártja által szorgalmazott változtatásoknak is. Az SZDSZ főként azt kifogásolta, hogy a javaslat előző változata az EU-népszavazás időpontját március 15-re határozta meg. Az SZDSZ hiányolta még az előterjesztésből a kormány és az Országgyűlés viszonyának szabályozását is.
A Fidesz politikusai a hét végén tanulmányozzák a normaszöveg-tervezetet, miután a frakció hivatalába csak tegnap délután érkezett meg a dokumentum. Az MDF a mai országos választmányi ülésén foglalkozik az alkotmánymódosítással.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.