A korábbi előterjesztéssel ellentétben nem szerepel az Európai Unióhoz való csatlakozásról szóló népszavazás dátuma a parlamenti frakcióknak eljuttatott új alkotmánymódosítási normaszövegben. Erről és más változtatásokról csütörtökön állapodott meg a négy parlamenti párt és az igazságügyi tárca. A dokumentum leszögezi: a népszavazás idejéről és a népszavazásra bocsátandó kérdésről az Országgyűlés dönt. Az előterjesztés szerint az Országgyűlés döntésével szemben jogorvoslatnak nincs helye.
A tervezetben szerepel a kormány és az Országgyűlés viszonyának szabályozása is. A módosítás értelmében bekerülne az alkotmányba, hogy a kormány az EU intézményeinek döntéseit követően soron kívül tájékoztatja az Országgyűlést azok tartalmáról, illetve a döntéshozatali eljárásban képviselt álláspontjáról. A tervezet a korábbinál részletesebben rögzíti az unió más tagállamai, illetve Magyarország állampolgárainak választással kapcsolatos jogait. A négypárti megbeszélést követő nyilatkozatok szerint a parlamenti frakciók illetékesei jövő szerdán egyeztetnek a most elkészült alkotmánymódosítás-tervezetről.
Az új javaslatba azokat a változtatásokat vezették át az Igazságügyi Minisztériumban, amelyekről a csütörtöki négypárti egyeztetésen egyetértés volt – mondta el lapunknak Vastagh Pál (MSZP). Szerinte a legfontosabb, hogy bekerült a szövegbe a parlament és a kormány viszonyát hosszú távon is szabályozó javaslat. Eszerint a kormánynak általános tájékoztatási kötelezettsége lesz az Országgyűlés felé, és a magyar törvényhozás is véleményt nyilváníthat az uniós jogalkotásról. Vastagh nem nevezte engedménynek, hogy a népszavazás időpontja kikerült a szövegből. Ahogy fogalmazott: nem az időpont a lényeg, hanem a racionális szabályozás.
Fodor Gábor (SZDSZ) örömmel nyugtázta, hogy a mostani előterjesztés főbb irányai megfelelnek a négypárti egyeztetésen született megállapodásnak és a pártja által szorgalmazott változtatásoknak is. Az SZDSZ főként azt kifogásolta, hogy a javaslat előző változata az EU-népszavazás időpontját március 15-re határozta meg. Az SZDSZ hiányolta még az előterjesztésből a kormány és az Országgyűlés viszonyának szabályozását is.
A Fidesz politikusai a hét végén tanulmányozzák a normaszöveg-tervezetet, miután a frakció hivatalába csak tegnap délután érkezett meg a dokumentum. Az MDF a mai országos választmányi ülésén foglalkozik az alkotmánymódosítással.
Hungary FM: Sends Message to Brussels Indicating Response on Energy
