Kilencnapi árfolyamesés után élénk forgalomban több mint két százalékkal erősödött a pesti tőzsde indexe. A brókerek régóta nem látott élénkségű kereskedést folytattak, az azonnali piacon 8,7 milliárd forint értékben cseréltek gazdát az értékpapírok. Az előző három hónapban 4,8 milliárd, az utóbbi tizenkét hónapban 5,7 milliárd forint volt az átlagos napi részvényforgalom.
A nap nagyobb részében az európai indexek is nyereséges tartományban mozogtak. Délután pozitív impulzus érkezett a New York-i tőzsdenyitáskor is, hiszen a Dow Jones 22 ponttal, a Nasdaq Composite hét ponttal emelkedett előző záróértéke fölé. Egy órával később, szinte egy időben valamennyi fontos index „bevörösödött”, azaz a veszteséges zónába csúszott. A befektetőket elbizonytalanította, hogy amíg az USA nagykereskedelmi készletei 0,2 százalékkal bővültek augusztusban, addig az értékesítés 0,9 százalékkal emelkedett. Ennek eredményeként a kereskedelmi forgalomhoz mért készletszint történelmi mélypontra esett. A cégek még mindig nem kezdtek hozzá a készletek feltöltéséhez. Mint emlékezetes, Alan Greenspan, a Federal Reserve elnöke korábban azt hangoztatta, hogy a kereskedelmi készletek feltöltése lesz a legbiztosabb jele a konjunktúra kezdetének. Most a makroadatok pont ellenkező üzenetet küldtek a megfigyelőknek. A kiábrándító statisztikák láttán sem tartott egy óránál tovább a pesszimizmus. Amilyen gyors volt az áresés, ugyanolyan gyorsan korrigáltak a legfontosabb mutatók. Ezúttal a nap közben veszteséget mutató londoni FTSE-t is sikerült átlendíteni előző napi értéke fölé.
Válságállapot kihirdetését kérte a Fiat autóipari konszern. Az olasz törvények szerint ebben az állapotban a cég védelmet élvez, amíg a gazdasági reorganizációját végrehajtja, s a karcsúsítás miatt a veszélyben lévő dolgozókat a „kiegészítő pénztárból” fizethetik, azaz nem kerülnek utcára. Az elbocsátandó 8100 főből ilyen módon 7600-an megmenekülhetnek. A Fiat 2005-ig 2,5 milliárd eurót akar kutatásra és fejlesztésre fordítani, ami a szakszervezetek szerint nem elegendő a gyár gazdálkodásának stabilizálásához, így valószínűleg állami beavatkozásra is szükség lesz.
Szerencsére még a pesti kereskedés befejeződése előtt következett az európai tőzsdék hangulatváltása, így a záró szakaszban erőteljes emelkedéssel kúszott föl a BUX. A vezető részvények közül egyedül az OTP maradt előző napi ára alatt. Az 1,2 százalékos áresés élénk kereskedésben következett be: a bankpapír volt tegnap a leglikvidebb a BÉT-en. A másik három vezető részvény iránt is fokozódott a kereslet a záró szakaszban, s így a nap közben elért 2-3,4 százalékos nyereséget növelhették. A nyertes a 3,9 százalékkal erősödő Matáv lett, szorosan követte a 3,8 százalékkal dráguló Richter, valamint a 3,5 százalékkal emelkedő Mol.
Drágult a középmezőnyben az Antenna Hungária részvénye is 2,6 százalékkal. A társaság délután bejelentette: a várakozásoknak megfelelően egy évvel meghosszabbították a Vodafone-nal azt a megállapodást, amely szerint az AH opciót kapott a Vodafone birtokában lévő V.R.A.M.-részvénycsomagra, továbbá a jövő évre tervezett részvénykibocsátáskor az új részvények 30 százalékának lejegyzésére. Ezzel az AH fenn tudja tartani 30 százalékos részesedését a Vodafone márkanevet használó V.R.A.M. Rt.-ben. Abban is megegyeztek a felek, hogy ha a Vodafone vásárolja meg a jelenleg az RWE-nél lévő V.R.A.M.-részvénycsomagot, akkor annak 25 százalékát továbbadja az AH-nak.
Drámai tizenegyespárbaj az Eb-döntőben, alkalmazni kellett az új szabályt
