Eredménytelen egyeztetés

A kormánypártok között sincs egyetértés az uniós csatlakozással összefüggő alkotmánymódosítás ügyében, az SZDSZ ugyanis elutasítja a népszavazás március 15-i időpontját – derült ki a tegnapi tárgyalás után, amelyen a Fidesz és az MDF nem vett részt.

Kis Ferenc
2002. 10. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak a kormánypártok vettek részt tegnap az európai uniós csatlakozással összefüggő alkotmánymódosításról tartott egyeztetésen Bárándy Péter igazságügy-miniszternél. A találkozó után a miniszter elmondta: a módosítás tervezetét ma beterjesztik a parlamentnek, annak ellenére, hogy a jövő héten újabb egyeztetést tartanak, amelyre várják az ellenzék képviselőit is.
Bárándy csak nagy vonalakban adott tájékoztatást arról, hogy milyen eredménnyel zárult az egyeztetés, mondván: a jövő heti megbeszélés előtt ez célszerűtlen és udvariatlan lenne. Információink szerint azonban az SZDSZ ellenzi, hogy március 15-re írják ki a népszavazást az EU-csatlakozásról. Arra hivatkoztak: ha törvény írja elő, hogy ünnepnapon nem lehet népszavazást tartani, akkor ezt be kell tartani, mert különben sérül a jogállamiság. A szabad demokraták egyébként is úgy vélik: a népszavazással meg kellene várni a csatlakozási szerződés áprilisban várható aláírását.
Az igazságügy-miniszter kifejtette: az egyeztetésen szóba került a kormány és a parlament viszonyának újraszabályozása is abban az értelemben, hogy milyen mértékben kapjon szabad kezet a kormány az uniós szervezetekkel tárgyalva. Bárándy elmondta: ma az eredeti normaszöveget nyújtják be a parlamentnek, de meg fogják találni a technikáját annak, hogy az egyeztetések eredményét átvezessék. Az ellenzék nyilatkozataira reagálva a miniszter elmondta: a kormánypártok is akkor kapták meg a tervezet szövegét, amikor az elkészült, azaz tegnap reggel nyolckor. Hangsúlyozta: az alkotmánymódosítás előkészítése nem most, hanem jóval korábban kezdődött. Bárándy és az egyeztetésen az MSZP-t képviselő Vastagh Pál is kiállt a március 15-i népszavazás mellett. Ugyanakkor elismerték: ezzel módosult a kormány eredeti „alkotmánymódosítás – csatlakozási szerződés – népszavazás” programja, mert így a referendum megelőzné a csatlakozási szerződés aláírását. Szerintük a választópolgároknak a csatlakozás tartalmi lényegéről kell véleményt nyilvánítaniuk, azaz hogy Magyarország tagja legyen-e az Európai Uniónak. Az SZDSZ-t képviselő Fodor Gábor csak annyit közölt: jó néhány kérdést át kell még tárgyalni, és ezek közé tartozik a népszavazás időpontja is.
Gál J. Zoltán kormányszóvivő az egyeztetés kapcsán megjegyezte: az EU december közepén tartja a koppenhágai csúcstalálkozóját, ezért fontos lenne, hogy addig a parlament elfogadja a csatlakozáshoz szükséges alkotmánymódosítást. Hozzátette: ha mindenki tartja magát a négypárti nyilatkozatban adott szavához, akkor december közepe előtt megszülethet az alaptörvény módosítása. Utalt rá: az európai uniós csatlakozással kapcsolatos ügydöntő népszavazást vállaltan szimbolikus jelentőségűnek tekinti a kormány.
Az alkotmánymódosítás és a népszavazás az uniós csatlakozás tárgyalási folyamatának vége, addig számos kérdést tisztázni kell, ezért hosszabb időre van szükség az egyeztetésekhez – hangsúlyozta Áder János, a Fidesz frakcióvezetője. Emlékeztetett: csak tegnap reggel kapták kézhez a tervezetet, így arról érdemben nem tudtak volna véleményt alkotni, ezért nem vettek részt a tárgyaláson. Hozzátette: a december 31-i határidőt át lehet lépni, a négypárti egyezmény szövege szerint csupán „törekedni kell” arra, hogy addig elfogadják az alkotmánymódosítást.
A politikus kifejtette: még nem dőlt el, hogy a kormány teljesíti-e a négypárti megállapodásban vállalt kötelezettségeit, többek között a bérfelzárkóztatást, illetve a kis- és a középvállalkozók megerősítését.
– Az unió sem alakította ki eddig az álláspontját arról, hogy milyen támogatási rendszert alkalmaz majd a csatlakozó országok esetében – tette hozzá Áder, aki emlékeztetett arra: a parlamenti pártok által aláírt egyezmény értelmében az unióval folytatott tárgyalásokon el kell érni, hogy Magyarország ne kerüljön rosszabb helyzetbe a csatlakozás első évében, mint amilyenben az azt megelőző esztendőben volt. Az EU-népszavazás március 15-re tervezett időpontja kapcsán a Fidesz frakcióvezetője úgy fogalmazott: az év első felében lévő 182 nap közül a kormánynak sikerült kiválasztania egy ünnepnapot, amelyen a törvény tiltja a referendum lebonyolítását.
Balsai István, az MDF frakcióvezetője szerint a kormány kapkodva terjesztette be az alkotmány módosítását célzó javaslatát. A tegnapi megbeszélésnek így – jegyezte meg a politikus – nem is lett volna sok „teteje”. Ismeretes, hogy az MDF nem vett rész
a tanácskozáson, mert tegnap mindössze néhány órával a tervezett négypárti találkozó előtt kapták kézhez az alkotmánymódosító dokumentumot. – Kíváncsian várom, miről tárgyalnak majd a pártok a jövő hétre előre jelzett újabb egyeztetésen, ha egyszer a kormány akkor már „kötve lesz saját javaslatához” – utalt a politikus arra, hogy Bárándy szavai szerint a kormány kedden benyújtja az indítványt a parlamentnek. Balsai ugyanakkor hiányolja az ellenzék által megfogalmazott és a négy parlamenti párt által korábban elfogadott igények – így a kis- és a középvállalkozásokra, a mezőgazdasági termelők támogatására vonatkozóak – törvényes feltételeit. Kifogásolta, hogy az előterjesztés olyan elemeket is tartalmaz, amelyek nem szükségesek az uniós csatlakozáshoz. Elfogadhatatlannak nevezte a népszavazás dátumára – 2003. március 15. – és a felteendő kérdésre vonatkozó passzusokat.

Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.