Európa napja

Kocsi Margit
2002. 10. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Végre megtörtént a színvallás. Az Európai Bizottság megnevezte azt a tíz tagjelöltet, amelyekkel készek lezárni a csatlakozási tárgyalásokat az év végéig és az Európai Unió új tagállamaként számolnak 2004-től. Igaz, nem keltett meglepetést az állásfoglalás, s ez még csak ajánlás, a hivatalos döntés a decemberi koppenhágai EU-csúcson születik meg, de a brüsszeli testület állásfoglalása történelmi léptékű esemény. Október kilencedikével a XXI. századi Európa nagy napja érkezett el: esély nyílt arra, hogy – miként kommentárjában a Libération megállapította – „2004 tájékára a kontinens az egymással századok óta rivalizáló nemzetek mozaikjából végre teljesen egységessé válhat”.
Van ebben a vízióban persze némi naivitás. Egyelőre „várhatóan 2004-től – tíz országgal bővül az unió. Az ajtaján ugyancsak kopogtató Bulgária és Románia leghamarabb 2007-ben, Törökország pedig nem tudja, mikor számíthat a bebocsátásra. És akkor még nem szóltunk azokról, amelyek ugyancsak Európához tartoznak, a szomszédságból például Horvátországról vagy Jugoszláviáról, amelyek várhatóan hamarosan szintén odaállnak az EU ajtajához. Európai érdek tehát, hogy most valóban meginduljon a folyamat, s ezért nem árt néhány dologra gondosan odafigyelni az ünneplés közepette. Az egyik maga az országjelentés. Bármennyire tetszetős is a bizonyítvány, amely idén ugyanúgy „jeles”, mint a tavalyi vagy a tavalyelőtti, minden korábbinál komolyabban kell venni kritikai észrevételeit. Az Európai Bizottság ugyanis rendkívül szigorú ellenőrzést helyezett kilátásba, s ha a hibák, hiányosságok kiküszöbölése akadozik a következő egy évben, akkor még akár teljesülhet az a szakértői jóslat, hogy „tízes körből már csak kiesni lehet”.
Magyarország esetében a legsürgetőbb a közösségi joganyag átvételét és érvényesítését, az uniós pályázatok megírását, a támogatások felhasználását biztosító intézményrendszer kiépítése, a Nemzeti fejlesztési terv végiggondolása, amiben az első és a századik szempont is a hozzáértés és a nyelvtudás lehet. Ugyancsak rendkívül fontos a csatlakozási tárgyalásokon a versenyfejezet lezárása. Már-már érthetetlen, ami most zajlik, hiszen a komoly befektetők az első pillanattól tudták, hogy Magyarország az EU-ba készül és átveszi az ottani szabályozást. Elemi érdek felhagyni a porhintéssel. Például a mezőgazdaság esetében, amely tavaly a bruttó nemzeti termék 4,2 százalékát és a magyar export mintegy hat százalékát adta. Vagy a politikai megátalkodottsággal, amelynek következtében nyilvánvaló a törés például a kis- és középvállalkozások támogatásában, holott a megerősítésük alapvető érdek az ország majdani, uniós versenyképessége szempontjából.
Ráadásul a most megnevezett tíz jelölt előtt a sajátjaikon kívül még számos más akadály is tornyosul. Az egyik az írországi népszavazás a bővítés feltételének deklarált nizzai szerződésről. Előfordulhat, hogy az írek másodszor is nemet mondanak, ami jól jöhet a bővítés ellenzőinek. A másik, hogy az EU tizenöt jelenlegi tagja eddig nem jutott dűlőre a bővítés elemi kérdésében, a finanszírozás ügyében. Fontos, hogy a közös álláspont – miként ígérik – október végére megszülessen, mert csak ebben az esetben zárhatóak le a csatlakozási tárgyalások még ebben az esztendőben.
S végül, talán a legfontosabb az önzetlenség, az alapító atyák intencióihoz híven. Fájdalmasan megalázó látni a bővítés körüli kínkeserves alkudozást, amivel az EU tagjai rövidlátó és szűkmarkú módon a mostani bizottsági ajánlás teljesülését, közös stratégiai vállalkozásuk sikerét sodorják veszélybe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.