Néhány napja a boszniai Kamenica falu közelében a hetedik olyan tömegsírt tárták fel törvényszéki orvosszakértők, amelyben az 1992 és 1995 közötti boszniai háborúban lemészárolt muzulmánok földi maradványait hantolták el. A Szarajevótól 70 kilométernyire, északkeletre fekvő ásatási helyre a szakértők becslése szerint mintegy száz lemészárolt embert temettek.
Egy néhány héttel ezelőtti feltárás során mintegy 350 áldozat holttestére bukkantak, így a kutatások kezdete óta már összesen több mint ötezer srebrenicai muzulmán földi maradványait hantolták ki. Csak Kamenica hat négyzetkilométeres körzetében 1600 holttestet exhumáltak. Mind a hét sír másodlagos „temetkezési hely” volt, vagyis az áldozatokat más – Srebrenica környéki – tömegsírokból szállították át kamionokkal a falu határába, hogy megpróbálják eltitkolni a népirtást az ENSZ háborús bűnöket vizsgáló szakértői elől. A boszniai háború utolsó hónapjaiban több ezer muzulmán menekült az ENSZ védelme alatt álló Srebrenicába a harcok elől. A Ratko Mladics vezette, 1995 júliusában a városba betörő szerb csapatok azonban – a békefenntartók szeme láttára – minden 12 év feletti mozlim fiút és férfit, vagyis mintegy nyolcezer embert elkülönítettek, és szinte mindegyiküket kivégezték.
Néhány héttel ezelőtt azonban napvilágot látott egy Banja Luka-i szerb hivatal által összeállított jelentés, mely az ENSZ-re, a Vöröskeresztre s több nemzetközi szervezetre utalva olyan dokumentumot hozott nyilvánosságra, mely szerint Srebrenica ostrománál legfeljebb kétezer bosnyák katona esett el. Az egykor 35 ezres Srebrenicát most mégis mindössze nyolcezer ember lakja. Majdnem mindegyikük szerb. A nemzetközileg is elutasított állítás amúgy már csak az eddig előkerült holttestek száma miatt is képtelenségnek bizonyult. A jövőre nézve azonban elgondolkodtató, hogy hét évvel Dayton után még mindig ilyen méltatlan vita folyhat a szerencsétlen áldozatokról.
Nem válhatunk áldozati báránnyá!
