Washington szeretne új lendületet adni a közel-keleti békefolyamatnak, és a térségbe küldi közvetítőjét, William Burns külügyminiszter-helyettest. A hírt George W. Bush amerikai elnök közölte szerdán, miután a Fehér Házban fogadta Ariel Saron izraeli miniszterelnököt. A fehér házi tárgyalások után sem Bush elnök, sem Saron miniszterelnök nem szólt arról, hogy mit tesz Izrael abban az esetben, ha az iraki háború során a bagdadi rezsim rakétacsapást mérne területére. Washington azt akarja, hogy Izrael teljes mértékben maradjon ki a háborúból, s ne hagyja, hogy Bagdad belerángassa a konfliktusba.
Bush emellett azt is hangsúlyozta, hogy az Irak elleni katonai fellépést nem az elsőnek, hanem az utolsónak tekinti a választási lehetőségek közül. Mint mondta, időt kell adni az ENSZ Biztonsági Tanácsának, hogy létrejöjjön a megegyezés egy új határozatról Irak leszerelése ügyében. Eközben az ENSZ BT-nek az iraki válságról kezdett nyílt vitájában több mint két tucat kormány képviselője szólalt fel, de egy sem támogatta az Egyesült Államoknak azt a követelését, hogy a testület olyan új határozatot hozzon, amely felhatalmazást ad a katonai erő alkalmazására, ha Bagdad nem működik együtt a világszervezet fegyverzetellenőreivel.
Igor Ivanov orosz külügyminiszter amerikai kollégájával, Colin Powell-lel, valamint Kofi Annan ENSZ-főtitkárral ez idő alatt folytatott telefonbeszélgetésében rámutatott: Irak ügyében a nemzetközi közösségnek arra kell törekednie, hogy mihamarabb lehetővé váljon a hatékony fegyverzet-ellenőrzés az arab országban. Mint elmondta, Oroszország annak az enyhébb francia megoldásnak a híve, amely szerint két határozatot kell hozni: az első esélyt adna Bagdadnak a nemzetközi fegyverzetellenőrökkel való együttműködésre, és csak a második szólna az erő alkalmazásáról az iraki rezsimmel szemben.
Sokan kerültek egy lépéssel közelebb az álmaikhoz
