A rendkívüli intézkedések célja elsősorban bármilyen terrortámadás elhárítása, s ezúttal is számolni kell különféle antiglobalista és szélsőséges csoportok tüntetéseivel, utcai zavargásokkal. A NATO-csúcs napjaiban, november 20–22. között a cseh főváros körül légvédelmi rakéták, Csehország légterében F–16-os amerikai vadászgépek és Awacs felderítő repülőgépek, a háztetőkön mesterlövészek, az utcákon a rendőri erőkön kívül titkos ügynökök hada lesz készenlétben, minden eshetőségre számítva.
Ezen nincs mit csodálkozni, hiszen az Egyesült Államokat ért tavalyi terrortámadás után a biztonsági erőknek minden eddiginél fokozottabb éberséggel kell ellátni feladataikat. A NATO-csúcsra több mint 2500 hivatalos vendég, s mintegy háromezer újságíró érkezik Prágába. A vendégek közt negyvenhat államfő, külügy- és védelmi miniszter is lesz, valamennyien nagyszámú kísérettel. A prominens vendégek és az egész csúcstalálkozó biztonságáról, a városban a közrend fenntartásáról 12 ezer rendőr gondoskodik, a cseh hadsereg 2500 fővel vesz részt a biztonságvédelmi akciókban.
A csúcstalálkozó kapcsán eddig mintegy negyven tüntetés tervéről értesültek az illetékes hatóságok. A cseh anarchisták tiltakozássorozata már november 17-én kezdődik, ám a leghevesebb megmozdulások november 21-én várhatók. A rendőrség kamerákkal rögzíti majd a tüntetéseket, a demonstráló csoportok mozgását helikopterekről is követni fogják. A polgári titkosszolgálatok a terrroristagyanús személyekről információkat gyűjtenek, a határőrizeti szervek szigorítják az útlevélellenőrzést. Rendőrségi becslések szerint külföldről elsősorban baloldali orientáltságú antiglobalisták érkeznek a cseh fővárosba, s ezeknek csupán húsz százaléka tekinthető militánsnak.
A csúcsértekezlet szervezői fontosnak tartják, hogy a találkozó napjaiban a prágaiak a legkevesebbet tartózkodjanak a belvárosban, s hogy a vidékiek későbbre halasszák prágai útjukat. A cél érdekében a szervezőiroda a város peremein levő szupermarketokat árleszállítási akciókra, a tévéállomásokat vonzó műsorok sugárzására ösztönzi, remélve, hogy ezzel is csökkenhet a prágai utcákon az emberforgatag. A belügyminisztérium amolyan „tízparancsolattal” fordult a főváros lakosaihoz, egyebek közt a rendőri szervekkel való együttműködésre, a tüntetések színhelyének elkerülésére szólítja fel őket, s előre figyelmeztetik a közvéleményt, hogy a csúcs idején nagyszabású forgalomkorlátozás lesz Prágában.
A cseh rendfenntartó erők ismételten hangoztatják: a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank két évvel ezelőtti prágai üléséhez képest jóval határozottabban lépnek fel az antiglobalistákkal szemben. Szükség esetén egyes veszélyeztetett zónákban készek könnygáz bevetésére is. Stanislav Gross belügyminiszter a napokban kijelentette: ha a NATO-csúcs idején a biztonsági intézkedések csődöt mondanának, abban a pillanatban benyújtja lemondását.
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
