Gyilkológéppé lett a Chevrolet

A csütörtökön reggel letartóztatott John Allen Muhammad és John Lee Malvo autójában azt a fegyvert találták meg a rendőrök, amellyel az elmúlt három hétben tíz embert megöltek, hármat pedig megsebesítettek Washington környékén. A fegyverszakértői vizsgálat lezárultával az ügyészség gyanúsítottnak tekinti a férfit és mostohafiát.

Munkatársainktól
2002. 10. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy kék színű, 1990-es évjáratú Chevrolet Caprice típusú autóban a rendőrök egy távcsővel felszerelt Bushmaster típusú karabélyt találtak. A jármű valóságos gyilkológéppé volt átalakítva, mert belsejében egy háromlábú állványnyal kiépített lőállást fedeztek fel a rendőrök. Az autó oldalába fúrt lyukak (az egyik a puska csövének, a másik pedig a távcsőnek volt kialakítva) segítségével lehetővé vált, hogy kiszállás nélkül orvul lehessen célzott lövéseket leadni. A fegyverszakértői vizsgálat végeztével bebizonyosodott, hogy a csütörtökön hajnalban őrizetbe vett két férfi gépkocsijában arra a fegyverre találtak rá a rendőrök, amelylyel október 2. óta tíz embert megöltek, hármat pedig megsebesítettek Washington elővárosaiban – jelentette be Michel Bouchard, az amerikai fegyver-ellenőrzési hatóság munkatársa.
Amint arról beszámoltunk, a kommandósok a hajnali órákban egy autópálya melletti motel közelében álmukban csaptak le a 41 esztendős Öböl-háborús veterán John Allen Muhammadra és 17 éves mostohafiára, John Lee Malvóra.
Az őrizetbe vett férfiak ellen szerda este még a szövetségi fegyvertartási rendelkezések megsértése miatt adtak ki elfogatóparancsot, ám az azóta elvégzett fegyverszakértői vizsgálatok nyomán az ügyészek már azért ültek össze tegnap, hogy eldöntsék, pontosan milyen vádak hozhatók fel az elfogott washingtoni orvlövész és tettestársa ellen. A férfit 2000-ben családon belüli erőszak miatt egy bíróság eltiltotta korábbi feleségétől és gyerekeitől, illetve a fegyverviseléstől.
Az Öböl-háborús veterán, John Allen Muhammad a hadseregben kiváló lövész jelvényt szerzett (ez a három elérhető fokozat közül a mesterlövészi szintnek felel meg), mert 40, ötventől háromszáz méterig terjedő távolságban elhelyezett céltárgyból 36-ot talált el a gyakorlatokhoz rendszeresített M–16-os gépkarabélylyal. A Bushmaster az M–16-os civil változata.
A sorozatgyilkos elfogásához vezető legfontosabb nyomot meglepő módon maga Muhammad szolgáltatta üldözőinek – olvasható a CNN híradásában –, amikor múlt hét csütörtökön felhívta a rendőrségi bejelentő telefonszámot, és eldicsekedett a nyomozóknak egy korábbi gyilkosságával. Az akkor még ismeretlen férfi azt tanácsolta a rendőröknek, hogy figyelmüket fordítsák egy megoldatlan ügy, a szeptember 21-én elkövetett gyilkosság felé. (Ezen a napon egy nőt megöltek, egy másikat pedig megsebesítettek egy italdiszkont előtt.) Az orvlövész megpróbált félrevezető információkat adni, mert az eset helyszínét szándékosan rosszul adta meg, ám a következő éjjelen felhívta a nyomozókat egy pap, aki arról számolt be, hogy egy ismeretlen férfi felhívta és egy Montgomeryben (Alabama állam) elkövetett gyilkosságról dicsekedett neki. Az embervadász pechére a nyomrögzítőknek az italdepó előtti mészárlás helyszínén sikerült egy ujjlenyomatot találniuk, amely a központi nyilvántartó adatbázisa szerint megegyezett Muhammad mostohafia, John Lee Malvo ujjlenyomatával. A fiúnak és anyjának tavaly volt egy – a hatóságok által meg nem nevezett – bűnügye, ezért a rendőrök fényképet is kaptak a jamaicai származású Malvóról. A fiú származása azért nem közömbös tényező, mert a múlt hét szombati, ashlandi gyilkosság helyszínének közelében talált levélben jamaicai szófordulatokat véltek felfedezni a nyelvész szakértők. Hamar kiderült az is, hogy Malvo kapcsolatot tart fenn Muhamaddal, aki az anyjának a barátja. A nyomozás ezen a ponton felgyorsult, hiszen a rendőrök már tudták, hogy a fiú biztosan a keresett személyek közé tartozik.
John Allen Muhammad időközben egyszer már összefutott a rendőrséggel: október 8-án, egy nappal azután, hogy egy 13 éves fiút hasba lőtt. A férfi egy észak-nyugat-baltimore-i utcában Chevrolet Caprice-ében aludt éppen (akkor egyedül), amikor egy járőrnek feltűnt a környéken szokatlan rendszámú autó. Igazoltatta Muhammadot, ám elfogatóparancs nem volt ellene, így távozásra szólította fel. Mivel a sorozatgyilkos jogosítványa washingtoni, ám a kocsi rendszáma New Jersey-i volt, a járőr jelentette az esetet az őrsön. A bejelentés eljutott a sorozatgyilkosra vadászó nyomozócsoporthoz is. Az egyik szakember szerint ez kulcsfontosságú mozzanat volt, mert egészen addig egy olyan autót (egy fehér furgont), kerestek, ami nem is létezett. Ezenfelül volt egy gyanús férfink, aki a gyilkosságok helyszínének közelében találkozott a járőrrel – nyilatkozta a CNN-nek az egyik nyomozó.

A veterán. A korábbi nevén John Allen Williamsként ismert John Allen Muhammadnak (jobbra) normális gyermekkora volt Louisiana államban – idézte a rokonok véleményét az amerikai ABC televízió. 1985-ben vonult be a hadseregbe, ahonnan elismert, tiszteletben álló katonaként szerelt le 1994 áprilisában, őrmesteri rendfokozatban. Szerelői, kamionsofőri és fémmunkás képesítésekkel rendelkezik. Az Öböl-háborúban minősített lövészként szolgált. Williams, aki egyes hírek szerint 17, más értesülések szerint néhány évvel ezelőtt áttért az iszlám hitre (ekkor vette fel a Muhammad nevet), a kilencvenes évek közepén karatézni kezdett. Edzője kedves fickóként jellemzi mind a mai napig, bár, mint kiderült, a jó kapcsolat később megszakadt, mert Muhammad pénzt kért kölcsön a harcművészeti iskolától, amelyet soha nem adott meg. A Seattle Times szerint az orvlövésznek négy gyermeke van két feleségétől, akiktől elvált. A válások sok veszekedéssel jártak, a férfi több ízben bántalmazta feleségeit és gyermekeit. Az állandó fenyegetettség miatt második felesége két ízben kért védelmet a hatóságoktól férje ellen. A férfit két éve eltiltották családjától és a fegyverviseléstől.

A fiú. A 17 éves John Lee Malvóról kevés dolgot lehet tudni. Iskolatársai szerény, visszahúzódó fiúként ismerik, aki szívesebben időzött az iskolai könyvtárban, mint társai között. A jamaicai hatóságok szerint négyéves korában költözött anyjával az Államokba. Amerikában illegális bevándorlóként tartják számon, kitoloncolási tárgyalását november 20-ra tűzték ki. A fiú és édesanyja emigráns státusára akkor derült fény, amikor a nő élettársának, bizonyos John Allan Muhammadnak tavaly decemberben – a hírtelevízió által nem ismert okból – összetűzése támadt a hatóságokkal.




A rendőrök időközben Malvót is megfigyelték: a fiú késő este érkezett Ashlandbe, ahonnan vasárnap reggel távozott. (Az ashlandi gyilkosság szombaton történt.) A hurok szerdán kezdett szorulni a gyanús férfiak nyaka körül, amikor Malvo csatlakozott Muhammadhoz. A nyomozást vezető Charles Moose, Montgomery megye rendőrfőkapitánya ekkor juttatta el a médiához a kék Chevy rendszámát és leírását. Moose kapitány később bejelentette: Muhammad valószínűleg fontos információkat tud az orvlövészről, ezért elfogatóparancsot adnak ki ellene, de egy másik ügy, fegyvertartási rendelkezések megsértése miatt.
Egy kamionsofőr vette észre a keresett autót, Washingtontól 50 mérföldnyire, északnyugati irányban. A férfi azonnal értesítette a rendőröket, akik nagy erőkkel vonultak a helyszínre, majd körülvették és megrohanták az autót, amelyben békésen aludt a washingtoni orvlövész és 17 éves tettestársa.
A két férfi első bírósági meghallgatására csütörtökön délután került sor. Ezen a meghallgatáson nem szerepelt a vádak között semmi a sorozatgyilkossággal összefüggésben.
*
Egész Amerika üldözte, ezért az orvlövésznek kevés esélye maradt arra, hogy büntetlenül megússza tettét – nyilatkozta lapunknak egy hasonló ügyekben nagy gyakorlatot szerzett magyar rendőrségi főtiszt. Mint mondta, az összpontosított hatósági intézkedések és a közvélemény felháborodása folyamatosan nehezítette a tettes helyzetét. De a rendőrségre is egyre nagyobb nyomás nehezedett, hiszen a környéken eluralkodott a pánik: az utcák kiürültek, a gyerekeket nem engedték iskolába, és legfőképpen nem lehetett tudni, ki lesz a követező áldozat.
A washingtoni sorozatgyilkosság sok elemében hasonlít a nyolc halálos áldozatot követelt móri bankrabláshoz, a reakciók úgyszintén: az összevont rendőrségi akciót nálunk is az egész ország lakossága támogatta. Az amerikai rendőrség jóval több jogosítványnyal rendelkezik, mint a mienk, a sikerhez minden bizonnyal ez is hozzájárult. A szakember hozzátette: a nyomozók – akár magyar kollégáik – az összegyűjtött információknak csupán töredékét közölték a sajtóval, és valószínű, hogy a rendőrség és a tettes közötti üzenetváltásnak taktikai célja és oka volt.

Büntette a bűnös világot? A gyilkost kóros gondolatvilága hajtotta, mely szerint istenként az ő feladata megbüntetni a bűnös világot, de ez nem zárta ki azt, hogy ésszerű módon sok pénzt követeljen magának. Münnich Iván pszichológus, az Országos Kriminológiai Intézet munkatársa szerint a tettes egyszerre él a racionális és az irracionális világban. Erős hatással volt nevelt fiára, hiszen – még nem tudni, milyen megfontolásból – képes volt többszörös gyilkossá tenni. Mindkettőjüknek volt már tapasztalata az emberöléseben: a fiú rablógyilkosságot követett el, a férfi pedig katonaként elég halált látott ahhoz, hogy az élet ne jelentsen különösebb értéket számára. A gyilkos megfelelő intelligenciával rendelkezett ahhoz, hogy tetteit, menekülésének módját alaposan megszervezze. Szimbolikus jelentőséggel bírhat, hogy egyetlen lövéssel terítette le áldozatait, bár ennek gyakorlati oka is lehet, hiszen így kevesebb nyomot hagyott. Rabló-pandúrt játszott a rendőrséggel, számított a média nyilvánosságára, és párbeszédet folytatott üldözőivel, de ahhoz elég okos volt, hogy ne fedje fel magát. Valami – talán helyismerete – Washingtonhoz kötötte. A pszichológus hozzátette: egyes teóriák szerint sok bűnözőben erős szereplési vágy él. Talán ez a tettes is öntudatlanul önmaga lebukására játszott, hiszen tudta: ha elfogják, végre elmondhatja gondolatait, dicsekedhet tettével. „Egyéni hős” lett, elérte, amire vágyott: bekerült a kriminalisztika világtörténetébe és évtizedekig emlegetik, elemzik majd tetteit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.