Hivatalos-e már a bérajánlás?

A jövő évre vonatkozó 3-4,5 százalékos bruttó béremelési javaslatot a kormány hivatalos ajánlatának nevezte egy interjúban Kiss Péter munkaügyi miniszter. Ezek szerint viszont kemény bértárgyalások várhatók, hiszen az országos szakszervezeti konföderációk ennél jóval nagyobb, több esetben két számjegyű bruttó emelést tartanak szükségesnek.

Bákonyi Ádám
2002. 10. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eddig mindössze kormányzati elemzésnek nevezték azt a szociális partnerek számára eljuttatott, mintegy negyvenoldalas dokumentumot, amelyben a 3-4,5 százalékos ajánlat szerepelt. Kiss Péter foglalkoztatási és munkaügyi miniszter a Népszavának adott interjújában viszont hivatalos béremelési javaslatnak nevezte ezt. A miniszter elmondása szerint jövőre a gazdasági növekedésnek megfelelő reálbéremelés érhető el a versenyszférában a bruttó bérek 3-4,5 százalékos növelésével, míg a nemzetgazdaság egészében 6-7 százalékos lehet a reálbér-pozíció javulása.
Mindez feszült bértárgyalások képét vetítheti előre, hiszen bár az országos szakszervezeti konföderációk – mivel a kormány nem juttatta el időben számukra a szükséges sarokszámokat – egyelőre nem tudtak oldalálláspontot kialakítani, külön-külön már megfogalmazták a jövő évi béremeléssel kapcsolatos elképzeléseiket. A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) például 6-7 százalékos reálbér-növekedést jelentő, 5 és 9 százalék közötti bruttó béremelést tart szükségesnek jövőre. Mivel a szakszervezetek számára is csalódást okoztak a kormány adójogszabályokkal kapcsolatos elképzelései – az ígéretekkel ellentétben a kormány például nem módosította az adókulcsokat –, az MSZOSZ azt szeretné elérni, hogy a keresetek nettó pozícióinak javítása érdekében a legfelső adókulcsot 1,5 millió forintos évi fizetés után alkalmazzák, az adójóváírás mértéke pedig igazodjon az új minimálbérhez.
Az Autonóm Szakszerveztek Szövetsége (ASZSZ) szerint a 2003-as bérajánlásnak mindenképpen két számjegyűnek kell lennie. Borsik János, az ASZSZ elnöke, a munkavállalói oldal soros elnöke szerint a kormányzati elképzelésekről szóló dokumentum nem tekinthető bérajánlásnak, ráadásul az abban foglaltak a munkavállalók többsége számára nem garantálnak nettó poziciójavulást. A főként közüzemi munkavállalókat tömörítő konföderáció ugyanakkor már korábban jelezte, hogy mivel a „köz nem osztható meg”, a közüzemekben dolgozók számára az átlagosnál magasabb béremelést tart indokoltnak 2003-ban.
Átlagosan legalább tizenhárom százalékos bérnövekedést tart szükségesnek jövőre a Munkástanácsok Országos Szövetsége. A szakszervezeti konföderáció szerint a 2003-ra vonatkozó bértárgyalásokon a megtermelt javakon való méltányos osztozkodást és a bérek uniós felzárkóztatását kell képviselni. Mivel a konföderáció úgy véli, hogy a kormány 5 százalékos inflációs prognózisa alábecsüli a pénzromlás valódi mértékét – a Munkástanácsok szerint az várhatóan inkább 8-9 százalékos lesz –, a szövetség bruttó 13 százalékos átlagos bérnövekedést tart indokoltnak. Az Országos Érdekegyeztető Tanácsban október 31-én folytatódnak a bértárgyalások.
***
Megállapodás a Volánnál. Bérmegállapodás született a Volán társaságok érdekegyeztető fórumán tegnap, amelynek alapján az idei, az eredetileg jóváhagyott 10,34 százalékos béremelést 1,8 százalékkal megtoldják – tájékoztatott az ÁPV Rt. A közlemény szerint az ÁPV felkérésére a munkaadók és a munkavállalók képviselői októberben elkészítenek egy új kétéves bérfelzárkóztatási programot, amelyet az ÁPV Rt. beépít a társaságokra vonatkozó stratégiai koncepciójába. A bérmegállapodás az 1,8 százalékos többlet bérfejlesztési ajánlat mellett tartalmazza azt is, hogy a Volán-dolgozóknak évi húszezer forint nettó összegű béren kívüli juttatást fizetnek ki, s ez minden munkavállalót egyformán megillet. A munkavállalókat képviselő három szakszervezet elfogadta azt is, hogy a bérfejlesztés társasági szintű felhasználásáról a helyi érdekképviseletekkel egyeztetve döntsenek. A KKSZ tegnapi közleménye szerint az intézkedést a szakszervezet a 2002-es bérek korrekciójának tekinti és továbbra is fenntartja azon követelését, hogy az ágazat dolgozóinak kereseteit zárkóztassák fel a nemzetgazdasági, a szakmai, illetve az uniós átlaghoz. A közlemény leszögezi: az érdemi intézkedések ez évi elmaradása, vagy további halogatása esetén a KKSZ kész az érdekérvényesítés bármely formáját igénybe venni. (H. E–B. A.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.