Gógl Árpád, a Fidesz országgyűlési képviselője azonnali kormányzati lépéseket sürget az IBM felszámolásának következményei miatt. Az ellenzéki politikus szerint a nagyvállalat kivonulása padlóra küldheti Székesfehérvár költségvetését, ugyanis a cég mintegy 1,5 milliárd forint iparűzési adót fizetett eddig a városnak. Gógl Árpád azt is elmondta: a 3700 elbocsátott dolgozó a város foglalkoztatottjainak tíz százalékát teszi ki. Megjegyezte: talán nem véletlen, hogy csak az önkormányzati választások után derült ki az IBM felszámolása, holott ennek előjeleire már a nyáron utaltak a térség szakértői. A fideszes politikus azt várja, hogy mikor jelenik meg az a bizonyos „hátszél”, amelyről Medgyessy Péter biztosította a szocialista vezetésű önkormányzatokat. Mint arról lapunkban beszámoltunk: Dieter Münk, az IBM európai gyártásért felelős alelnöke kedden egy munkásgyűlésen jelentette be, hogy a merevlemez iránti kereslet visszaesése miatt az IBM bezárja székesfehérvári üzemét. A döntés 3700 dolgozó elbocsátását jelenti.
A Vasas Szakszervezeti Szövetség elfogadhatatlannak tartja, hogy csak a sajtóból értesült 3700 dolgozó munkahelyének megszűnéséről. A hirtelen gyárbezárás ténye ismét rávilágított arra a kiszolgáltatott helyzetre, amely a magyar munkavállalók mindennapjait jellemzi – olvasható a szervezet közleményében. Eszerint a szakszervezet elszánt abban, hogy minden lehetséges eszközzel segítségére legyen mindazoknak, akik elveszítik munkahelyüket: október 28-án Székesfehérvárott soron kívüli egyeztetést tart az illetékesekkel, valamint folyamatos munkajogi ügyeletet állít fel a jogszabályok betartatására.
A Munkástanácsok Országos Szövetsége mély megdöbbenéssel értesült arról, hogy az IBM Székesfehérváron mintegy 3700 ember munkahelyét szünteti meg – olvasható a MOSZ közleményében. Ez leszögezi: a kormány szóvivője szerint a kérdést „kézben tartják”, miközben a hírforrások megerősítik azt a tényt, hogy az egyik legnagyobb székesfehérvári gyár, a Videoton nem tud munkát biztosítani az elbocsátottak számára. A MOSZ felkéri a Medgyessy Péter által vezetett kormányzatot: haladéktalanul vizsgáltassa meg azt, hogy az IBM milyen feltételekkel települt le Székesfehérváron, kapott-e különböző kedvezményeket a megyétől vagy a várostól, illetve adó- vagy más kedvezményeket a kormányzattól. „Amennyiben igen, az IBM-nek erkölcsi kötelessége is ezen kedvezményeket kamattal együtt visszatéríteni a juttatást adóknak. Az így kapott összeget fordítsák a dolgozók kártalanítására” – követeli a MOSZ.
Warvasovszky Tihamér, Székesfehérvár polgármestere tegnap egyeztetett Csillag István gazdasági és Kiss Péter munkaügyi miniszterrel. A polgármester arról tájékoztatta a szaktárcák vezetőit, hogy mintegy 2500 betöltetlen munkahely van a megyében; eddig az önkormányzat segítségével két székesfehérvári üzemmel rendelkező multinacionális vállalat összesen 1400 dolgozó felvételét jelezte. Kiss Péter bejelentette: a Foglalkoztatási és Munkaügyi Minisztérium a teljes foglalkoztatási támogatási eszközrendszert biztosítja a helyzet kezelésére, és tegnaptól kihelyezett iroda nyújt közvetlen tájékoztatást és tanácsadást a dolgozóknak. A munkaügyi miniszter a megyei munkaügyi központ vezetőjét miniszteri biztossá nevezte ki, egyben megbízta a kialakult helyzet kezelésével.
Ezúttal az intenzív osztályra került egy férfi az emberrablók miatt
