Külön aktualitást adott a könyv bemutatásának, hogy éppen tegnap kezdődött Brüsszelben a tizenötök csúcstalálkozója, amelynek középpontjában a bővítés, illetve annak finanszírozása áll. Magyarország csatlakozása kapcsán Balázs Péter – aki évek óta a Budapesti Közgazdaság-tudományi és Államigazgatási Egyetem Európa- tanszékének egyetemi tanára – kifejtette, hogy nem lát közvetlen kockázati tényezőt, hozzátette azonban, hogy a felszín alatt rejtőzik néhány probléma. Ezek sorában említette Chirac francia elnök és Schröder német kancellár elhúzódó egyezkedését a közös agrárpolitikáról, melynek ügyében lapzártánkkor végül megegyezés született. Jóllehet az időtervben van egy kis csúszás, hiszen – az előzetes várakozások ellenére – szeptember végéig nem sikerült „letisztítani” a tárgyalóasztalt, Balázs Péter annak a meggyőződésének adott hangot, hogy december közepéig sikeresen lezárhatóak a csatlakozási tárgyalások.
Az Európai Unióban gyakorolt szuverenitás megsokszorozza az egyes résztvevők hatását a külvilágra, így a magyar érdekek is – ha jól képviseljük őket – sokkal hangosabban „szólnak” majd a világban – vélte Balázs Péter. „Ehhez rendkívül precíz felkészülés, majd kőkemény érdekérvényesítés szükséges” – tette hozzá a szerző.
A tegnap bemutatott könyv egyébként részletesen elemzi az EU külkapcsolati rendszerét, nemzetközi megállapodásait, valamint diplomáciai viszonyait, emellett nagy teret szentel a magyar–EU kapcsolatok fejlődésének is. A kötet szól az EU nemzetközi szerepének legújabb kihívásairól is, a közös kül- és biztonságpolitika helyzetéről – különös tekintettel a szeptember 11-i eseményekre –, valamint az unió globális szerepvállalásáról.
Sehol sem a lakók akarnak sétálóutcát
