A törvénynek az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium által kidolgozott módosítását a történelmi egyházak véleményezésre szeptember 24-én kapták azzal, hogy az alapos tanulmányozás után kiforrott álláspontjukat 26-ig juttassák el a tárcához. A Veres András, a Magyar Katolikus Püspöki Kar titkára, Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke és Szebik Imre, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke által aláírt levél kifejti: „A rendelkezésünkre álló rendkívül rövid idő alatt a tervezetet áttekintve döbbenten állapítottuk meg, hogy abból az egyházaknak – más törvényekben, nemzetközi szerződésekben, illetve a kormánnyal kötött egyedi megállapodásokban – biztosított alapjogok, bizonyos területeken pedig az egyházak autonómiájából adódó kedvezmények kikerültek.”
*
A levél kézhezvétele után a szociális tárca október elsején összehívott egy konzultációs megbeszélést, amelyen kiderült: a minisztérium ragaszkodik az eredeti szöveghez.
Lapunk kérdésére Veres András püspök elmondta: a törvénytervezet értelmében megszűnne az egyházaknak az az alanyi joga, amely alapján eddig szociális intézményeket létesíthettek. Csak abban az esetben tehetnék ezt meg, ha ezt számukra a helyi önkormányzatok engedélyezik, és azok erről a jogukról lemondanak. Ezenkívül a tárcánál megszűnne az Egyházi Fenntartók Tanácsa, így az egyházaknak a jövőben nem lenne konzultációs lehetőségük. Hozzátette: a törvényjavaslat nincs összefüggésben azzal az ígérettel, amit Medgyessy Péter és Kovács László a Magyar Katolikus Püspöki Kar Állandó Tanácsa előtt tett. Ezzel sérül az egyházak és a vallásos emberek szabadsága. Hasonló véleményen van Szebik Imre, az evangélikus egyház elnök-püspöke is, aki szerint a tervezet azt sugallja, hogy az egyházakat a civil szervezetek kategóriájába kívánják besorolni. Semjén Zsolt, az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottságának alelnöke döbbenetesnek nevezte a javaslatot. Kijelentette: a tervezet kiszolgáltatja az egyházi szociális alapellátást az adott önkormányzatoknak. Jelezte, Harrach Péterrel módosító javaslatokat nyújt be az Országgyűléshez.
A szociális törvény módosítása a szektorsemlegességet képviseli, az egyházi fenntartású szociális szolgáltató intézmények ugyanúgy szerződést köthetnek az önkormányzatokkal a szociális alapellátásra, mint az egyéb civil szervezetek – nyilatkozta a szociális minisztérium államtitkára. Göncz Kinga felhívta a figyelmet: a törvénymódosítás tervezetét az egyházi fenntartók más szakmai szervezetekkel egy időben megkapták véleményezésre, s azután konzultációt folytattak a katolikus, református és evangélikus egyház képviselőivel.
Nigel Farage pártja a legnépszerűbb a brit keresztények körében
