Jogaikat féltik a kormánytól az egyházak

Közös levélben tiltakoztak Csehák Judit miniszternél a szociális törvény módosításának tervezete ellen a történelmi keresztény felekezetek vezetői. Szerintük a javaslat nemcsak az előző kormányok által kötött megállapodásokat, hanem a Vatikánnal kötött szerződést is sérti.

Jezsó Ákos
2002. 10. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A törvénynek az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium által kidolgozott módosítását a történelmi egyházak véleményezésre szeptember 24-én kapták azzal, hogy az alapos tanulmányozás után kiforrott álláspontjukat 26-ig juttassák el a tárcához. A Veres András, a Magyar Katolikus Püspöki Kar titkára, Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke és Szebik Imre, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke által aláírt levél kifejti: „A rendelkezésünkre álló rendkívül rövid idő alatt a tervezetet áttekintve döbbenten állapítottuk meg, hogy abból az egyházaknak – más törvényekben, nemzetközi szerződésekben, illetve a kormánnyal kötött egyedi megállapodásokban – biztosított alapjogok, bizonyos területeken pedig az egyházak autonómiájából adódó kedvezmények kikerültek.”
*
A levél kézhezvétele után a szociális tárca október elsején összehívott egy konzultációs megbeszélést, amelyen kiderült: a minisztérium ragaszkodik az eredeti szöveghez.
Lapunk kérdésére Veres András püspök elmondta: a törvénytervezet értelmében megszűnne az egyházaknak az az alanyi joga, amely alapján eddig szociális intézményeket létesíthettek. Csak abban az esetben tehetnék ezt meg, ha ezt számukra a helyi önkormányzatok engedélyezik, és azok erről a jogukról lemondanak. Ezenkívül a tárcánál megszűnne az Egyházi Fenntartók Tanácsa, így az egyházaknak a jövőben nem lenne konzultációs lehetőségük. Hozzátette: a törvényjavaslat nincs összefüggésben azzal az ígérettel, amit Medgyessy Péter és Kovács László a Magyar Katolikus Püspöki Kar Állandó Tanácsa előtt tett. Ezzel sérül az egyházak és a vallásos emberek szabadsága. Hasonló véleményen van Szebik Imre, az evangélikus egyház elnök-püspöke is, aki szerint a tervezet azt sugallja, hogy az egyházakat a civil szervezetek kategóriájába kívánják besorolni. Semjén Zsolt, az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottságának alelnöke döbbenetesnek nevezte a javaslatot. Kijelentette: a tervezet kiszolgáltatja az egyházi szociális alapellátást az adott önkormányzatoknak. Jelezte, Harrach Péterrel módosító javaslatokat nyújt be az Országgyűléshez.
A szociális törvény módosítása a szektorsemlegességet képviseli, az egyházi fenntartású szociális szolgáltató intézmények ugyanúgy szerződést köthetnek az önkormányzatokkal a szociális alapellátásra, mint az egyéb civil szervezetek – nyilatkozta a szociális minisztérium államtitkára. Göncz Kinga felhívta a figyelmet: a törvénymódosítás tervezetét az egyházi fenntartók más szakmai szervezetekkel egy időben megkapták véleményezésre, s azután konzultációt folytattak a katolikus, református és evangélikus egyház képviselőivel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.