A vasárnap lezajlott önkormányzati kisebbségi választásokon közel ezer mandátumot szerzett a Farkas Flórián vezette Lungo Drom (LD), de a koalíciós társakkal együtt elért mandátumok száma még ennél is több, vagyis mintegy 1500 – közölte Osztojkán Béla, az LD szóvivője. Hozzátette: a legnagyobb országos jelentőségű cigány szervezeteknek együttesen sem sikerült ilyen magas arányt elérniük. Ez valószínűleg azt eredményezi, hogy a közeljövőben megtartandó elektori gyűlésen újra Farkast választják a Lungo Drom elnökévé. A roma vezető ugyanakkor Szolnokon is tarolt, ugyanis a helyi kisebbségi önkormányzati választáson 3213 vokssal nyert. A jászsági megyeszékhely cigány önkormányzatába egyébként három Lungo Drom-os képviselő került be, így többségben vannak, ami azt jelenti, hogy a cigány testületet újra az LD alapítja meg.
A fővárosi kerületi kisebbségi választásokat is a Lungo Drom vezeti a Zsigó Jenő vezette Roma Parlamenttel szemben. Rendkívül sok az olyan cigány jelölt, aki eredményesen szerepelt, de Osztojkán szerint ezek többsége szintén Lungo Drom-szimpatizáns, csupán technikai okok miatt nem írták be a jelölő szervezet nevét. Az LD a következő hetekben tárgyalásokba kezd a független jelöltekkel, akikkel előreláthatóan támogatói szerződést írnak majd alá.
Az ország 1308 településén vasárnap összesen 1870 helyi kisebbségi önkormányzati választást tartottak, amelyek eredményeként 1273 településen 1762 kisebbségi önkormányzat alakulhat meg – olvasható az Országos Választási Iroda honlapján. A kitűzött voksolások közül 103 maradt el. Az 1762 kisebbségi önkormányzatból 965 esetben cigány, 315 helyen német, 106 helyütt szlovák önkormányzatot választottak, míg 98 horvát, 50 lengyel, 43 szerb, 40 román, valamint 31 ruszin képviselő-testület alakulhat; a bolgár, a görög és az örmény nemzetiség 30-30, az ukrán és a szlovén 12-12 kisebbségi önkormányzatot hozhat létre. A közvetlen választás mellett tizennyolc esetben, a nemzetiségek képviselői oly nagy számban jutottak a helyi képviselő-testületbe, hogy belőlük kisebbségi önkormányzat alakulhat: 11 esetben német, négy helyen cigány, két helyütt szlovák, egy településen pedig szlovén jelöltek szereplése teszi ezt lehetővé.
Ez nagyot szólna: ilyen csapattársa még nem volt Sallai Rolandnak!
