Kiselejtezett játszóeszközök

A XVI. kerületi önkormányzat az újpesti, tragikus kimenetelű bölcsődei baleset után konkrét és határozott lépésekre szánta el magát. A hasonló típusú tragédiák elkerülése végett ugyanis a kerület összes bölcsődéjére és óvodájára kiterjedő játszóeszköz-vizsgálatot rendelt el. Az eredmény azonban mindenkinek meglepő volt: az érintett intézményekben található kerti játszóeszközök több mint 95 százalékáról ugyanis az derült ki, hogy nem biztonságos.

Riersch Tamás
2002. 10. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valóban az újpesti tragédia hatására döntöttünk úgy, hogy az összes óvodai és bölcsődei játszóeszköz állapotáról felmérést készítünk – nyilatkozta lapunknak Kovács Raymund alpolgármester. – Még tavaly ősszel megpályáztattuk a feladatra jelentkező minőség-ellenőrző cégeket, és közülük komoly referenciák alapján választottuk ki a legjobbat. A vizsgálat azonban így is jelentős anyagi áldozatot, egészen pontosan 2,7 millió forintot követelt az önkormányzattól, de úgy gondoltuk, hogy a gyerekeink biztonságáért mindenképpen szükséges a felmérést elkészítenünk.
A XVI. kerületben nem ez volt az első lépés, amely a lehetséges gyermekbaleseteket megelőzte: még a tavalyi tragédia után ugyanis a kerület vezetése a veszélyesnek ítélt eszközöket azonnali hatállyal leszereltette a bölcsődékben. Ezt követte az idei vizsgálat, amely 25 intézmény 734 játszóeszközére terjedt ki, s amelyből ez a lehangoló eredmény megszületett.
– A minőség-ellenőrző szakemberek szigorúan az 1999-es szabványokat vették alapul, és ezek alapján készítették el a szakvéleményeket – folytatta az alpolgármester –. Ez azonban nem azt jelenti, hogy az óvodáinkban és bölcsődéinkben elhanyagolt eszközökön nőttek volna fel a gyerekek. Több intézményben például néhány éve komplett játszóterek épültek, ám a vizsgálat szerint még ezek a beruházások is jelentős korrekcióra szorulnak.
A mindenképpen dicséretes átfogó vizsgálat azonban feladta a leckét az intézmények vezetőinek, a fenntartónak, valamint a szülőknek és a gyerekeknek. A szakvizsgálat lezárulta után ugyanis két járható út maradt: vagy leszerelik a balesetveszélyes eszközöket, mert az idei költségvetésből még a javításokat sem tudják finanszírozni, vagy pedig maradnak a kevésbé veszélyesnek minősített játékok, és az óvónők az eddigieknél is fokozottabban figyelnek majd az udvaron játszó gyerekekre. Hozzá kell tenni, hogy a XVI. kerületben szerencsére még nem történt súlyosabb baleset.
– A vizsgálat a két tagóvodánkban található mind a 75 játszóeszközre kiterjedt – mondta a szeptemberi kezdés után néhány héttel Máricsné Tolvaj Anikó, a Jövendő és az Ostoros utcai óvoda vezetője –, és nálunk is majdnem 100 százalékban minősítették balesetveszélyesnek azokat. Először leszereltettük a korszerűtlen eszközöket, míg a javításra szorulókat lezártuk, hiszen tudtuk, hogy a tanúsítvány kiállításának pillanatától az esetleges balesetekért az óvodapedagógusokat és az intézményvezetőket terhelheti a felelősség. A gyerekek hetekig csak labdázni tudtak az udvaron, az ott maradó eszközöket azonban nem használhatták. Közben a szülők is felajánlották a segítségüket, és ebből, valamint az önkormányzat által biztosított gyorssegélyből sikerült néhány eszközt biztonságossá tenni. Egy szombat délelőttre meghívtunk egy minőségellenőrt, akinek az irányítása mellett 18 szülő dolgozott a játékokon. Ennek eredményeképpen néhány bölcsődei méretűvé alakított eszközt – a szabvány szerint ha a játék nem éri el a 90 centiméteres magasságot, akkor nem kell ütésgátlót helyezni alá – a jövő héten ismét birtokukba vehetnek majd a gyerekek.
A példát más intézmények is követték a kerületben, ám akadt olyan óvoda is, ahol a vezetők és a szülők is másképpen gondolkodtak. A Csinszka és a Farkashalom utcai óvodából például a túlzottan veszélyes eszközöket – mókuskereket, kapaszkodó nélküli csúszdákat, lebetonozatlan mászókákat vagy a kisebb favárakat – elszállították, ám a javításra, átalakításra szorulókat mind a mai napig használják a gyerekek.
– Sajnos tény, hogy ebben a kérdésben még korántsem tisztázott a jogi helyzet – reagált a kérdésre Kovács Györgyné, az érintett két óvoda vezetője. – Az általános gyakorlat az, hogy a döntések végrehajtására kifutási időt hagynak, márpedig ebben az esetben az összes óvoda és bölcsőde valamennyi játékát azonnal le kellene szerelni, és pótlásuk rendkívül költséges lenne. Márpedig a gyerekek azért járnak óvodába, hogy fejlődjenek, ami eszközök nélkül lehetetlen lenne.
Kovács Raymund alpolgármester elmondta, hogy a jóhiszeműen elvégeztetett vizsgálat eredménye mindenkit megdöbbentett a kerületben. Ám a megrázkódtatás első pillanatai után azonnal cselekedni kellett. Az önkormányzat első lépésként ötmillió forintot szavazott meg a veszélyes eszközök elszállíttatására, majd a költségvetés módosításakor újabb tízmilliót a kisebb javításokra.
– Legutóbb az egyik bölcsődénk udvarát gumitégláztattuk, ami kétmillió forintjába került az önkormányzatnak, az érintett kerületi intézmények udvarának átalakítása pedig legalább 200-600 millióba kerülne. Ám a feladatot semmiképpen nem lehet elodázni, ezért előbb minden óvodának és bölcsődének megterveztetjük az udvarát, majd annak alapján történik a további feladatok ütemezése.
Ami viszont biztosnak tűnik: az önkormányzat felszólítja a hibák kiküszöbölésére azokat a cégeket, amelyek az utóbbi években „garantált minőségű” kerti játszóeszközöket szereltek fel a XVI. kerületben, mert ellenkező esetben perre viszik a dolgot. Érdekes viszont, hogy a leszerelt játékok azonnal gazdára találtak, és a jelentkezők között nem csak magánemberek, hanem vidéki óvodák is megtalálhatók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.