Költségvetési javaslat zárórára

A magyar gazdaság erős és működőképes, szerkezete kiváló – jelentette ki Medgyessy Péter miniszterelnök, aki az MSZP-frakció ülésén elmondta: jövőre az államháztartás GDP-arányos hiányát az idei felére, 4,5 százalékra tervezi a kormány. Ennek ellenére Megyessy azt ígérte: nem lesznek megszorító intézkedések.

Czirják Imre
2002. 10. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A törvény szerint előírt utolsó napon, azaz ma, október 31-én nyújtja be a kormány a parlamentnek a jövő évi költségvetés tervezetét. A hivatalos tájékoztató szerint László Csaba pénzügyminiszter tegnap még annak technikai véglegesítésén fáradozott. Ugyanakkor tegnap elmaradt a költségvetést tárgyaló keddi, éjszakába nyúló kormányülésről tartandó tájékoztató, az ígéretek szerint erre ma kerül sor. Medgyessy Péter azonban az MSZP-frakció tegnapi ülésén beszámolt a jövő évi költségvetés sarokszámairól. A kormányfő kifejtette: idén az egyszeri kifizetések nélküli hiány a GDP 5,7 százaléka lesz, míg ha az egyszeri kifizetéseket (például a nyugdíjasoknak adott 19 ezer forintot) is beleszámoljuk, akkor ennél 2-3 százalékkal több, azaz 7,7-8,7 százalék, amit a kabinet 4,5 százalékra szeretne jövőre csökkenteni. Az örökségről szólva elmondta: a magyar gazdaság erős és működőképes, szerkezete kiváló. Szerinte azonban a kassza egy részét az előző kormány kiürítette. A gazdaságban nincs szükség fordulatra, kiigazításra viszont igen – mondta. Fontosnak nevezte a hosszan tartó gazdasági növekedés feltételeinek megteremtését. A világgazdasági konjunktúra várat magára, a feltételek nem a legkedvezőbbek – ismertette. A kormány normál, kiegyensúlyozott költségvetést készített 2003-ra. A hiányt a kiadások racionalizálásával csökkentik – fejtette ki –, de nincs szó megszorító intézkedésekről.
*
A jövő évre az idei 5,5 százalék helyett 4,5-5 százalékos inflációval számol a kormány – mondta el a miniszterelnök. Ígéretet tett arra, hogy jövőre is biztosítják a 100 napos programok során bevezetett intézkedések fedezetét. Az inflációt meghaladó 8,25 százalékos nyugdíjemeléssel számolnak, megkezdik a 13. havi nyugdíj bevezetését. A családi pótlékot 9,5 százalékkal, az anyasági támogatást 50 százalékkal kívánják emelni. Területfejlesztési támogatásra 49 milliárd forintot szánnak. A nem bér jellegű kifizetéseknél racionalizmusra van szükség – mondta Medgyessy. Kifejtette: a jövő évi költségvetést négy cél figyelembevételével állították össze. Fontosnak nevezte az infláció elleni fellépést, a foglalkoztatottság szinten tartását, illetve növelését, a pénzügyi egyensúly megtartását és a hosszú távú növekedés feltételeinek kialakítását.
Az MSZP képviselőcsoportja a következő hetekben alakítja ki álláspontját a költségvetés tervezetéről, a sarokszámokat viszont tudomásul vette – mondta el az ülés után Lendvai Ildikó frakcióvezető. A képviselőcsoport költségvetési munkacsoportja a tervezet kézhezvétele után teszi meg ajánlását. A tegnapi ülésen a képviselők kérdéseket tettek fel a miniszterelnöknek, például arról, hogy mit jelent a 13. havi nyugdíj fokozatos bevezetése. Lendvai kifejtette: ez jövőre egyelőre a havi juttatás egynegyede, egyfajta 53. heti nyugdíj.
*
– A 2003. évi költségvetés a kellemetlen meglepetések és a forráselvonások költségvetése lesz – nyilatkozta az MTI-nek Tállai András fideszes képviselő. A volt pénzügyi államtitkár szerint értelmezhetetlen Medgyessy Péter azon kijelentése, hogy a gazdaságban nem fordulatra, hanem kiigazításra van szükség. Jellemzőnek ítélte, hogy a szocialista frakció sem biztosította a költségvetést előzetes támogatásáról. Tállai András arra is kitért, hogy a kormány megvárja az utolsó napot a költségvetés benyújtásával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.