Diplomáciai források szerint az amerikai kormány a kompromisszum érdekében lemond arról a követeléséről, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa olyan határozatot hozzon, amely automatikusan jóváhagyja a katonai fellépést, ha a bagdadi rezsim megtagadja az együttműködést a világszervezet ellenőreivel. Igor Ivanov orosz külügyminiszter tegnap úgy nyilatkozott, hogy az Egyesült Államok és Nagy-Britannia hamarosan új javaslatokkal áll elő az iraki határozat ügyében, amelyek figyelembe veszik az orosz álláspontot is. Moszkva egyébként ellenzi, hogy a BT jóváhagyja a katonai erő alkalmazását. Ivanov egyébként ezt megelőzően telefonon egyeztetett amerikai kollégájával, Colin Powell-lel és Kofi Annan ENSZ-főtitkárral. Az orosz diplomácia irányítója kifejtette: Irak ügyében a nemzetközi közösségnek arra kell törekednie, hogy mihamarabb lehetővé váljék a hatékony fegyverzet-ellenőrzés az országban.
Az amerikai kompromisszum diplomáciai források szerint lehetőséget ad a fegyverzetellenőröknek, hogy próbára tegyék Bagdad együttműködési hajlandóságát. Emellett nagyobb súllyal esik latba a vizsgálataikat összegző jelentésük, amelyről a BT konzultációt vagy vitát rendez majd. A testület a vita eredményeként új határozatot hozhat, de az Egyesült Államok nem kötelezte el magát arra, hogy bevárja a második BT-határozat elfogadását.
Egy iraki támadás esetén az Egyesült Államok elismerte Izrael visszavágási jogát, de ezt az amerikai „zöld jelzést” kétségek övezik – mutatnak rá megfigyelők. Bush elnök szerdán Ariel Saron izraeli miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után kifejtette: „Ha Irak holnap megtámadja Izraelt, akkor bizonyosan megfelelő válaszra talál. Úgy gondolom, hogy a miniszterelnök vissza fog vágni, mert joga van az önvédelemre.” Washington egyébként azt szeretné, hogy Izrael teljes mértékben maradjon ki a háborúból.
Bayer Zsolt: Majka gyáva, az egész csak a pénzről szól + videó
