Lelke itt bolyong a Kárpát-medencében

Csütörtök óta van budapesti emléktáblája Nyírő Józsefnek, a székelység és az egyetemes magyarság írójának. Mint az ünnepi köszöntőkben elhangzott: 49 éve, október 16-án Madridban halt meg, s teste spanyol földben nyugszik, ám lelke ma is valahol itt bolyonghat a Kárpát-medencében.

Dombrovszky Ádám
2002. 10. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kerületünk kiváló polgárairól meg kell emlékeznünk – mondta Mitnyan György hegyvidéki polgármester. – Ezért tekintettük feladatunknak, hogy jeles személyiségeink emlékére táblát állítsunk. Nyírő Józsefet idézve: írás került a kőbe, amelynek évszázadok múlva is „beszélni” kell. Így került most írás Budán a Szilágyi Erzsébet fasor 36. számú ház oldalára, ahol 1942-től 44-ig élt és alkotott a székely származású író.
„A remény nélküli magyar lélek volt az ő terepe” – mondta róla a Magyar Írószövetség nevében emlékező Tamás Menyhért. Majd a száműzetésben írt mondatait idézte: „Megismerni a nagy titkot, ami a nemzetet évszázadokon át megtartja” – ez volt Nyírő célja, a reménye pedig, hogy „feltámad a békességes szép magyar élet”.
Az emléktábla-avatás napja majdnem pontosan egybeesett halálának évfordulójával, október 16-ával. (A 49. évforduló napján egyébként 17 órai kezdettel a Magyarok Házában Nyírő József-emlékestet tartanak.)
Jellegzetes halinakötésű könyvei mindig is ott sorakoztak a magyar családok könyvszekrényeinek polcain, s már az érdes fehér posztó érintése is maga a különlegesség. Micsoda titkok rejtőznek e lapokban, s bele-beleolvasva mindenkit meg is érinthet a magával ragadó, mindent felfokozó, különös expresszív stílus. Mindig is vonzó volt a balladás misztérium, s még inkább titokzatossá tette, hogy Nyírő József nevét nem is nagyon volt szabad kimondani sok-sok évtizeden át. A természettel, a tájjal annyira szinkronban lévő hősei magával ragadták az olvasót, s őstehetsége még túlzásait is elfogadhatóvá szelídítette. Főleg első novellái (Jézusfaragó ember) voltak igazán nagy hatással az olvasóra, a regények közül pedig az „ellen-Ábelről”, a székely góbéról szóló (Uz Bence) erősítette meg népszerűségét. Kötetei a második világháborúig a legkelendőbbek közé tartoztak a hazai könyvpiacon. A székelység és az egyetemes magyarság igazi nagy írója volt.
1944 után következett azonban néhány sötét esztendő az életében. Ténykedése az Erő nevű uszító lapban, majd a soproni nyilas országgyűlésen semmiképpen nem menthető. Pedig mindez egyáltalán nem következett magyarságszeretetéből, és semmi köze azokhoz az értékekhez, amelyek írói nagyságát megalapozták. Száműzetésével alaposan megfizetett mindezért, hiszen – különös büntetése ez a sorsnak, hogy éppen egy ennyire ízig-vérig magyar írónak – hazájától távol kellett leélnie hátralévő éveit, s teste is a magyar földtől távol, Madridban nyugszik.
A rendszerváltozásnak kellett eljönnie, hogy lassan elmúljon körülötte a nagy hallgatás. Emléktáblájának avatása az egyik állomás ezen az úton.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.