Előreláthatólag november közepén ülnek tárgyalóasztalhoz a hazai kisebbségeink vezetői, valamint a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal illetékesei annak érdekében, hogy megvitassák a választójogi törvény módosításának tervezetét, illetve a már rég esedékes parlamenti képviseletet – értesültünk. Mint Heinek Ottó, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnöke elmondta: az országos vezetők és a NEKH illetékeseinek kétnapos megbeszélésen valószínűleg „szóba kerül” a kisebbségi törvény módosítása is. Szerinte ugyanis a választójogi és a kisebbségi jogszabályban rengeteg az összefüggés, ezért egyszerre kell jövőre az Országgyűlés elé kerülniük. Emlékeztetett: a kisebbségi jogszabály módosítása során újra szükséges tárgyalni többek között a települési, illetve a helyi kisebbségi önkormányzatok együttműködési feltételeiről, a kisebbségi testületek pontos feladatairól, illetve támogatási struktúrájuknak az átalakításáról, hiszen csak így lehetséges a kulturális autonómia alapjainak valódi megteremtése. – A kisebbségi törvény módosításához nagyon jó tervek állnak rendelkezésre, amelyekből valószínűleg „össze lehet fésülni” egy mindenkinek elfogadható változatot – közölte. Értesüléseink szerint a nemzeti kisebbségeink kisebbségi parlamenti képviseletre vonatkozó, szintén NEKH-s előzetes koncepciót nemzetiségeink egy része egyáltalán nem, másik része pedig csak átmeneti megoldásként fogadná el. Az elképzelés szerint a nemzetiségek képviselői önálló frakciót alakíthatnának a parlamentben, ám szavazati jogukat csak korlátozottan érvényesíthetnék, ugyanis az egész kisebbségi tanács összesen 2-3 vokssal bírna.
– A találkozón valószínűleg csak a választójogi jogszabály módosítása és a parlamenti képviselet kerülhetnek szóba, mert szerintem egy kétnapos tárgyalássorozat csak ennyire elég – mondta Heizer Antal, a NEKH vezetője. Hozzátette: reméli, hogy a megbeszélések sikeresek lesznek és eredményükképpen ezek a tervezetek jövőre már a parlament elé kerülhetnek. – A politikai akarat mindenképpen megvan nemzetiségeink parlamenti képviseletének megteremtésére, most már csak egy mindenki által elfogadható tervezetre van szükség – szögezte le.
Győztes vezetők. A kisebbségi önkormányzati választásokon több roma közéleti személyiség is sikeresen szerepelt saját körzetében. Ilyenek például Farkas Flórián, a Lungo Drom elnöke, Horváth Aladár, a Roma Polgárjogi Alapítvány vezetője és Teleki László, a Miniszterelnöki Hivatal cigányügyekért felelős politikai államtitkára, a Cigány Szervezetek Országos Szövetségnek elnöke, akit a zalai „A Nostru” (Miénk) Egyesület is támogatott. Mandátumot szerzett ugyanakkor Zsigó Jenő, a Roma Parlament vezetője, illetve Krasznai József, a zámolyi romák szószólója a Fejér Megyei Cigányok Független Szervezetének jelöltjeként, így ő is a kisebbségi testület tagja lett. Lányi Zsolt az Erdélyi Örmény Gyökerek Kulturális Egyesület színeiben indult, őt a harmadik helyen megválasztották.
A rajongók is kiakadtak Majkára + videó
