Az Atlantis űrsikló hazaindult a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), és ma délután Floridában ér földet – jelentette a CNN a NASA, az amerikai űrkutatási hivatal tájékoztatása nyomán.
Az űrsikló hatfős legénysége három alkalommal tett űrsétát, hogy az állomás bővítését szolgáló szerelési munkákat elvégezhesse. Helyére tették a tartószerkezet egy 390 millió dollárt érő darabját, korszerűsítették a légkondicionáló berendezést, és felavatták az űrvasutat is, amely a későbbiekben az egyre növekvő űrállomáson dolgozók közlekedési és szállítási gondjait jelentősen enyhíti majd.
A terv az volt, hogy az űrállomás háromtagú, állandó személyzetéhez október 28-án két orosz és egy belga űrhajós érkezik majd orosz űrhajón. Az Interfax orosz hírügynökség értesülése szerint az asztronauták már Bajkonurban vannak, ahol kemény tréning készíti fel őket a nagy utazásra, azonban addig nem indulhatnak el, amíg ki nem vizsgálják, mi okozta a szerdán fellőtt orosz rakéta robbanását. Mint arról már hírt adtunk, a rakéta húsz másodperccel az indítás után robbant fel, s ezzel meghiúsult a Foton-M űrszonda világűrbe juttatása.
A kazahsztáni Bajkonurban azonban átmenetileg sem szünetel az űrprogram, európai űrlaboratóriumot bocsátottak fel tegnap egy Proton-K típusú orosz hordozórakétával. A start ezúttal jól sikerült.
Az Európai Űrkutatási Ügynökség (ESA) Integral nevű, kéttonnás űrlaboratóriuma egy 600 millió dolláros kutatási program keretében készült. Az Integral a többi között a világűrbeli radioaktív gamma-sugárzásról, valamint az úgynevezett fekete lyukakról szolgáltat majd újabb adatokat.
Sokan kerültek egy lépéssel közelebb az álmaikhoz
