Mádl Ferenc köztársasági elnök a strasbourgi Európai Parlamentben (EP) mondott beszédében leszögezte, hogy Magyarország méltó feltételekkel kíván csatlakozni az Európai Unióhoz, amelyben nem lehet különbséget tenni a régi és az új tagállamok között például a mezőgazdaság, a közvetlen kifizetések vagy a pénzügyi források elosztása terén. A méltó és igazságos helyzet olyan lehet – mondta a magyar államfő –, amelyben a magyar állampolgárok a tagság előnyeit már az első pillanattól kezdve érzékelik, és felzárkózásuk esélye egyre növekszik.
Mádl Ferenc hozzátette, hogy Magyarországnak lakosai a száma alapján 22 hely járna az Európai Parlamentben, nem húsz, mint ahogyan azt EU nizzai szerződésében megállapították. Ezt az EP is elismeri, és támogatja Magyarország igényét a 22 képviselői helyre. Az EP nagy ovális strasbourgi üléstermében az 1956-os forradalom emlékére kitűzték a piros-fehér-zöld zászlót, amelynek közepéből kivágták az önkényuralmat megtestesítő címert. Pat Cox, az EP elnöke bevezető szavaiban kijelentette, hogy a magyar forradalom vértanúi „bizonyos értelemben Európáért haltak meg 1956-ban, és nem hiába haltak meg, mert ma azok az értékek, amelyekért harcoltak, egyesítenek minket egész Európában”.
Cox elismeréssel emlékezett meg arról is, hogy 1989-ben újra a magyarok nyitották meg az utat Európa újraegyesülése felé, amikor átengedték nyugati határukon a keletnémet menekültek tömegeit. „Elnök úr, érezze magát itthon nálunk, ez önöknek hazatérés a szabad népek szabad közösségébe” – mondta Cox. A magyar köztársasági elnök az ülésen mondott ünnepi beszédében rámutatott, hogy „1956-ban az volt az európai történelem, ami Magyarországon történt”.
Mádl Ferenc Strasbourgban megbeszélést folytatott az Európai Bizottság elnökével, Romano Prodival is.
Előre megvan az ítélet a Trump-kormányzat elleni perben?
