Elkötelezett a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége (Magosz) az európai uniós csatlakozás mellett, de csak akkor tartja támogathatónak az integrációt, ha annak árát nem a magyar gazdatársadalom fizeti meg – jelentette ki tegnap Jakab István, a Magosz elnöke. Koldusként nem csatlakozhatunk az unióhoz, mulasztást pedig az követ el, aki a gazdákat kilátástalan helyzetbe hozza.
Jakab István rámutatott: az utóbbi négy hónap agrárintézkedései figyelmen kívül hagyták, hogy 17 ezer családi gazdaság egymillió hektárt művel. Az új kabinet az előző kormány által hozott, az EU agrárstruktúrájához igazodó intézkedéseket semmibe veszi, és minden jel arra mutat, hogy ötszáz nappal a csatlakozás előtt struktúraváltás készül a mezőgazdaságban. Az elnök szerint megengedhetetlen, hogy a gazdálkodó családok tízezrei menjenek tönkre csak azért, mert Magyarország „gyorsan, és elegánsan” akar csatlakozni az EU-hoz. Ezért a Magosz arra kéri a kormányzatot, hogy biztosítsa azokat a feltételeket, amelyekkel a gazdák nem kerülnek kilátástalan helyzetbe az uniós tagság elnyerésével.
Kulcsár László, a Magosz alelnöke szerint jelentősen gyengült a családi gazdaságok pozíciója, mert a kormány megváltoztatta a földbérleti sorrendet: a haszonbérlőt sorolta az első helyre és neki biztosít elővásárlási jogot is. Ehhez Székely Gábor, a Magosz másik országos alelnöke annyit tett hozzá, hogy az elmúlt héten a volt Szigetvári Állami Gazdaság utódszervezetét egy angol befektető vette meg, aki a jogfolytonosság következtében háromezer hektár bérleti jogát szerezte meg az elkövetkező hét évre. Így a jelenlegi földtörvény alapján, amely elővételi jogot biztosít számára, a hét év letelte után akár mind a háromezer hektárt megvásárolhatja.
Kiszelly Zoltán: Ideológia vezérli az uniós döntéshozatalt
