Megerősítette az OÉT keddi bérbizottsági ülésén a kormányzati oldal korábban ismertetett ajánlatát, miszerint a versenyszférában bruttó 3–4 százalékos, azaz a GDP növekedésének megfelelő béremelkedést tart elképzelhetőnek. A munkavállalói érdekképviseletek szerint ugyanakkor 6–10 százalékos bruttó keresetemelésre lenne szükség.
A kormányzati oldal hangsúlyozta: javaslata az adószabályok változása révén mintegy 9 százalékos nettó és 4 százalékos reálpozíció-javulást eredményezne. A szakszervezetek szerint viszont legalább 12 százalékos nettó és 7 százalékos reálpozíció-javulás szükséges ahhoz, hogy jövőre is tovább haladjon a hazai bérek európai felzárkóztatása. A munkaadói érdekképviseletek mindössze háromszázalékos béremelési mértéket tartották elfogadhatónak.
Mint ahogy az az OÉT hétfői gazdasági bizottságában is történt, a kormányzati oldal elutasította azt a szakszervezti javaslatot, hogy a bérek nettó pozíciójának javítása érdekében a legfelső adókulcs alsó határát 1,350 millió forintról 1,5 millió forintra emeljék fel.
A Szociális Tanács keddi ülésén a szociális törvény módosítási javaslatainak megvitatása volt a fő téma – tájékoztatta az MTI-t a tanács civil oldalát képviselő társelnök. Huber Béla elmondta: a tárca a törvényben tervezi több szociálpolitikai tanács létrehozását, amelyek regionálisan működnének. A helyi szakemberekkel működő területi grémiumok szakmai támogatást és tanácsadást nyújtanának a szociális munkához, valamint ellenőriznék is az intézményeket.
Előre megvan az ítélet a Trump-kormányzat elleni perben?
