Előzőleg – izraeli közlés szerint – palesztinok köveket és benzinespalackokat dobáltak a város nyugati határában lévő zsidó települést őrző katonai posztra. A palesztinok senkit sem sebesítettek meg. A mintegy hatvan izraeli harckocsi, a velük tartó egyéb páncélozott katonai járművekkel és buldózerekkel együtt négy óra elteltével visszavonult Hán-Júniszból, de az azokat kísérő helikopterek továbbra is a város fölött köröztek. A kivonuláskor fegyveres palesztinok tűz alá vették a katonákat. Az egyik helikopter egy vagy két rakétát lőtt ki, ennek következtében nyolc palesztin azonnal életét vesztette. Négyen – köztük egy tizenhat éves fiatal – a kórházban haltak bele sérüléseikbe. A palesztin halottak valamennyien polgári személyek voltak.
*
A hajnali összecsapásoknak a kórházban elhunytakkal együtt tizennégy áldozata volt. Az izraeli akció következtében száztizenöten megsebesültek. A palesztin elnök főtanácsadója nemzetközi békefenntartó csapatokat kért népe védelmére, a militáns palesztin csoportok pedig megtorló támadásokat helyeztek kilátásba Izrael területén.
A rajtaütés miatt szerte a világon többen felemelték szavukat: Javier Solana, az EU külpolitikai koordinátora egyenesen megdöbbenésének adott hangot. Oroszország közleményben ítélte el az „aránytalanul nagyszabású” izraeli katonai akciót. Az amerikai külügyminisztérium megerősítette az Izrael elleni bírálatot a Hán-Júniszban történtek miatt, ám ezt abba a megállapításba burkolta, hogy a zsidó államnak joga van az önvédelemhez.
Közben a Hamász iszlám fundamentalista mozgalom két tagja életét vesztette, és legalább tizenöt palesztin megsebesült egy súlyos összecsapásban, amely szélsőségesek és palesztin rendőrök között robbant ki a Gázai övezetben.
Kiszelly Zoltán: Ideológia vezérli az uniós döntéshozatalt
