Miért felelős a horvát Bem apó?

Könnyű annak, aki már elveszítette a jó hírét, tartja egy német közmondás, amiből az következik, hogy nehéz annak, aki még nem. Ebből pedig könnyen kikövetkeztethető: annak a legnehezebb, aki egyszer már elvesztette, de visszaszerezte, s szeretné meg is tartani. A világgal előszeretettel dacoló horvátok ismét kellemetlen helyzetbe kerültek, miután a délszláv háborúban elkövetett háborús bűnöket vizsgáló nemzetközi törvényszék Janko Bobetko nyugalmazott tábornok, volt vezérkari főnök kiadatását kérte Zágrábtól.

Kovács Mária
2002. 10. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hadastyánt azzal vádolják, hogy a horvát hadsereg 1993-as, Gospic környéki hadműveleteinek parancsnokaként felelős 100 szerb (közöttük 29 civil) haláláért és 300 ház lerombolásáért. A hágai bíróság és kérlelhetetlen főbírája, Carla del Ponte már többször hozta nehéz helyzetbe Racant és csapatát, követelőzései mindenkor erős főfájást és heveny népmozgalmakat okoztak. A horvátoknak ugyanis nem megy a fejébe, hogyan lehet egy, a saját területének felszabadításáért küzdő, védekezésre kényszerített ország katonai vezetőit perbe fogni a győztes hadjáratban történt halálesetek miatt. Úgy érzik, hogy Hága ezzel egyenlőségjelet tesz a támadók és megtámadottak közé. Ezen össznépi makacsságnak köszönhetően Horvátországból sem sokan utaztak még el Hágába. A honvédő háború tábornokai közül eleddig csak egyet „áldoztak fel”, aki egyébként is albán nemzetiségű volt. A nagyapó külsejű Bobetkót sem akarják elereszteni. Ezzel viszont a horvátok ismét magukra haragítják a nemzetközi közösséget, politikai és gazdasági elszigeteltségbe kerülhetnek, holott ebből éppen a Racan-kabinet húzta ki őket. Nem csoda hát, ha a horvát miniszterelnök hajlamainak megfelelően óvatos taktikázásba fogott azt kipuhatolandó, meddig mehet el kormánya az engedetlenségben.
Nos, az eredmény lehangoló. Míg szerb kollégájának, Zoran Djindjicsnek sikerült elérnie, hogy az Egyesült Államok a Szerbiának nyújtandó gazdasági segítséget ne kösse a hágai bírósággal való együttműködéshez, Zágrábnak Brüsszelből és Washingtonból egyaránt az az üzenet érkezett, hogy feltétel nélkül meg kell hajolnia Hága óhaja előtt. Névtelenségbe burkolózó diplomáciai források szerint a 15-ök egyenesen a Horvátországgal kötött stabilizációs és társulási szerződés ideiglenes befagyasztását fontolgatják. Ennek fényében a fuldokló kapálódzásának tűnnek a horvát kormány manőverei a Bobetko-ügy szerencsés rendezésére. Valószínűleg eleve csak időnyerés végett indította meg az alkotmányossági vizsgálatot a vádirat ügyében, az alkotmánybíróság ugyanis ebben aligha fogja kompetensnek tartani magát. A kormány arra is felkérte azonban, ugyan vizsgálná meg a horvát fegyveres erők illetékességét és jogosítványait is a honvédő háborúban.
Az ellenzék a korábbi esetekhez hasonlóan természetesen a Bobetko-ügyben is erélytelenséggel vádolta meg a kormányt. A legnagyobb ellenzéki párt, a Horvát Demokratikus Közösség a hágai bírósággal való együttműködésről szóló törvény (amit pedig az ő „országlása” idején fogadott el a parlament) módosítását követelte, és újfent bizalmatlansági indítványt nyújtott be a kormány ellen. A kormány bizalmat kapott, s úgy tűnik, lassan az ellenzék is belátja, nem ez a legalkalmasabb pillanat a megdöntésére, hiszen saját magának sincs ötlete a probléma megoldására. A kulcs az isteni gondviselés és talán Bobetko kezében van. Az idős tábornok súlyos szívbajban szenved. A néhai horvát államfő, Franjo Tudjman és Gojko Susak védelmi miniszter által is igénybe vett lakosztály a rendelkezésére áll a zágrábi katonai kórházban. Állapota a múlt héten rosszabbodott, ennek ellenére nem akarja birtokba venni kórházi lakosztályát. A szorongatott helyzetben a horvát kormányzat fejéből is kipattant egy szikra: Mladen Bajic főügyész vezetésével eljárást kezdeményezett a Bobetko elmarasztalására alapot adó hadművelet kivizsgálására.

Irodalmi díj a tábornoknak. Irodalmi-publicisztikai díjat kapott a háborús bűnökkel vádolt és nemzetközileg körözött Janko Bobetko horvát nyugalmazott tábornok A Száva mégis Zágráb felé folyt című könyvéért. A horvát hadsereg volt vezérkari főnöke az 1991–95-ös horvát honvédő háború résztvevőit, hadirokkantjait és hadiözvegyeit tömörítő egyesületek „Elsők voltunk, amikor kellett” elnevezésű irodalmi-publicisztikai díjában részesült – adta hírül a legnagyobb példányszámú horvát napilap, a Vecernji list. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.