Huszonhárom budapesti kerületben egyedül a német kisebbség tudta mindenhol jelöltjeit bejuttatni a helyi kisebbségi önkormányzatba. A cigány kisebbség bár 22 kerületben indította jelöltjeit, csak 21 városrészben lesz képviselője, hasonlóan a bolgár kisebbséghez, akik szintén 21 kerületben rendelkeznek jelölttel a helyi közgyűlésekben. Őket követik a görögök 19 kerületben, illetve a horvát és román jelöltek 18 helyen megválasztott önkormányzattal. Az örmény és szerb nemzetiséghez tartozók 16 kerületben jutottak képviselethez. A ruszinok és a lengyelek 15 helyen, a szlovákok 14 városrészben szereztek kerületi mandátumot. Az ukránoknak 4, míg a szlovéneknek 2 kerületben jutott hely.
Nem ért azonban véget a kisebbségek számára vasárnap a választás, mert a nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény értelmében a helyi képviselők és polgármesterek választásának napjától számított 60 napon belül kell megtartani a fővárosi kisebbségi önkormányzat megválasztását is.
Egy kerület választópolgárai helyi kisebbségi önkormányzatot akkor választhattak, ha azt öt, magát azonos kisebbséghez tartozónak valló választópolgár 2002 júliusáig kezdeményezte. A szavazólapra kisebbségenként a jelöltek ábécésorrendben kerültek fel. Választópolgárként egy kisebbség jelöltjeire szavazhattunk. A kerületben kisebbségenként megválasztható képviselők száma öt fő. A választás alapján az a kisebbség alakíthat helyi kisebbségi önkormányzatot, amelynek jelöltjeire legalább száz választópolgár érvényesen szavazott. Megválasztott kisebbségi képviselők azok a jelöltek lesznek, akik a legtöbb szavazatot kapták. Helyi kisebbségi önkormányzati képviselőjelölt az lehetett, akit a kerület választópolgárai közül legalább öten jelöltnek ajánlottak.
Hollósy Tiborné, a Fővárosi Szlovák Önkormányzat elnöke lapunknak pozitívan értékelte a kisebbségi választásokat. Szerinte ez a nemrég elfogadott, az önkormányzat által összeállított etikai kódexnek volt köszönhető: deklarálták benne, mit várnak el azoktól a képviselőjelöltektől, akik a budapesti szlovákok képviseletét akarják felvállalni.
– Bár voltak bizonyos furcsaságok a X. és a XXI. kerületben, az ottani lehetséges jelöltek visszaléptek. Az V. kerületben viszont kedvezményes kompenzációs listán akartak olyan, nem a szlovák kisebbséghez tartozó személyek indulni, akik önkormányzatunk tiltakozásának hangot adva nem kerültek be a testületbe. A VII. és a XV. kerületben azonban bejutottak olyan magukat szlováknak valló emberek is, akik az önkormányzat számára ismeretlenek voltak. Remélem, együtt tudunk működni.
A közeljövővel kapcsolatban elmondta: a Fővárosi Választási Iroda fogja kitűzni azt a napot, amelyen a kerületekben öt-öt fővel megalakuló kisebbségi önkormányzatok képviselői összejönnek, és kisebbségenként megválasztják a maguk fővárosi önkormányzatát.
Előre megvan az ítélet a Trump-kormányzat elleni perben?
