Minden kerületben lesz német képviselő

Budapest huszonhárom kerületében összesen 208 helyi kisebbségi önkormányzatra szavazhattak a fővárosiak. Mindössze hét tervezett kisebbségi önkormányzat nem alakult meg. A legtöbb kisebbségi önkormányzatot, tizenkettőt, a XVI., a legkevesebbet, hármat, a XXIII. kerületben tervezték. A kisebbségek számára nem értek véget a választások vasárnap. A nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény értelmében a fővárosban közvetlen módon létrejövő helyi kisebbségi önkormányzat alakítható.

2002. 10. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Huszonhárom budapesti kerületben egyedül a német kisebbség tudta mindenhol jelöltjeit bejuttatni a helyi kisebbségi önkormányzatba. A cigány kisebbség bár 22 kerületben indította jelöltjeit, csak 21 városrészben lesz képviselője, hasonlóan a bolgár kisebbséghez, akik szintén 21 kerületben rendelkeznek jelölttel a helyi közgyűlésekben. Őket követik a görögök 19 kerületben, illetve a horvát és román jelöltek 18 helyen megválasztott önkormányzattal. Az örmény és szerb nemzetiséghez tartozók 16 kerületben jutottak képviselethez. A ruszinok és a lengyelek 15 helyen, a szlovákok 14 városrészben szereztek kerületi mandátumot. Az ukránoknak 4, míg a szlovéneknek 2 kerületben jutott hely.
Nem ért azonban véget a kisebbségek számára vasárnap a választás, mert a nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény értelmében a helyi képviselők és polgármesterek választásának napjától számított 60 napon belül kell megtartani a fővárosi kisebbségi önkormányzat megválasztását is.
Egy kerület választópolgárai helyi kisebbségi önkormányzatot akkor választhattak, ha azt öt, magát azonos kisebbséghez tartozónak valló választópolgár 2002 júliusáig kezdeményezte. A szavazólapra kisebbségenként a jelöltek ábécésorrendben kerültek fel. Választópolgárként egy kisebbség jelöltjeire szavazhattunk. A kerületben kisebbségenként megválasztható képviselők száma öt fő. A választás alapján az a kisebbség alakíthat helyi kisebbségi önkormányzatot, amelynek jelöltjeire legalább száz választópolgár érvényesen szavazott. Megválasztott kisebbségi képviselők azok a jelöltek lesznek, akik a legtöbb szavazatot kapták. Helyi kisebbségi önkormányzati képviselőjelölt az lehetett, akit a kerület választópolgárai közül legalább öten jelöltnek ajánlottak.
Hollósy Tiborné, a Fővárosi Szlovák Önkormányzat elnöke lapunknak pozitívan értékelte a kisebbségi választásokat. Szerinte ez a nemrég elfogadott, az önkormányzat által összeállított etikai kódexnek volt köszönhető: deklarálták benne, mit várnak el azoktól a képviselőjelöltektől, akik a budapesti szlovákok képviseletét akarják felvállalni.
– Bár voltak bizonyos furcsaságok a X. és a XXI. kerületben, az ottani lehetséges jelöltek visszaléptek. Az V. kerületben viszont kedvezményes kompenzációs listán akartak olyan, nem a szlovák kisebbséghez tartozó személyek indulni, akik önkormányzatunk tiltakozásának hangot adva nem kerültek be a testületbe. A VII. és a XV. kerületben azonban bejutottak olyan magukat szlováknak valló emberek is, akik az önkormányzat számára ismeretlenek voltak. Remélem, együtt tudunk működni.
A közeljövővel kapcsolatban elmondta: a Fővárosi Választási Iroda fogja kitűzni azt a napot, amelyen a kerületekben öt-öt fővel megalakuló kisebbségi önkormányzatok képviselői összejönnek, és kisebbségenként megválasztják a maguk fővárosi önkormányzatát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.