Montenegró távolodik Szerbiától

Sebestyén Imre
2002. 10. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Crna Gora a politikai stabilitás korszakába lépett. Ez az első – általánosan elfogadott – értékelése a vasárnapi parlamenti választások eredményeinek. Megszűnt a bizonytalanság, a kis ország kiszámíthatóvá vált, megnövekedett kormányzatának felelőssége, következésképpen megbízható tárgyalópartner lett. S Belgrád is eredményként könyvelheti el, hogy most már pontosan tudja, hányadán áll Montenegróval.
A büszke montenegróiak ugyanis a választásokon a reformista, az európai és a függetlenségi opciót képviselő koalíciót, a Milo Djukanovics vezette Európai Montenegróért Demokratikus Listát jutották abszolút többséghez a szkupstinában. Így ellenzékbe utasították az egyetlen nagy ellenlábast: a szilárd szövetségi állam fenntartását szorgalmazó, Belgrád-párti Változásokért Koalíciót (a Szocialista Néppárt, a Szerb Néppárt és a Néppárt szövetségét), amely nem átallott közösködni Seselj radikálisaival és Mira Markovics Jugoszláv Baloldalával, amely nemrégiben még Milosevicsék szövetségese volt, majd köpönyeget fordítva a rendszerváltó szerb erők partnerévé vált. A liberálisok, akik kirobbantották a kormányválságot, a választások legnagyobb vesztesei. Így büntették őket a választók, akik jutalmaztak is, olyannyira, hogy maga a győztes is meglepődött „abszolút sikerén”, s ijedt meg az abszolút hatalommal járó felelősségtől.
A jövőbeni államszövetség létrejöttének szempontjából volt elsősorban fontos a nemzetközi közösség számára, hogy hogyan szavaz a kis köztársaság félmilliónál is kevesebb választópolgára. A választási eredményekből nyilvánvalóvá vált, hogy a montenegróiak többsége nem kíván együtt élni Szerbiával, ám ha ezt egyelőre mégsem kerülheti el, akkor a minél lazább szövetségi kapcsolatokat választja – s azt is csak három évre. Ennyit tesz kötelezővé a belgrádi megállapodás a két köztársaság kapcsolatainak átrendezéséről, illetve az új államalakulat létrehozásáról.
Nem kevésbé fontos, hogy egy szilárd parlamenti többséggel rendelkező kormány irányításával felgyorsulhatnak a reformok, s az energiát már nem veszi el a két, egymással szemben álló politikai erő huzakodása, amely erők – megmérettetés nélkül – jogot formáltak arra (az egyik köztársasági, a másik szövetségi szinten), hogy megfogalmazzák és érvényesíteni próbálják Montenegró érdekeit. A reform eredményeihez mérten pedig megkezdődhet a kicsi ország közeledése Európához. Szerbiával vagy nélküle. Ez pedig attól függ, hog a három évre előírt együttlét eltünteti vagy éppen felfokozza a függetlenségi törekvéseket. A helyzetelemzők inkább az utóbbira fogadnának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.