Felszínre hozzák a legnagyobb aranykincset, amely eddig a világon a tenger mélyére süllyedt, és azóta is ott pihen. A mai áron négymilliárd dollárt érő aranypénz a brit királyi tengerészet Sussex nevű hajójával együtt merült el a hullámsírban a Földközi-tengeren több mint háromszáz évvel ezelőtt. A brit védelmi minisztérium kedden megállapodott az Odyssey nevű amerikai mélytengeri kutatócéggel, hogy felszínre hozzák az egy kilométer mélyen lévő rakományt.
A brit hadihajó 1694 februárjában került viharba a Gibraltári-szorosban, amikor éppen titkos küldetésben járt a franciák ellen folyó kilencéves háború (1688–97) során. Sir Francis Wheeler admirális, a Sussex kapitánya azt a parancsot kapta, hogy XIV. Lajos francia király ellenében vásárolja meg az ingadozó savoyai herceg támogatását az angolok részére. XIV. Lajos világuralmi ambícióival kivívta számos akkori európai uralkodó nemtetszését. Történészek szerint az, hogy nem érkezett meg időben az ingadozó herceg „megvásárlására” szánt pénz, messzeható következményekkel járt, és az angolok és a franciák közötti kötélhúzás minden bizonnyal hozzájárult a későbbiekben az amerikai függetlenségi háború kirobbanásához. A viharban a hajó ötszáz tengerésze odaveszett. A megvesztegetésre szánt egymillió fontnyi értéket – ami mai áron 2,5 milliárd font – a hajóval együtt elnyelte a tenger.
A brit haditengerészet szerint ha teljes egészében sikerül felszínre hozni, akkor a világon ez lesz az eddigi legnagyobb fogás. A minisztérium keddi közleménye szerint az Odyssey történelmi és régészeti kutatásai alapján biztosra veszik, hogy a Földközi-tenger nyugati medencéjében található roncs a Sussex.
A felszínre hozott kincsen a megállapodás szerint a brit államkincstár és az Odyssey cég osztozik.
Nigel Farage pártja a legnépszerűbb a brit keresztények körében
