Súlyosabb helyzetben van a magyar könnyűipar, mint ami a köztudatban és a gazdaságirányítás szintjén megjelenik – jelentette ki tegnap Berényi Ferenc, a Magyar Könnyűipari Szövetség (MKSZ) elnöke a gyáriparosok szövetségével közösen tartott tájékoztatón. Hozzátette: ma már az is kérdéses, hány vállalat éli meg az uniós csatlakozást. Cseh József, az MKSZ főtitkára ismertette, hogy a kormánynak javasolták: a minimálbér-emelés miatt okozott többletköltségeket – úgy ahogy az idén – jövőre is legalább 15 milliárd forinttal kompenzálják. Az ágazat szereplői szeretnék, ha a fix összegű egészségügyi hozzájárulást már jövőre megszüntetné a kabinet azokban az ágazatokban, ahol az jelentős többletköltséget rótt a vállalkozásokra. Szükségesnek tartanák továbbá, hogy a 250 főnél több alkalmazottat foglalkoztató, jelentős exportkapacitással rendelkező élőmunka-igényes vállalkozások számára, akár 30-40 százalékos vissza nem térítendő pályázati támogatást biztosítsanak.
A könnyűipari ágazatot súlyos veszteségek érik a feketegazdaság miatt: az importtermékek sok esetben alulszámlázottan – tizedáron – érkeznek az országba, ami jelentősen rontja a magyar cégek versenyhelyzetét. A szövetség szerint ezért fokozni kell az importtermékek ellenőrzését, át kell tekinteni a számviteli törvény, ellenőrizni kell a nyugtaadási kötelezettséget és számon kell kérni az állammal szembeni kötelezettségek teljesítését.
Berényi Ferenc aláhúzta: a Nemzeti fejlesztési tervben az ipar szó ritkán szerepel, ezért szeretnék, hogy abban a munkaintenzív ágazatok versenyképességének javítása a jövőben nevesítve szerepeljen.
Szijjártó Péter történelmi ereklyét vett át
