A panelbeszélgetés egyik legfontosabb üzenete volt, hogy a nemzetközi politika ma nem fekete-fehér küzdelem a Kelet és Nyugat között, hanem egy összetett, többdimenziós versengés, ahol a közép-európai országok, így Magyarország is, igyekeznek egyensúlyt találni a két nagyhatalmi tömb között. Kovács Blanka kiemelte, hogy „a közép-európai országoknak okosan kell navigálniuk ebben a sokszínű térben, és olyan politikákat kialakítaniuk, amelyek egyszerre biztosítják a nemzeti érdekeiket és a régió biztonságát”.
A globális verseny árnyalt képét jól mutatta Martin Hugo megállapítása:
Az új világrend nemcsak a hagyományos szuperhatalmak versenyéről szól, hanem arról is, hogy a kisebb országok miként tudnak beilleszkedni ebbe az egyre komplexebb rendszerbe, és hogyan tudják stratégiáikkal befolyásolni saját sorsukat.
Martin Hugo a kapcsolatok és stratégiai rugalmasság témájában hozzátette:
Nem a nagyobbik partnerhez való függésről van szó, hanem arról, hogy minél több hidat kell építeni különböző partnerekkel.
Ezt úgy fogalmazta meg, hogy a Tu Dao kínai fogalomhoz hasonlóan az országok a saját gyengeségeiket is felhasználhatják arra, hogy javítsák tárgyalási pozíciójukat más hatalmakkal szemben.
Eric Hendriks a kínai stratégiai vízióval kapcsolatban elmondta, hogy Kína nem a nyugati vezetés lecserélésére törekszik, hanem „egy harmonikus világrend részeként képzeli el magát, ahol különböző civilizációk és kultúrák egymás mellett virágozhatnak”.
Az elkövetkező évtizedeket nagy kihívások jellemzik majd, de Kína vezetése „a mérsékelt jólét korszakába lépést tűzte ki célul, amely véget vet a káosznak és a szegénységnek”. Ez a cél egy hosszú távú és dinamikus folyamat része, amely a Kínai Kommunista Párt szerint „új korszakot nyit a globális vezetés történetében”.
Kovács Blanka a zöldátállásról is beszélt, amely az Európai Unió ambiciózus terve, 2050-re klímasemleges kontinenssé válni. Ugyanakkor kiemelte, hogy a megvalósításban gyenge tervezés és túlzott optimizmus tapasztalható, továbbá az EU csak a globális kibocsátás 7-10 százalékáért felelős, ezért egyoldalú lépések nem elegendőek.
Hangsúlyozta, hogy Európa erősen függ az importtól, például kínai napelemekből és afrikai nyersanyagokból, így a zöldátállás geopolitikai szempontból nem feltétlenül szolgálja az európai érdekeket. Ugyanakkor Magyarország jelentős kibocsátáscsökkenést ért el, ami meghaladja az EU átlagát.
Martin Hugo kiemelte, hogy a magyar oktatásban az angol és német dominál, míg a francia, spanyol, mandarin vagy arab nyelvek tanulása elhanyagolt, pedig ezek segítenék a valódi kapcsolódást. Szerinte a diákcsereprogramok létfontosságúak, mert „azok fognak uralni, akik mindkét világot ismerik”.
Eric Hendrix szerint a kelet–nyugat kettősség történelmileg bonyolult, a „Nyugat” fogalma a hidegháború idején erősödött meg, de korábban a keleti országok is használták a „Kelet” fogalmát, gyakran pozitívabb értelemben, míg a „Nyugatot” kritizálták.
Borítókép: Tusványos – Kelet vagy Nyugat: ki fogja uralni a jövőt? (Fotó: Magyar Nemzet)