Nem veszhet el Buda, ha együttműködünk

Bencze B. György közlekedésmérnök négy éve polgármester Budán, a II. kerületben. Munkája során számos kérdésben sikerült konszenzust teremtenie a többpárti képviselő-testületben. Sokak szerint csak így jöhetett létre az országos hírűvé vált Millenáris Park, így újulhatott meg az 1956-os kopjafaemlékhely, és talán így vált egyre több zöld terület természetvédelmi szempontból védetté. Az önkormányzati választásokon Bencze B. György a Fidesz-Magyar Polgári Párt, az MDF, az MKDSZ és a Fidelitas támogatásával újra megméreti magát. Nemcsak a polgármesteri szék a tét, hanem az önkormányzati képviselő-testület új összetétele is: marad-e a polgári, nemzeti többség Budán, a II. kerületben?

Stefka István
2002. 10. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szkeptikusok azt mondják, oda Buda, mert az eddigi polgári többségű kerületi önkormányzatokat könnyen elveszítheti a jobboldal a széthúzás miatt.
– Valóban nem szerencsés az, hogy több kerületben nem egy zászló alatt indulunk a választáson. Ez súlyos felelőtlenség, és furcsa gondolatai támadnak az embernek azokról, akik polgári, nemzeti jelszavakat hangoztatnak, de közben indulásukkal a baloldalt támogatják. Gondoljunk csak a Centrum tavaszi szereplésére, amelynek hangadói középen álló pártnak vallották magukat, majd a választások után a vezetői mind-mind remek állást kaptak az MSZP-s kormány „holdudvarában”. Mintha Budán valami ehhez hasonlót készítenének elő az érintettek, úgy érzem, ez a hátsó szándék áll a választókat megosztók indulása mögött is.
– Ön mögött kik állnak, kik támogatják a polgármesterségért vívott küzdelemben?
– Egy kerület polgármestere nem anynyira politikus személyiség, inkább közéleti szereplőnek mondanám. Fontos ez a megkülönböztetés, mert a politika éles szegregációt hoz magával, és egy önkormányzatot ezzel a szemlélettel nem lehet működtetni. Aki azt gondolja, hogy az önkormányzat működése logikájában hasonlít az Országgyűléséhez, az téved. Ezt egyszerű példával illusztrálnám. Az úttestek kátyúinak betömése, rendbehozatala nem ideológiafüggő, az önkormányzat gazdasági teherbíró képességén és aktivitásán múlik, hogy megoldja ezt a problémát vagy sem. Mi arra „szövetkeztünk” az önkormányzatban, hogy az ott élő emberek közvetlen életét jobbá tegyük, s a lakosság ennek végeredményét figyeli. Az igaz, mi nem tudunk több nyugdíjat adni, mi nem tudunk az inflációval mit kezdeni, mi „csak” az emberek életkörnyezetét tudjuk jobbá, ügyeik intézését könnyebbé tenni. Négy év alatt polgármesterként arra törekedtem, hogy az önkormányzati ügyeket távol tartsam az országos politikától. Sajnos vannak polgármesterek, akik bevonják a napi politikát a helyi ügyek intézésébe. Ez nem jó, mi helyi közéleti szereplők vagyunk és nem politikusok.
– Ugyanakkor nem titok, hogy ön fideszes.
– A Fidesz tagja vagyok 1989 óta. Van, aki szereti váltogatni a pártokat, én nem. A Fideszt akkor is vállaltam, amikor 1994-ben majdnem kiszorult az Országgyűlésből. A Fidesz-Magyar Polgári Párt programját képviselem a II. kerületben, és éppen ezért minden olyan embert szívesen fogadok támogatómnak, aki úgy érzi, hogy az előző négy évben történtek olyan dolgok a kerületben, amiket érdemes lenne folytatni, érdemes lenne megtartani.
– Sokan vannak ilyenek?
– Sokan. Az országgyűlési választások egyébként is azt igazolták, hogy a mi kerületünkben a jobboldali erők több szavazatot gyűjtöttek össze, mint a baloldaliak. Aki polgári gondolkozású, aki nemzeti oldalban gondolkodik, annak félre kell tennie a pártérdekeket, különben a választó – akaratán kívül – a baloldal malmára hajtja a vizet.
– Legutóbb Orbán Viktor volt miniszterelnök a budai polgároknak, a budai kerületeknek külön tartott egy nagygyűlést. Segít ez a választás előtt?
– Több ezer ember hallotta ezt a beszédet a XII. kerületi művelődési házban. Az eseményt még kivetítővásznakon, hangosítókon keresztül is figyelemmel lehetett kísérni az udvaron és az utcán. De a „szájpropaganda” óriási lehetőségeket rejt. Az emberek, amikor hazamennek, ezeket az új információkat, érveket továbbadják megint három-négy embernek, és így több tízezren tudják meg, mit mondott Orbán Viktor. Mert nem mondott egyebet, mint azt, hogy bár a választásokat elvesztettük, ennek ellenére van mire büszkének lennünk az előző négy év eredményei alapján, és ezért az önbizalmunkat sem veszíthetjük el, mert van hátterünk, tehát magabiztosak lehetünk.
– A média ezt nem közvetítette, a kereskedelmi csatornák meg sem említették…
– Ezzel szembe kell nézni, de nem szabad elfelejteni, hogy az emberek közötti kommunikáció mindennél erősebb propaganda lehet a polgári erőknek.
– Azt hiszem, ezen a rendezvényen mondta Orbán Viktor, hogy az önkormányzati választások jobboldali sikere a szavazatszámlálók kitartásán is múlhat.
– Eddig négy szabad választás volt Magyarországon, de tizenkét év alatt kiderült, hogy ezen a kétharmados többséget igénylő választójogi törvényen előbb-utóbb változtatni kell. Bizony vannak lehetőségek a választás esetleges manipulációjára. Ezt bizonyítani nem lehet, de a tavaszi választások során szárnyra kapott több hír, hogy mindenféle csalafintaságok történhettek, akár a választási helyiségekben, akár később, a szavazatok összeszámlálásánál is. Anélkül, hogy ezt értékelném, s miután ez közvélekedéssé vált, könnyen előfordulhat, hogy akár önmagát beteljesítő jóslattá válik. Ezért kell erre nagyon figyelnünk.
– A szavazatszámlálás felelősségteljes munka…
– Nagyon is az! És különösen most, hogy az említett vélekedés elterjedt. Tudjuk, hogy a szavazatszámlálók, a szavazóbizottság három hivatalos tagból áll, valamint a pártok vagy jelölő szervezetek delegáltjaiból. A szavazás közben nem lehet „lazsálni”, nem lehet elmenni két órára ebédelni, mert bizony oda kell figyelni, hogy minden korrekt módon történjék. Az önkormányzati választásoknál, egy-egy választókerületben nem ritka a tíz szavazaton belüli választási eredmény, s ilyenkor minden egyes szavazatnak jelentősége van.
– Ön sokat tett azért, hogy a volt Ganz gyár helyén felépülhessen egy óriási szabadidő- és kulturális centrum, a Millenáris Park. Az intézmény körül botrány, hisztéria alakult ki a kormányváltást követően. Kapcsolatban van-e az önkormányzati választásokkal is?
– Remélem, nincs. A kerületi képviselő-testület évekkel ezelőtt felmérte azt az óriási lehetőséget, hogy az Orbán-kormány jóvoltából egy gyártelep olajjal szennyezett területén nem lakópark épült, nem egy bevásárlóközpont, hanem egy kikapcsolódásra, kulturálódásra lehetőséget adó szabadidőcentrum létesült. A Millenáris Park felépítésével kapcsolatos minden döntésünk egyhangúlag született. Ennek létrejöttében benne van a mi teljesítményünk is, de mindenki tudja, hogy a Millenáris Park kivitelezése, a működtetés már nem az önkormányzat hatáskörébe tartozott, nekünk ehhez semmi közünk nem volt. Nyilván ezeket az ügyeket le kell zárni, meg kell nézni, hogy valóban vannak-e felelősök, de úgy érzem, hogy a választások után a túlzott vizsgálódásban, az ügyek kreálásában, a hangulatkeltésben mintha egyesek átesnének a ló túloldalára. Mindenesetre politikusok jönnek, politikusok mennek, de a park megépült, és a miénk marad örökké. Az Álmok álmodói – Világraszóló magyarok kiállítás a magyar kultúrtörténet hatalmas eredménye, mert nincs még egy éve sem átadva, de máris több mint félmillióan látták.
– Milyen eredményt jósol alig két héttel az önkormányzati választások előtt?
– Nyugodt vagyok. Mindent megtettünk. Sportteljesítményhez hasonlítanám a munkánkat, vagyis ahhoz, hogy megtett-e mindent az adott versenyző a felkészülés alatt a győzelemért, a verseny alatt végig küzdött-e, és az utolsó csepp energiáját is beletette-e a finisbe. Ez a lényeg szerintem. A kampány már csak hab a tortán, mert a négy év munkáját nem lehet beszédekkel behozni két hónap alatt. A választások elé nyugodt lelkiismerettel nézünk: én sikert jósolok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.