Tegnap az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) gazdasági bizottságának ülésén a kormányzati oldal elutasította azt a szakszervezeti javaslatot, hogy a legmagasabb szja-kulcs alsó határa 1,350 millió forintról már jövőre emelkedjen 1,5 millió forintra. Kurucz Váradi Károly, a Pénzügyminisztérium főosztályvezetője elismerte, hogy „szakmai szempontból sem szerencsés, hogy az átlagjövedelem a felső adósávba került”.
– Bár az OÉT szakbizottságai nem döntéshozó fórumok, a kormánynak nyíltan vállalnia kellene a munkavállalók előtt, ha vissza akarja fogni a 2003-as béreket – mondta lapunknak Borsik János. Az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének (ASZSZ) elnöke, aki egyben a munkavállalói oldal soros elnöke is, hangsúlyozta: a szakértői egyeztéseknek nem sok értelmét látja, hiszen a kabinet a mai napig nem tett hivatalos béremelési javaslatot a szociális partnereknek. – A munkaügyi miniszter levélben kérte a munkaadói és a munkavállalói oldalt, hogy fogalmazzák meg a 2003-as béremeléssel kapcsolatos elképzeléseiket. Ez a gyakorlat elfogadhatatlan, hiszen a törvény a kormányt kötelezi a bérajánlat megtételére – mondta Borsik. Mint ismeretes: az ASZSZ tavaly nem írta alá az országos bérajánlásról szóló megállapodást, amely bruttó 11-13 százalékos keresetemelkedést rögzített. Kérdésünkre, miszerint a jelenleg ismert bruttó 3-4,5 százalékos kormányzati elképzelés alapján az ASZSZ kész-e hasonlóan demonstrálni elégedetlenségét, Borsik úgy fogalmazott: idén nehezebb a bértárgyalásokban érvényesíteniük elképzeléseiket, és a kormányzati elképzeléseket sem tudják elfogadni.
*
Az OÉT munkavédelmi bizottságában a munkaadói oldal tegnap elutasította azt a javaslatot, hogy a dolgozók a munkavédelmi törvényben biztosított alanyi jogként, az adott munkahelyen foglalkoztatottak számától függetlenül munkavédelmi képviselőt választhassanak.
Ez nagyot szólna: ilyen csapattársa még nem volt Sallai Rolandnak!
