Nívódíjas új épületek Pesten és Budán

Három épület tervezői vehették át a közelmúltban a főváros idei építészeti nívódíját. Az elismerésben idén a Sándor-palota, az Uzsoki utcai kórháztömb, valamint a XI. kerületi irodaház tervezői részesülhettek. További három pályamunka elismerő oklevelet kapott a szakmai zsűritől.

Osgyán Edina
2002. 10. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Budapest Építészeti Nívódíja 2002 című pályázatra összesen tizenhét pályamunka érkezett az idén, a szakmai zsűri három alkotást jutalmazott nívódíjjal. A kitüntett tervek a főpolgármesteri hivatal illetékeseinek tájékoztatása szerint tükrözik az építészeti és környezetkultúra fejlődését, emellett az értékteremtő alkotások hagyományos értékeinket is képviselik.
A budavári Sándor-palota rekonstrukciójáért Potzner Ferenc építész, vezető tervező, valamint Magyari Éva és Pazár Béla belsőépítészek vehették át az emlékérmet és oklevelet. A polgári kormány 1999-ben határozott arról, hogy a történelmi és közjogi hagyományoknak megfelelően a Sándor-palotát miniszterelnöki hivatallá alakíttatja át, s még ebben az évben megkezdődött a világháborúban megsemmisült épület rekonstrukciója. A palotát eredetileg Pollack Mihály tervezte, később Ybl Miklós, a század elején pedig Hikisch Rezső átalakította az akkor már miniszterelnöki rezidenciát. Egyetlen tervajz sem maradt fenn, így a szakemberek csak tudományos dokumentációkra, fotókra, útleírásokra hagyatkozgattak. A rekonstrukció eredménye egy „soha nem látott” állapot lett, hiszen a tervezők a palotaépítés valamenynyi fázisát, Pollack, Ybl és Hikisch munkáját is alapul vették. A legtöbb terem a klaszszicizmus jegyeinek megfelelően puritán, a túldíszítettség még a neobarokk és a neo-empire Ybl- és Hikisch-féle termekre sem jellemző.
Az ugyancsak nívódíjas XIV. kerületi Uzsoki utcai kórház új tömbjének kivitelezéséért Marosi Miklós építészt, Ács István építész munkatársat, Székelyi Zsuzsa belsőépítészt, valamint Szélesi János főépítészt tüntették ki. A mai intézmény főépülete 1893-ban épült, 1926-ban a Nemzeti Társadalombiztosítási Intézet megvásárolta és 405 ágyas kórházzá alakította át. Az épületekben eredetileg árvaház működött, így a termek, a kiszolgálóhelyiség is ezt a funkciót látták el. A kórház részletes fejlesztési terve 1993-ban készült el. A Róna utca és a Korong utcán sarkán álló új, háromemeletes épület jellegében jól illeszkedik a szecessziós műemléki főépülethez. Az úgynevezett manuális tömbben 900 adagos konyhaüzem, személyzeti étterem, központi gyógyszertár, traszformátorállomás, központi sterilizáló, ambulanciák, radiológiai részlegek vannak, valamint kialakítottak egy ökumenikus kápolnát is. A kórház az új tömbbel tizenegy műtőblokkal bővült. Emellett baleseti műtő, betegfelvételi részleg, gépészeti terek, raktárak, valamint a látogatók kiszolgálására alkalmas helyiségek épültek.
A Market Rt. XI. kerületi székházának tervezéséért Kocsis Ágnes felelős tervező, és Schüller Ferenc kapott dicsérő oklevelet, mint ahogy a XI. kerületi Skanska Science Park Irodaház első ütemének építésvezető tervezői: Nagy Iván és Cságoly Ferenc is. Ugyancsak oklevéllel díjazták az újpesti Lahner úti lakópark vezető tervezőit, Szoják Balázst és Harmath Tamást, valamint munkatársaikat. Elismerő dokumentumot kapott a terézvárosi Liget center (volt MÉMOSZ-székház) tervezője is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.