Kismértékű erősödéssel reagált a tokiói értéktőzsde tegnap a japán bankkonszolidáció elindítására, valamint az ezzel párhuzamos jegybanki likviditásbővítő intézkedésre. A tőkepiaci szereplőkben csalódást keltett az adóskonszolidáció tegnap ismertetett programja. A japán bankrendszert 52 ezer milliárd jen (422 milliárd dollár) behajthatatlan kintlevőség terheli. Koidzumi Dzsunicsiro kormányfő ígérete szerint 2005 márciusáig mentesítik a japán bankokat ezen kétes kintlévőségektől – közölte az MTI. A Bank of Japan a kormány bejelentésével egy időben azt közölte, hogy húsz százalékkal megemeli az eddigi havi 1000 milliárd jenes államkötvény-visszavásárlási keretét. A gazdaságba bocsátandó többlet a három év után felújuló defláció megfékezését célozza. A tőzsdezárás előtt bejelentett intézkedések hatására a Nikkei fél százalékkal erősödött, s a határidős devizapiacon a dollár kismértékben erősödött.
Az európai tőzsdéken, a keddi veszteségek után tegnap enyhe pozitív korrekció alakult ki. Az irányadó indexek egy-három százalékos javulást mutattak napközben. Délután hasonló hírek érkeztek az USA-ból: a kereskedés első szakaszában a Dow Jones fél százalékkal, míg a fejlett technológiai társaságok papírjait tömörítő Nasdaq Composite 1,7 százalékkal erősödött.
A pesti tőzsdén a vezető részvények erősödése háromszázaléknyi nyereséghez juttatta a BUX-ot. A nap sztárja a vártnál jobb negyedéves adatokat publikáló Richter lett, amelynek részvénye hat és fél százalékkal drágult. A többi vezető papír 2,6-3,5 százalékkal erősödött. Az évi tízmillió eurós bevételt hozó új szerződést bejelentő Mezőgép kurzusa 4,5 százalékkal javult.
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
