Olcsóbb a búza, a kukorica ára stagnál

Nagy Ottó
2002. 10. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Együtt mozgott a nemzetközi piacokon mértékadó chicagói tőzsdén a két meghatározó gabonaféle ára a 39. héten. Leginkább a spekuláció alakította a piacot, de a felélénkült kereskedelem is beleszólt az áralakulásba. A takarmánykukorica-szekcióban le-föl hullámoztak az árak attól függően, hogy a befektetési alapok eladási, vagy vásárlási manőverbe kezdtek. Az USA-ban jól haladt a betakarítás és az előrejelzések optimista hangulatot keltettek a közeli napok időjárását illetően. Ebbe az „idilli” képbe, a spekuláción túlmenően, a nemzetközi kereskedelem élénkülése szólt bele, ami erősebben felvitte az árszinteket, de mert azok korábban jelentősen estek, a pénteki záró szint közel azonos volt az egy héttel korábbival.
A búzajegyzések hasonló tendenciát követtek, mint a kukorica. Itt is jó aratási (tavaszi búza) és vetési (őszi búza) helyzetről számoltak be a jelentések, amelyek gyengítették az árszinteket. Ugyanakkor komoly aggodalmak mutatkoztak az ausztrál termés állapota miatt, ahol az aszályos idő tartósnak bizonyul. Támaszt adott az áraknak Egyiptom és Japán jelentős áruvásárlása: Egyip-tom 420 ezer tonna árut vett, addig Japán 155 ezer tonna kukoricát importált a következő hónapokra.
Az Agrograin Rt. elemzése szerint a gabonapiacokon a következő napokban az USDA (az USA mezőgazdasági minisztériuma) szeptember 30-i készletjelentése lesz meghatározó, de emellett is az árak hullámzása valószínűsíthető.
A Budapesti Árutőzsdén (BÁT) a 39. héten tovább nőtt az érdeklődés elsősorban a takarmánykukorica és a napraforgómag szekciókban, míg erősen mérséklődött a búzapiacon. Összesen 344 kontraktusra kötöttek üzletet valamivel több mint egymilliárd forint értékben. A takarmánykukorica forgalma 85 százalékkal nőtt az előző héthez képest. A búzaforgalom a múlt heti harmadára esett vissza, a jegyzések közeli határidőre csökkentek, míg a távolabbi lejáratok tartottak maradtak. Az egyéb gabonafélékben továbbra sem találkozott az eladói és vevői oldal, így mérsékelt üzletmenet volt, és a jegyzések leginkább tartottak voltak. Az elmúlt héten (40.) vegyesen kezdett a búza, decemberi jegyzése gyengült, a márciusi viszont drágult. A következő nap ismét lejjebb ereszkedett a kenyérgabona jegyzése, másnap azonban leheletnyit emelkedett a decemberi lejárat, a májusi ár viszont 290 forinttal csökkent. A csütörtök fekete napnak bizonyult a BÁT-on, a búza ára minden határidőre, néha még limittel is esett. Pénteken a búza decemberi ára 90 forinttal 24 610 forintra csökkent, a márciusi jegyzés 200 forinttal
25 610 forintra gyengült.
A kukorica jegyzése novemberre nem változott az elmúlt hét első napján, és maradt 23 700 forinton, a többi lejárat ára viszont nőtt, a decemberi jegyzés például 530 forinttal erősödött. Kedden jött a mélyütés, a novemberi lejárat 700 forinttal zuhant, de szerdán már 300 forintot visszakapaszkodott. Csütörtökön alig volt mozgás, akárcsak pénteken, amikor a novemberi jegyzés ötven forinttal
23 250 forintra esett. A napraforgó jegyzései csak hétfőn mozogtak, ekkor az októberi ár ötven forinttal 58 150 forintra csökkent, a novemberi viszont 600 forinttal 59 000 forintra drágult.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.