Kiálltak az Európai Unió gyors kibővítése mellett az Európai Néppárt estorili kongresszusán, amelyen ismét bizalmat kapott Wilfried Martens elnök – tájékoztatta az újságírókat tegnap hazatérve a volt miniszterelnök. A küldöttek egyöntetűen leszögezték: az ír és a holland komplikációk nem szolgálhatnak alapul a folyamat késlekedéséhez, elismerték ugyanakkor, hogy a tárgyalások legnehezebb szakasza vár az Európai Bizottság és a tagjelöltek illetékeseire. A Fidesz kezdeményezésére belefoglalták a határozatba, hogy a felzárkóztatás politikáját következetesen tovább kell vinni a felvétel után. Nemzetközi kérdések közül Irakkal kapcsolatban az EPP úgy foglalt állást, hogy kizárólag széles nemzetközi összefogással és az ENSZ Biztonsági Tanácsának jóváhagyásával látnak lehetőséget a katonai fellépésre.
A továbbiakban a volt miniszterelnök kérdésre válaszolva szólt arról, hogy bár a politikai váltógazdálkodás feltételei adottak Magyarországon, a médiában és több más szellemi, kulturális területen szembetűnő az egyensúlytalanság az 1990 előtti nómenklatúra javára. Ennek felszámolásához kért segítséget Lisszabonban és Estorilban vezető nyugat-európai politikusoktól, jelezve, hogy az újonnan belépő államokon belüli erőviszonyok is hatnak majd az Európai Parlament öszszetételére.
Egy külügyminiszternek mindig meg kell őriznie a nyugalmát – szögezte le Orbán Viktor, amikor arról kérdezték, hogy mit szól Kovács László megnyilatkozásához az előrehozott választásokkal kapcsolatban. Szerinte, mivel rendkívül érzékeny terület első számú felelőse, bölcs dolog, ha a diplomácia vezetője nem bocsátkozik belpolitikai kalandokba. Mindamellett Orbán Viktor Kovács László legújabb szereplése mögött mélyebb tartalmat is sejt. – Úgy látom, kiürült a kassza és elfogyott a tudomány, s nincs más eszközük, mint forrásként a privatizáció és az előrehozott választások emlegetése. Az európai uniós népszavazás időpontjával kapcsolatban a Fidesz vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a megnyilatkozó politikusok eddig csak a lényegre nem figyeltek: március 15. a nemzeti egység ünnepe, s mivel az emberek kétharmada támogatja, ám egyharmada ellenzi az EU-csatlakozást, a belépésről akkor tartani a a népszavazást minden harmadik ember számára ünneprontás lenne. – Uniós ügyekben ugyanis többség van, és nem egység – szögezte le a volt miniszterelnök.
Nem csak a hőség miatt fő a gazdák feje
