Ki irányít valójában Ukrajnában? Az ő hatalma túlnőhet Zelenszkijén

A Financial Times terjedelmes portréban mutatja be Andrej Jermakot, az ukrán elnöki hivatal vezetőjét, akit sokan Ukrajna második legbefolyásosabb emberének tartanak – sőt, vannak, akik szerint már befolyásosabb is, mint Volodimir Zelenszkij. A cikk egy karizmatikus, ám vitatott szereplőt rajzol fel, aki informális hatalmát intézményes kereteken kívül gyakorolja, és akit egyre többen tekintenek az ukrán politikai rendszer valódi kulcsszereplőjének.

2025. 07. 25. 10:08
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök részt vesz egy találkozón Rustem Umerov ukrán védelmi miniszterrel Fotó: HANDOUT Forrás: UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SER
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ukrán elnöki hivatal vezetőjeként Andrij Jermak egyre gyakrabban kerül a nemzetközi média és elemzők fókuszába, mint az egyik legbefolyásosabb alakja Ukrajna háborús irányításának. A Financial Times részletes portréban mutatja be a tisztviselőt: a cikk szerzője, Christopher Miller, az újság ukrajnai tudósítója arról számol be, hogyan nőtt meg Jermak politikai befolyása, és miként gyakorol informális kontrollt az állam számos kulcsfolyamata felett – a külpolitikától és védelmi támogatásoktól kezdve a személyi kinevezésekig. A cikk szerint egyre több belföldi és nyugati partner fogalmaz meg aggodalmakat a hatalomkoncentráció és az autoriter vezetési módszerek miatt.

Andrij Jermak (Fotó: HANDOUT / Telegram /@ermaka2022)
Andrij Jermak (Fotó: Telegram /@ermaka2022)

A világ Volodimir Zelenszkijt humoristaként ismerte meg, aki a háború idején lett elnök. Egy felvételen a háború kezdetén az elnök balján egy erős testalkatú, kevésbé ismert férfi áll – Andrij Jermak. Bár nem sokan tudják, kicsoda ő, rendszeresen feltűnik az elnök oldalán, hivatalos és informális helyzetekben egyaránt. 

Zelenszkij és Jermak: Elválaszthatatlan páros a háborús Ukrajnában 

Ahogyan arról a Magyar Nemzet is beszámolt, 2022-es orosz invázió kezdete óta Volodimir Zelenszkij és kabinetfőnöke, Andrij Jermak gyakorlatilag mindenben együtt mozognak – nemcsak politikai, hanem személyes szinten is. A kijevi elnöki palotában közösen dolgoznak, gyakran ugyanabban a bunkerben alszanak, reggelente együtt edzenek, és a háború első heteiben fegyverrel készültek a legrosszabbra is.

Jermak rendkívül munkabíró, magánéletét háttérbe szorította, és Zelenszkij legszorosabb bizalmasává vált – egyfajta „bajtárssá”.

 Kapcsolatuk azonban nem csak belső támogatást jelent: egyre többen aggódnak emiatt kívülről is. Az amerikai politikában Jermak egyre inkább megosztó figura: a Trump-vezetés provokatívnak tartja.

Több amerikai diplomata már nem is hajlandó vele tárgyalni, és korrupciós ügyekhez is kötik a nevét. A Zelenszkij–Jermak „politikai szimbiózisnak” nevezett kapcsolat így már Ukrajna nemzetközi mozgásterét is veszélyeztetheti – különösen az Egyesült Államok irányában, amelynek támogatása nélkülözhetetlen a háborúban.

Informális elnök? Jermak szerepe Ukrajna bel- és külpolitikájában

Még ha a nyilvánosság előtt kevésbé is ismert, Jermak kulcsszereplő az ukrán és nemzetközi diplomácia világában. Bár nem ő az elnök, sokszor úgy viselkedik, mintha az lenne. Hivatalosan az elnöki hivatal vezetője, de 53 évesen ő az, aki béketerveket dolgoz ki, irányítja a háttérdiplomáciát, és személyesen dönthet fontos kinevezésekről. A kormány tagjai, köztük a miniszterelnök és a hadsereg vezetői is rendszeresen kérik ki a véleményét.

Ha nagy tétű tárgyalásról van szó – legyen szó hadifoglyok cseréjéről, elhurcolt ukrán gyermekek hazahozataláról vagy a fekete-tengeri gabonaszállításokról –, Jermak gyakran a folyamat kulcsfigurája. 

Az európai kormányok vele egyeztetnek katonai és pénzügyi támogatásokról, miközben hollywoodi hírességekkel is közvetlen kapcsolatban áll.

Az elnöki hivatal aranyozott termeiben egy szűk, lojális csapat élén áll, akik bizalmas információkhoz és államfői egyeztetésekhez is hozzáférnek – ez a fajta informális, de kiterjedt befolyás a legtöbb nyugati demokráciában elképzelhetetlen lenne. Egyesek Zelenszkij jobbkezének, mások Ukrajna nem hivatalos alelnökének nevezik.

 Abban azonban minden megszólaló egyetért: 

Ukrajnában szinte semmi nem történik az ő jóváhagyása nélkül.

 Zelenszkijhez csak rajta keresztül lehet eljutni

Jermak mára a közélet egyik legmegosztóbb alakjává vált. A háborús rendkívüli állapot által megerősített hatalmi struktúra egyik szimbólumaként tekintenek rá, 

sokan úgy látják, hogy tevékenysége hosszú távon alááshatja Ukrajna demokratikus fejlődését. 

A Financial Times által megkérdezett több mint negyven forrás – köztük ukrán tisztviselők, nyugati diplomaták és európai kormányzati szereplők – szerint Jermak befolyása vetekszik az elnökével, sőt néhányan szerint még túl is szárnyalja azt. Bírálói szerint egy olyan nem választott hatalmi tényezővé vált, aki saját kezűleg határozza meg, ki számít politikai ellenfélnek, és akire az állam biztonsági apparátusa szankciókat szabhat ki. Több forrás szerint befolyásolja az igazságszolgáltatást, akadályozza a korrupciós ügyek feltárását, és névtelen Telegram-csatornákon keresztül dezinformációs kampányokat irányít.

Jermak támogatói szerint ő nem a klasszikus „szürke eminenciás”, aki a háttérből irányít, hanem egy új típusú vezető a posztszovjet Ukrajnában – egyfajta „zöld kardinális”, aki olajzöld katonai ruhájában egyszerre formálja a közéletet és a politikai döntéseket.

Érdekesség, hogy sem katonai, sem politikai előélete nincs, és nem tartozott Zelenszkij korábbi közeli köréhez sem. 

Jermak 2019-ben lépett be aktívan a politikába, amikor csatlakozott Zelenszkij elnökválasztási kampányához. A választási győzelem után az új elnök őt nevezte ki a nemzetközi ügyekért felelős főtanácsadójának – ez sokakat meglepett, még Zelenszkij belső körén belül is. A két férfi azonban hamar kulcsszereplővé vált az ukrán bel- és külpolitika alakításában, különösen a kelet-ukrajnai konfliktus békés rendezésére tett kísérletek terén, amelyek a Krím 2014-es orosz annektálása és a donbaszi harcok óta húzódtak.

A háború során Jermak nemcsak politikai, hanem katonai döntésekbe is beavatkozott.

 Ő volt az egyik fő kezdeményezője a súlyos veszteségekkel járó bahmuti csata elhúzásának, amelyet szimbólummá akartak tenni az ukrán ellenállás erejéről. A város hősi mítosza fontos szerepet kapott az ország nemzetközi megítélésének alakításában, különösen Zelenszkij amerikai kongresszusi beszédében – számolt be a Caliber.

Bár a bahmuti harcok során súlyos veszteségek érték az ukrán haderőt, a parancsnokok szerint a város megtartásáról szóló döntést nem a hadsereg, hanem Zelenszkij környezete hozta meg politikai okokból. A Nyugat is aggódott az erőforrás-pazarlás miatt. Végül Bahmut elesett, ami meggyengítette Ukrajna későbbi, sikertelen ellentámadását is. A parancsok végső soron az elnöki hivatalból érkeztek – a háttérben pedig mindenki Jermakra utalt.

Jermak megítélése Amerikában is egyre vitatottabb

A Trump-tábor több tagja az ukrán elnöki hivatal vezetőjét Zelenszkij „árnyékos másaként” mutatja be, akinek szerepe miatt romolhat az Egyesült Államok és Ukrajna közötti együttműködés. Egy volt amerikai tisztviselő szerint Jermak túl sokat vállal egyedül, miközben Washington diplomáciája ennél összetettebb.

Jermak korlátlan hatalma – elnöki háttéremberből első döntéshozó?

Oleh Ribacsuk, aki korábban maga is betöltötte az ukrán elnöki kabinetfőnöki posztot Viktor Juscsenko mellett, azt állítja: Jermak szerepe messze túlmutat egy hivatalvezetőén. Míg formailag nem több tanácsadónál, gyakorlatilag senki nem kerülhet Zelenszkij közelébe rajta kívül – és ez komoly problémát jelent a demokratikus átláthatóság szempontjából.

Ribacsuk szerint Jermak állhat több kulcsember eltávolítása mögött, köztük a népszerű volt vezérkari főnök, Valerij Zaluzsnij, a külügyminiszter Dmitro Kuleba és a reformpárti miniszter, Olekszandr Kubrakov elbocsátása mögött is.

Zaluzsnij eltávolítása különösen nagy visszhangot váltott ki, miután őszintén nyilatkozott a háború kilátástalanságáról. Kuleba és Kubrakov túl népszerűek lettek – ez Jermak köreiben nemkívánatos tulajdonság.

A nyugati diplomaták is aggasztónak tartják Jermak térnyerését. Kubrakov kirúgása után Zelenszkij nagykövetekkel való találkozóján a diplomaták nyíltan számonkérték a döntést, amit Zelenszkij ingerülten utasított vissza. Ezt követően névtelen Telegram-csatornákon – amelyekről sokan feltételezik, hogy Jermakhoz köthetők – alaptalan korrupciós vádak jelentek meg Kubrakovról.

Ribacsuk szerint Jermak a lojalitást fontosabbnak tartja a szakértelemnél, és pontosan érti, hogyan lehet irányítani Zelenszkij hangulatát: ha valaki túl népszerű lesz, Jermak suttogja az elnök fülébe az első figyelmeztetést. 

Így bár kívülről úgy tűnik, hogy védi az elnököt, valójában gyengíti őt, mivel elzárja a kritikus hangoktól. Ez egy olyan „buborékvezetést” eredményez, amely a személyi lojalitásra, nem pedig intézményekre épül.

Zelenszkij népszerűsége csökkenő tendenciát mutat egy júniusi felmérés szerint. Sokan attól tartanak, hogy Ukrajna nem a nyugati típusú demokrácia, hanem egyre inkább az autoriter központosítás felé halad.

A belső feszültségek csúcspontját a korrupcióellenes intézmények, a NABU és a SAP elleni lépések jelentik. Sokan úgy látják: a jelenlegi vezetés célja ezek függetlenségének felszámolása – ez újabb lépés lehet az autoriter hatalomkoncentráció irányába.

Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök részt vesz egy találkozón Rustem Umerov ukrán védelmi miniszterrel (AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.