Informális elnök? Jermak szerepe Ukrajna bel- és külpolitikájában
Még ha a nyilvánosság előtt kevésbé is ismert, Jermak kulcsszereplő az ukrán és nemzetközi diplomácia világában. Bár nem ő az elnök, sokszor úgy viselkedik, mintha az lenne. Hivatalosan az elnöki hivatal vezetője, de 53 évesen ő az, aki béketerveket dolgoz ki, irányítja a háttérdiplomáciát, és személyesen dönthet fontos kinevezésekről. A kormány tagjai, köztük a miniszterelnök és a hadsereg vezetői is rendszeresen kérik ki a véleményét.
Ha nagy tétű tárgyalásról van szó – legyen szó hadifoglyok cseréjéről, elhurcolt ukrán gyermekek hazahozataláról vagy a fekete-tengeri gabonaszállításokról –, Jermak gyakran a folyamat kulcsfigurája.
Az európai kormányok vele egyeztetnek katonai és pénzügyi támogatásokról, miközben hollywoodi hírességekkel is közvetlen kapcsolatban áll.
Az elnöki hivatal aranyozott termeiben egy szűk, lojális csapat élén áll, akik bizalmas információkhoz és államfői egyeztetésekhez is hozzáférnek – ez a fajta informális, de kiterjedt befolyás a legtöbb nyugati demokráciában elképzelhetetlen lenne. Egyesek Zelenszkij jobbkezének, mások Ukrajna nem hivatalos alelnökének nevezik.
Abban azonban minden megszólaló egyetért:
Ukrajnában szinte semmi nem történik az ő jóváhagyása nélkül.
Zelenszkijhez csak rajta keresztül lehet eljutni
Jermak mára a közélet egyik legmegosztóbb alakjává vált. A háborús rendkívüli állapot által megerősített hatalmi struktúra egyik szimbólumaként tekintenek rá,
sokan úgy látják, hogy tevékenysége hosszú távon alááshatja Ukrajna demokratikus fejlődését.
A Financial Times által megkérdezett több mint negyven forrás – köztük ukrán tisztviselők, nyugati diplomaták és európai kormányzati szereplők – szerint Jermak befolyása vetekszik az elnökével, sőt néhányan szerint még túl is szárnyalja azt. Bírálói szerint egy olyan nem választott hatalmi tényezővé vált, aki saját kezűleg határozza meg, ki számít politikai ellenfélnek, és akire az állam biztonsági apparátusa szankciókat szabhat ki. Több forrás szerint befolyásolja az igazságszolgáltatást, akadályozza a korrupciós ügyek feltárását, és névtelen Telegram-csatornákon keresztül dezinformációs kampányokat irányít.
Jermak támogatói szerint ő nem a klasszikus „szürke eminenciás”, aki a háttérből irányít, hanem egy új típusú vezető a posztszovjet Ukrajnában – egyfajta „zöld kardinális”, aki olajzöld katonai ruhájában egyszerre formálja a közéletet és a politikai döntéseket.
Érdekesség, hogy sem katonai, sem politikai előélete nincs, és nem tartozott Zelenszkij korábbi közeli köréhez sem.