Oroszok kebelezik be a déli olajbirodalmat?

Egyre több apró jel utal arra, hogy a horvát kormány orosz vevőt, jelesül a Rosznyeftet nézte ki a helyi olaj- és gázipari vállalat, az INA 25+1 százaléknyi, jelenleg állami tulajdonban lévő részvénycsomagjára.

Hírösszefoglaló
2002. 10. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha hinni lehet a horvát sajtóhíreknek, akkor egyre kisebb az esélye a Molnak arra, hogy megszerezze a horvát INA olajvállalat vételre kínált 25+1 százalékos állami részesedését. Rendre jelennek meg a helyi lapokban olyan elemzések, tudósítások, amelyekben az áll, hogy a horvát kormány orosz befektetőknek szánja a részvénycsomagot.
Az MTI híradása szerint tegnap a Globus című zágrábi hetilap is arról adott számot, hogy „több apró jel is arra mutat, hogy az orosz állami Rosznyeft olajvállalatnak nagyobb esélyei vannak az INA horvát kőolaj- és földgázipari vállalat részvényei 25 százalékának plusz egy részvényének a megvételére, mint az osztrák OMV-nek vagy a magyar Molnak”. Korábban hasonló hírek, s igaz, ezek cáfolatai jelentek meg több napilapban is. A Globus információját arra alapozta, hogy a Rosznyeft horvát kormánykörökhöz közel álló személyt nevez ki horvátországi képviselőjének.
Az INA-t korábban 1,2-1,8 milliárd dollárra becsülték, de független szakértők szerint ma már nem ér egészen egymilliárd dollárt sem. A cég 150 millió dolláros piacot veszített, 18 százalékkal csökkent a kőolajszármazékainak eladása, és sürgősen legkevesebb félmilliárd dollárt kell befektetni két finomítója és töltőállomásai felújításába.
A Rosznyeftnek eddig még nem volt külföldi befektetése, és az INA részvények megvásárlása iránti érdeklődésének egyetlen nyomós oka csakis az lehet, hogy így – a DruzsbAdria vállalkozás Adria-olajvezetékhez való csatlakoztatásával az omisalji olajkikötőn át – bekapcsolódhat az olaj világkereskedelmébe – írta a Globus.
Amint azt keddi lapszámunkban már közöltük, Ljubo Jurcic horvát gazdasági miniszter cáfolta, hogy Horvátország az orosz Rosznyeftnek fogja eladni az INA részvényeit. Ám a miniszter nyilatkozatával szinte egy időben jelent meg a Jutarnji list című zágrábi napilapban, hogy Michael Mathias, a Rosznyeft horvát származású amerikai konzultánsa kijelentette, Horvátország az orosz állam partnere lesz, ha a Rosznyeftet választja az INA stratégiai partnerének, és a horvát kormány biztonságban érezhetné Horvátország kőolaj- és földgázellátását.
A találgatásoknak viszont további táptalajt adott, hogy Ljubo Jurcic miniszter rádiónyilatkozatában nem sokra rá közölte, hogy horvát gazdasági küldöttség tárgyalt Moszkvában, s ennek egyik eredménye, hogy Horvátország jobban bekapcsolódik az orosz flotta több mint ezer hajóépítéses fejlesztésébe.
A Molnak mindenesetre meglehetősen fontos a horvát piac, hiszen a három évvel ezelőtt meghirdetett stratégiájának egyik legmarkánsabb eleme a regionális terjeszkedés. S noha a térségben egyedül a Mol büszkélkedhet az egyetlen végrehajtott akvizícióval (a szlovák Slovnaft megvásárlásával), több, a növekedés szempontjából kudarcnak nevezhető fiaskóval is szembesülnie kellett. Ilyen volt a lengyelországi gdanski finomító megvásárlásának szándéka és a cseh Unipetrolban megszerezni kívánt részesedéstől való elesés is, amit a svájci Agrofert szerzett meg a pályázók elől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.