Országszerte vetik az őszi kalászosokat

Vetik a búzát, a vetőmag ára azonban elmarad a meghatározott irányártól. Szakértők szerint ezért a kellő ellátottság és a termelők által előállított, úgynevezett farmer seed vetőmagok magas aránya a felelős, de a vetőmag árát a mindenkori malmi búza árszintje is nagyban befolyásolja.

Nagy Ottó
2002. 10. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elkezdődött az őszi kalászosok, a búza, az őszi árpa vetése, a piaci vetőmagárak általában alacsonyabbak a Vetőmag Terméktanács (VT) által meghatározott
58 400 forintos irányárnál. Beke Béla, a Szegedi Gabonakutató Kht. tudományos munkatársa szerint azért, mert a piacon egyes fajták esetében időnként túlkínálat van vetőmagból. Sok esetben a termelőknek nincs mindig fedezetük a megfelelő minőségű, fémzárolt, csávázott vetőmag vásárlására, ezért gyakori, hogy a gazdák maguk állítják elő szükségletüket. Ez azonban oda vezet, hogy a felújítási arány – ami azt mutatja: az elvetett vetőmag hány százaléka fémzárolt – több év átlagában csak 35-40 százalékos a búza esetében. Beke Béla szerint kívánatos lenne, ha ez az arány hatvan-hetven százalékra módosulna.
A fémzárolt, csávázott vetőmag felhasználását, illetve annak árát a mindenkori malmi búza ára erősen befolyásolja. Ha a malmi búza ára kedvező, akkor a termelők minőségi fémzárolt vetőmagot vásárolnak. Ha azonban az árak kedvezőtlenebbek, akkor a gazdák a vetéshez szükséges mennyiséget visszatartják, saját termésből fedezik a szükségletüket. A kívánatos felújítási arány elérésének feltétele lenne, hogy a mezőgazdasági termékek árát is reálértéken állapítsák meg, nem beszélve arról: az állami támogatásokat is végre EU-konformmá kellene tenni.
A szegedi intézet kalászosfajtái a búzaterület több mint negyven százalékán növekednek, durumbúzáik azonban a termőterület több mint kilencven százalékát fedik le. Az ötven százaléknál nagyobb részesedésű másik hazai nemesítőbázis, a martonvásári kutatóintézet munkatársa, Láng László lapunknak elmondta: lassan indult meg a vetőmagpiac, három héttel ezelőtt még úgy nézett ki, túltermeléssel kell számolni, és ez lefelé mozdította az árakat, amit segített a termelők türelmetlensége is, hisz ők értékesíteni akarták árujukat. A szakember elmondta: a termelők keresik a jó vetőmagot, mert megtapasztalták, hogy csak minőségi búzával jelenhetnek meg a piacon, és a takarmány minőségű búzát nem érdemes termelniük.
A „házi” vetőmag-előállításról Láng László elmondta: legális, az unióban azonban már engedélyköteles tevékenységnek számít, és csak az igazán kis gazdaságok nem kötelesek licencdíjat fizetni.
A farmer seed jelenséget, azaz a saját célra termelt vetőmagok magas arányát okolja a minőségi vetőmagok meghatározottnál alacsonyabb áráért Kolop László, a Kite Rt. vetőmag-kereskedelmi üzletágvezetője is. Szerinte ez a szürkeforgalom elég magas ahhoz, hogy leszorítsa a minőségi vetőmagok árát. Ha e vetőmagot nem fémzároltatják, akkor a viszontnemesítő sem kapja meg utána a tonnánkénti négyezer forintos licencdíjat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.