Pénzcsaták Brüsszelben

A brüsszeli csúcson nem születnek majd „végleges és hivatalos döntések”, ellenben a tizenötöknek olyan általános hivatkozási keretről kellene megállapodniuk, amelyek alapján a koppenhágai csúcsig lezárhatók a tárgyalások – jelentette ki Romano Prodi, az Európai Bizottság elnöke a tegnap kezdődött csúcstalálkozó előtt.

MTI
2002. 10. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Forró témákkal kezdtek Brüszszelben a tizenötök, s mondhatni rögtön a dolgok közepébe vágtak: az első napirendi pontok között ugyanis a bővítés finanszírozása szerepelt. A legutóbbi, Sevillában tartott csúcson az unió tagjai arra tettek ígéretet, hogy legkésőbb november elején ismertetik a tagjelöltekkel a bővítés finanszírozásának nyitott kérdéseivel kapcsolatos közös álláspontjukat. Ehhez legalábbis az alapvető elvi jelentőségű problémákról megállapodásra kellene jutniuk Brüsszelben.
A csúcstalálkozót megelőzően az Európai Bizottság elnöke úgy vélte: a csúcs egyik célja az, hogy a tagállamok megállapodásra jussanak arról, a bővítéssel összefüggésben mennyi pénzt hajlandók áldozni a közös mezőgazdasági politikára (CAP). Fontosnak nevezte, hogy a tagállamok ne tegyék függővé a bővítést a CAP reformjától. A csúcson ezért szerinte olyan elvi megállapodást kellene elérni, amely egyrészt biztosítaná a CAP fenntarthatóságát, másrészt a jelenlegi tagállamokéval azonos jogokat szavatolna az újonnan csatlakozóknak. A bővítés költségeivel kapcsolatban Romano Prodi hangoztatta, hogy a bizottság által javasolt finanszírozási csomag maradéktalanul megfelel az 1999-es berlini csúcson meghatározott kereteknek. Prodi szerint a csúcson nem „végleges és hivatalos döntések” születnek, ehelyett a tizenötöknek olyan általános keretről kellene megállapodniuk, amelyből kiindulva a tagjelöltek is meghatározhatják álláspontjukat, és amelynek alapján koppenhágai csúcsig lezárhatók a tárgyalások.

Holland jóváhagyás. A holland parlament jóváhagyta az ország ügyvezető kormányának az unió bővítésével kapcsolatos elképzelését. Ennek lényege: Hollandia támogatja tíz tagjelölt, köztük Magyarország 2004-re tervezett felvételét, de meg akarja vonni a leendő új tagoktól a közös ügyekbe való beleszólás jogát azokon a területeken, amelyeken esetleg nem teljesítik az EU követelményeit. A holland jobbközép koalíció összeomlása sokakban keltett olyan aggodalmat, hogy ez a fordulat megakaszthatja a bővítéssel kapcsolatos döntési folyamatot, mert a széteső holland kormánykoalíció, illetve a holland parlament esetleg nem tud megegyezni a bővítés támogatásának feltételeiben. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.