Pokol a remény kapujában

2002. 10. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sangatte az ezredforduló előtt Észak-Franciaország egyik minden különlegességet nélkülöző falucskája volt. Közel fekszik Calais-hoz, ahonnan a leggyorsabban lehet Nagy-Britanniába hajózni. Mikor megépítették a Csatorna-alagutat, az azon keresztül haladó Eurostar expresszvonat egyik megállóját Sangatte mellett húzták fel. Az alagutat s a vonatot üzemeltető cég, az Eurotunnel az építkezéshez felállított egy raktárat, amelyből a Vöröskereszt menekülttábort alakított ki, s így Sangatte egyből felkerült a térképre. A tábor hivatalosan ötszáz főt tud befogadni, de nagyjából 1200 lakója van, jórészt afgánok és kurdok. Céljuk egyértelmű: minél előbb eljutni a vágyaik földjére, Nagy-Britanniába.
Ennek érdekében minden este megrohamozzák a vonatokat. A megálló kerítésén átmászva felkapaszkodnak a vonat alvázára, vagy gyalogosan indulnak útnak. Mindkét módszer roppant veszélyes. A sínek ugyanis feszültség alatt vannak, a vonatról pedig igen könnyű leesni. Ennek ellenére naponta legalább négyszázan vágnak neki az útnak. Az Eurotunnel persze mindent megtesz azért, hogy ne tudjanak a menekültek a vonatra jutni, s a kis megálló, La Coquelle valóságos erődítménnyé vált. A cég ugyan hárommillió fontot költött a százötven biztonsági őr felbérlésére és a kétszáz kamera üzembe helyezésére, de az áradatot képtelenek feltartóztatni. Volt olyan tehervonat, amelyet hét alkalommal kellett visszarendelni útja előtt, mert az ellenőrzés újabb menekülteket talált a szerelvényen. Akiket elkapnak, szinte semmit sem vesztenek. Felszállnak egy buszra, amely visszaviszi őket Sangatte-ba. Másnap pedig újra próbálkozhatnak.
Franciaország és Nagy-Britannia kölcsönösen egymást vádolja a tarthatatlan állapotok miatt. Párizs szerint a brit bevándorlási szabályok olyan csábítóak, hogy egy közép-keleti menekült hajlamos heteken át kockáztatni az életét kamionokban, hajók rakterében vagy vonatszerelvényeken, hogy Britanniába érkezhessen. Igazuk is lehet, hiszen a menedékkérők legalább fele kedvező fogadtatásra lel London részéről. A Downing Street viszont épp Párizs erőtlen politikáját támadja. Szerintük a menekülttábor elhelyezkedése csábítóan hat a bentlakókra. London ezért új tábor létesítését tartaná kívánatosnak, messzebb az alagúttól, vagy az ország belsejében több helyre szórná szét a Britanniába vágyókat. Párizs ugyanis minden Calais-ba érkező menekültet azonnal Sangatte-ba szállít.
Mostantól azonban rossz világ vár az embercsempészekre, s így a menekültekre is. Megállapodás született arról, hogy november 15-e után Sangatte nem fogad több kérelmezőt, s az akkori lakosait is egytől egyig ellenőrzik. A britek vállalták, hogy az ENSZ menekültügyi főbiztosságának ajánlásai alapján „valódi” menekültek, azaz hazájukból elüldözöttek felét átveszi. Hogy a többivel mi lesz? Az érdekeltek bíznak az önkéntes hazatérésben, bár nehéz elképzelni, hogy egy afgán család miként tudja megoldani a hosszú utat hazáig, s elfogadni a bukást a siker kapujában.
Vélhetően nem távozik meszszire, talán Belgiumot választja az átkeléshez. A brit kormány azonban gondolt erre az esetre is: ellenőröket küld Calais és a belga Zeebrugge kikötőibe, hogy elejét vegye a következő menekültproblémának. Sangatte ugyanis bezár, mégpedig legkésőbb jövő áprilisban. David Blunkett brit és Nicholas Sarkozy francia belügyminiszter a kínos ügy „lezárásakor” már tudták, semmit sem oldottak meg. A tábor bezárásával megszűnhet egy probléma Franciaország és Nagy-Britannia között, de a szerencsétlen sorsú emberek eláraszthatják az egész partvidéket. Pedig az ominózus tábort éppen azért építették, hogy eltűnjenek a menekültek Calais és Sangatte utcáiról. Vagy ahogy a helyi lakosok nevezik településüket: a Pokol falujából.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.