Veszélyes termékeket találtak a Temu platformján

A kínai Temu online áruház ellen eljárás indult Brüsszelben. Az Európai Bizottság szerint a Temu nem megfelelően mérte fel az illegális termékek terjedéséből eredő kockázatokat, így megsérthette az uniós digitális szolgáltatási jogszabályokat.

Forrás: MTI2025. 07. 28. 15:42
Illusztráció
Illusztráció Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Temu platformján végzett uniós próbavásárlások aggasztó eredményeket hoztak: a fogyasztók jelentős eséllyel találkozhatnak nem biztonságos termékekkel, különösen a gyermekjátékok és kis elektronikai cikkek között. Az Európai Bizottság hétfőn közzétett előzetes megállapításai szerint a kínai online áruház nem felelt meg a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály (DSA) előírásainak.

Az uniós vizsgálat szerint a Temu értékelése nem volt elég részletes, így a veszélyes termékek kiszűrése sem volt hatékony.
Az uniós vizsgálat szerint a Temu értékelése nem volt elég részletes, így a veszélyes termékek kiszűrése sem volt hatékony
Fotó: AFP

A Temu és a kockázatkezelés hiányosságai

A bizottság szerint a Temu 2024 októberében készített kockázatértékelése nem volt kielégítő, mivel csupán általános iparági információkra támaszkodott, nem pedig a saját platformján elérhető adatokra. Ez az értékelési módszer nem tette lehetővé a megfelelő intézkedések bevezetését az illegális termékek visszaszorítása érdekében.

A vizsgálat jelenleg is folyamatban van, és több területet érint, így például a Temu által alkalmazott kockázatcsökkentő mechanizmusok hatékonyságát, a platform esetleges addiktív felületi elemeit, az ajánlórendszerek átláthatóságát, valamint azt, hogy a kutatók számára biztosít-e megfelelő adathozzáférést.

Az előzetes megállapítások még nem minősülnek végleges döntésnek, a Temu lehetőséget kapott arra, hogy válaszoljon a bizottság észrevételeire. Amennyiben a vizsgálat eredménye megerősítést nyer, az uniós testület hivatalosan is kimondhatja a DSA megsértését, ami komoly következményekkel járhat: akár a szolgáltató globális éves árbevételének hat százalékát is elérő bírságot, kötelező korrekciós intézkedéseket vagy súlyosabb esetben fokozott felügyeletet vonhat maga után.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.